Czy istnieje idealne miejsce pracy?
2016-07-07 12:02
Przeczytaj także: Czas wolny w deficycie, a wydatki na przyjemności rosną
- Wiele współczesnych zawodów bazuje na komunikacji internetowej, co pozwala na niemal nieograniczoną ilość miejsc do pracy. Mimo to tylko 3% Polaków prowadzi projekty zdalnie. Wiele zależy nie tylko od sposobu organizacji firmy, ale i od umiejętność zarządzania. Mierzenie efektywności zegarkiem odeszło do lamusa. Menedżerowie widzą, że największą wartością przedsiębiorstwa są pracownicy. A ci zadowoleni i zmotywowani, pracują po prostu lepiej – wyjaśnia Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office. – Stworzenie w biurze przyjaznych przestrzeni może okazać się złotym środkiem, dzięki któremu pracownicy będą czuli się swobodnie, nie będąc równocześnie rozpraszanym przez własne cztery kąty. Firmy takie jak Google czy Facebook już stosujące te rozwiązania, stawiane są jako wzór pod względem projektowania, co może potwierdzać kierunek, w jakim zmienia się architektura przestrzeni. W naszych projektach wdrażamy ideę Smart Office – biura funkcjonalnego, dopasowanego do organizacji i przyjaznego jej pracownikom. Realizacje odzwierciedlają najnowsze trendy z branży łącząc celową aranżację stanowisk, tworzenie stref np. do pracy indywidualnej, projektowej, relaksu czy miejsc dedykowanych szybkim spotkaniom z ergonomią - rozwiązaniami sit and stand, modną kolorystyką oraz nowoczesną formą mebli. Z naszego doświadczenia wynika, że także małe biznesy kładą nacisk na tworzenie sprzyjającego środowiska biurowego.
Szczęście w biurze niejedno ma imię
Satysfakcja z miejsca pracy ma bardzo subiektywny charakter. To, co może rozpraszać jedną osobę, będzie pozytywnie wpływać na inną. Dlatego projektując miejsce pracy warto jasno określić jego cele, np. wspieranie kreatywności czy skupienia. Podczas planowania biura dobrze jest postawić na jego multifunkcjonalność. Wzorcowo zaprojektowana przestrzeń to taka, która dostosowana jest do potrzeb pracownika, które przecież ewoluują nie tylko w zależności od specyfiki prowadzonego projektu. Każdego dnia potrzebują oni przestrzeni o różnej dynamice: pobudzającej współpracę, sprzyjającej relaksowi, komunikacji czy koncentracji. Rozwiązania typu #Hush i Chillout stanowią alternatywę dla tradycyjnych sal konferencyjnych, focus room’ów czy stref chilloutu. Pozwalają na bardziej efektywne zagospodarowanie mniejszej powierzchni z możliwością przearanżowania jej bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych. Dzięki wykorzystaniu mebli, które nie mają przypisanej jednej funkcji, zarówno zadania wymagające ciszy, przeprowadzenie mini burzy mózgów, jak i odpoczynek, mogą odbywać się w jednym, przystosowanym do tego miejscu. To jak ważne jest funkcjonalne biuro pokazują badania rynku.
Jak wynika z projektu zrealizowanego przez Mikomax Smart Office, dla ponad 70% pracowników w wieku 36 - 45 wygląd i organizacja biura jest ważna, a niemal 40% z nich przyznaje, że wpływa na efektywność działania.
Okazuje się, że na komfort wykonywanych zadań wpływają też tak drobne elementy jak włączenie radia, ponieważ muzyka pozytywnie wpływa na samopoczucie, nie tylko poprawiając nastrój w zespole, ale również tempo wykonywanych zadań[7]. Aranżacja przestrzeni i postawienie roślin czy ramki ze zdjęciami sprawi, że poczujemy się bardziej komfortowo. Praca w biurze ma jeszcze jedną zaletę, która znacząco wpływa na samopoczucie: współpracowników. Mają podobny styl życia, borykają się z tymi samymi problemami i w razie potrzeby mogą służyć pomocą.
Polacy są przepracowani. Przeciętny obywatel naszego kraju spędza ok. 1923 godzin rocznie w pracy. To o niemal 30% więcej niż Niemcy (1371 godzin/rok), a nawet osławieni ze swojego pracoholizmu Japończycy (1729 godzin/rok). Oznacza to, że w gestii zarówno zatrudnionych, jak i menedżerów jest, aby czas spędzony w biurze był satysfakcjonujący, ponieważ szczęśliwy pracownik to wydajny pracownik.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)