eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBrexit a gospodarka Wielkiej Brytanii

Brexit a gospodarka Wielkiej Brytanii

2016-07-12 10:25

Brexit a gospodarka Wielkiej Brytanii

Brexit a gospodarka Wielkiej Brytanii © Alexander Sánchez - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firma Euler Hermes przedstawiła najnowszy Raport krajowy dla Wielkiej Brytanii, sporządzony po ogłoszeniu wyników referendum w sprawie Brexitu. Wielka Brytania zachowała najwyższą ocenę AA1 w ratingu ryzyka handlowego, jednak, zgodnie z prognozami Euler Hermes, należy się spodziewać wzrostu gospodarczego na poziomie niższym niż zakładany.

Przeczytaj także: Brexit bill. Ile Wielka Brytania zapłaci za wyjście z UE

Ocena przyznawana przez Euler Hermes jest obliczana jako wypadkowa wielu czynników, włącznie z ryzykiem politycznym, strukturą środowiska biznesowego – w ramach której brane są pod uwagę ramy regulacyjne i prawne, jak również analizą makroekonomiczną dotyczącą struktury gospodarczej, polityki budżetowej i pieniężnej, bilansu handlowego i stabilności systemu bankowego. Ocena AA1 jest najwyższą oceną przyznawaną w ratingu Euler Hermes.
Czynniki wymuszające tendencję spadkową w zakresie kursu funta (GBP), cen akcji i obligacji państwowych będą utrzymywały się na wysokim poziomie w najbliższej przyszłości, tak samo jak wahania i niepewność na rynkach… Wielka Brytania posiada jednak pozytywną, tj. wspierającą biznes politykę gospodarczą, fiskalną i pieniężną, a ponadto zdrowy sektor bankowości i zdywersyfikowaną strukturę eksportu (jeśli chodzi o ilość branż w niego zaangażowanych). Powyższe czynniki zadecydowały o utrzymaniu wysokiej oceny Wielkiej Brytanii w naszym ratingu – jako gospodarki o niskim ryzyku handlowym. Jednocześnie uznaliśmy, że prognoza zmiany w przyszłości dla Wielkiej Brytanii powinna być negatywna, biorąc pod uwagę możliwość zwiększenia się niepewności i pogorszenia sytuacji gospodarczej do końca 2016 roku – mówi Ana Boata, Specjalistka ds. Gospodarki Europejskiej w Euler Hermes.

Na tle tych całkiem pozytywnych ogólnych ocen uwidaczniają się jednocześnie obawy co do wysokiego bilansu handlowego i deficytu rachunków obrotów bieżących, niskiego wzrostu produktywności i niepewności związanej z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit). Zdaniem Euler Hermes wcześniejsze przewidywania dotyczące wzrostu PKB w Wielkiej Brytanii w 2016 roku (+1,9%) należy zmniejszyć do poziomu +1,3%.

Dobre wyniki gospodarcze Wielkiej Brytanii w pierwszych dwóch kwartałach tego roku zostaną prawdopodobnie zrównoważone przez recesję w drugiej połowie roku, przy przewidywanym wzroście dla III i IV kwartału odpowiednio na poziomie -0,2% i -0,1% (w ujęciu kwartalnym).

fot. Alexander Sánchez - Fotolia.com

Brexit a gospodarka Wielkiej Brytanii

Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku grozi dekoniunktura.


Przewiduje się, że rzeczywisty wzrost PKB w Wielkiej Brytanii spadnie do poziomu 1% w 2017 roku i 1,2 % w 2018 roku, w porównaniu do przewidywanego wcześniej poziomu 1,8% (2017) i 1,7% (2018) w przypadku, gdyby spełnił się scenariusz opcji pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Wartość brytyjskiego eksportu może spaść nawet o 30 miliardów funtów do 2019 roku, jeśli nie dojdzie do zabezpieczenia umowy FTA z Unią Europejską, w porównaniu do przewidywanej straty na poziomie 9 miliardów funtów w przypadku podpisania umowy FTA.

Brak pewności i spadek siły nabywczej w konsekwencji dewaluacji GBP spowoduje wstrzymanie krótkoterminowego wzrostu gospodarczego w kilku następnych kwartałach, prawdopodobnie przyczyniając się do recesji w Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku. Według raportu, wzrost cen importu przyczyni się do zmniejszenia rentowności firm brytyjskich, w szczególności biorąc pod uwagę bardzo wysoki poziom deficytu w bilansie handlu towarami, z którego aż 2/3 stanowi wymiana handlowa z UE.
Proces wycofania (z UE) obejmuje dwuletni okres negocjacji w ramach Art. 50, począwszy od daty oficjalnego zawiadomienia. Biorąc pod uwagę doświadczenia z przeszłości, taki 2-letni okres to dość ambitny harmonogram, dlatego też istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania będzie musiała podpisać umowę tymczasową (przejściową) z UE – powiedziała Boata. – Dla przykładu, kiedy w 1992 roku Szwajcaria odrzuciła członkostwo w EOG (Europejskim Obszarze Gospodarczym), negocjacje umów dwustronnych z UE przeciągały się i zakończyły dopiero po 5 latach, a kolejne 3 lata trwał proces wejścia w życie takich umów dwustronnych. Kompletne porozumienie handlowe zostało sfinalizowane dopiero w 2010 roku.

Euler Hermes przewiduje, że wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy o wolnym handlu (FTA) może doprowadzić do gwałtownego wzrostu niewypłacalności firm zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w kilku krajach UE, będących kluczowymi partnerami biznesowymi firm brytyjskich. Brexit będzie miał największy wpływ na kraje takie jak Holandia, Irlandia i Belgia – ze względu na ich silne powiązania eksportowe i wzajemne inwestycje z Wielką Brytanią. Przewiduje się, że w tych krajach wskaźniki niewypłacalności mogą wzrosnąć o 2,5% – tj. odpowiednio o 2 i 1,5 % do roku 2019 – w przypadku braku umowy FTA pomiędzy WB i UE. Ponadto, w przypadku braku takiej umowy również Francja, Niemcy i USA odnotują istotny, negatywny wpływ Bretixu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: