eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCzy istnieje idealne miejsce pracy?

Czy istnieje idealne miejsce pracy?

2016-07-07 12:02

Czy istnieje idealne miejsce pracy?

Strefa chillout © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

6 na 10 Polaków utyskuje na swoje wynagrodzenie, a niemal 40% z nich zauważa spadającą motywację do pracy. Związany z tym stres to jeden z głównych problemów pracowników. W rezultacie tego jedynie 22% z nich pozytywnie myśli o swoim miejscu zatrudnienia. Zupełnie odmiennego zdania jest z kolei 13% badanych. Nic zatem dziwnego, że 41% myśli o zmianie pracodawcy, a 7% wciela ten zamiar w życie.

Przeczytaj także: Czas wolny w deficycie, a wydatki na przyjemności rosną

Polacy spędzają niemal dwa tysiące godzin rocznie w pracy. Dlatego to, jak się w niej czujemy jest niezwykle ważne. Zgrany zespół, satysfakcjonujące warunki, ciekawe projekty, ale też aranżacja biura. To elementy, które są na czele czynników determinujących nasze samopoczucie. Jak się okazuje, architektura przestrzeni czy możliwość zdalnego realizowania zadań, to elementy w dużej mierze decydujące o zadowoleniu pracowników.

Work-life happiness


Wysoki poziom stresu oraz świadomość upływającego czasu sprawiają, że coraz więcej osób (50%) dostrzega potrzebę zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (ang. work-life balance). Dotyczy to szczególnie osób w wieku 33 – 54 (53%)[2]. Często odnieśli oni już sukces zawodowy i od pracy oczekują czegoś więcej.
- Pracownicy zdają sobie sprawę z rozbieżności między godzinami poświęconymi na pracę a efektywnością. Jak wynika z badania Compass&Partners zaledwie 36% czasu spędzamy wydajnie. Nowe pokolenie jest tego świadome, dlatego woli wykonywać obowiązki zawodowe krócej, ale lepiej - komentuje Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Marketingu i Handlu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office. – Jako wzór w tym przypadku mogą posłużyć firmy skandynawskie, które koncentrują się na wartości dodanej zadania, a nie ilości godzin poświęconych na jego realizację.

Pracowniczy kryzys prywatności


To, w jaki sposób biuro jest zaprojektowane, ma znaczący wpływ na jakość realizowanych zadań. Dowód? Drobiazgi takie jak odbicie światła w szybie bądź monitorze, potrafią skutecznie utrudnić wykonywaną pracę. Podobnie źle zaplanowana akustyka. Aranżacja przestrzeni umożliwiająca nieskrępowaną wymianę informacji działa na nas zarówno stymulująco, jak i deprymująco. Około 85% pracowników open space skarży się na trudności w koncentracji. Nic dziwnego. Średnio co 3 minuty ktoś lub coś w biurze odrywa nas od wykonywanej czynności. Powrót do pełnego skupienia może trwać nawet 25 minut. Brak możliwości skoncentrowania się na realizacji zadań powoduje, że wielu pracowników kończy projekty poza miejscem pracy: zarówno w domu, jak i w podróży. Często jest to nawet 50% ich czasu. Może warto zatem działać zdalnie? Ograniczając dojazdy oszczędzamy cenne minuty i pieniądze, zwiększa się nasza efektywność i elastyczność. Atrakcyjność tego rozwiązania powoduje, że ponad połowa pracowników zgodziłaby się na wynagrodzenie niższe o 20% w zamian za możliwość wykonywania swoich obowiązków w preferowanym przez nich terminie i miejscu.

W rzeczywistości, nie jest to jednak takie proste. Obecnie niemal połowa (40%) zatrudnionych na świecie wykonuje swoją pracę zdalnie, jednak większość z nich nie posiada w domu dostosowanej przestrzeni typu home office, korzystając z salonu, jadalni bądź kuchni. Przy tak podstawowych brakach, trudno oczekiwać inteligentnych i ergonomicznych rozwiązań, dodatkowo komponujących się estetycznie i kolorystycznie z wystrojem mieszkania.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: