eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy w II kwartale 2016 r.

Rynek pracy w II kwartale 2016 r.

2016-07-12 15:16

Rynek pracy w II kwartale 2016 r.

Rynek pracy w II kwartale 2016 r. © Narong Jongsirikul - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Po II kwartale br. można śmiało stwierdzić, że hipoteza o schyłku ery rynku pracy, w którym to pracodawcy dyktują warunki, znalazła swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Dane serwisu Praca.pl wskazują, że na jego łamach ukazało się o 73% więcej ogłoszeń niż analogicznym okresie poprzedniego roku. W kwietniu bezrobocie sięgnęło najniższego od 24 lat poziomu (9,6%) i wszystko wskazuje na to, że wartość ta będzie się jeszcze obniżać.

Przeczytaj także: Rynek pracy w III kwartale 2015 r.

Dolny Śląsk najbardziej perspektywiczny dla pracowników


Zestawienie ilości ofert pracy opublikowanych w serwisie Praca.pl w drugim kwartale 2016 roku względem tego samego okresu poprzedniego roku wskazuje na imponujący wręcz wzrost aktywności zatrudniających. Taka sytuacja miała miejsce w całej Polsce, ale na szczególne wyróżnienie zasługuje tu województwo dolnośląskie, gdzie wzrost liczby ogłoszeń o pracę sięgnął 148% (w samym Wrocławiu było to 238%). Bezrobocie na Dolnym Śląsku kształtowało się na poziomie 8,2%.

O ponad dwukrotnym wzroście ilości ofert pracy mówimy również w odniesieniu do województwa kujawsko-pomorskiego (o 105%), opolskiego(o 110%) oraz lubuskiego (o 133%).

Jeśli chodzi o procentowy udział ogłoszeń, to liderami niezmiennie pozostają Dolny Śląsk, Małopolska, Mazowsze, Śląsk oraz Wielkopolska.

fot. mat. prasowe

Udział ofert pracy wg województw

W zakresie procentowego udziału ofert pracy dominuje niezmiennie Dolny Śląsk.


Obecna sytuacja bez wątpienia może napawać poszukujących pracy optymizmem - faktem staje się rynek pracy pracownika, na którym coraz łatwiej jest znaleźć zatrudnienie. To rodzi nowe wyzwania dla pracodawców, którzy muszą zmierzyć się z trudnościami związanymi z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Jedną z metod walki o najlepszych są działania employer branding. Obserwujemy, że coraz więcej firm wpisuje je w swoją strategię, doceniając ich skuteczność.

Top 5 najczęściej poszukiwanych pracowników


Pracodawcy najczęściej poszukują kandydatów na stanowiska związane z księgowością oraz sprzedażą i obsługą klienta. W drugim kwartale br. wśród najbardziej poszukiwanych pracowników, zaraz po księgowym znalazł się pracownik ds. telefonicznej obsługi klientów obcojęzycznych. To dobra wiadomość dla znających języki obce i oznaka rozwoju firm obsługujących klientów zagranicznych.

O 67% zwiększyła się również liczba ogłoszeń rekrutacyjnych na stanowisko programisty JAVA. Eksperci rynku pracy przewidują, że ta liczba będzie się znacznie zwiększać. Podobnie będzie z innym stanowiskami z branży IT. Obecnie w Unii Europejskiej brakuje aż 500 tys. specjalistów. Do 2020 roku ten niedobór może jeszcze wzrosnąć do poziomu ponad 800 tys. wakatów.

Najczęściej szukani pracownicy

fot. mat. prasowe

Najczęściej szukani pracownicy

Na brak ofert pracy nie powinni narzekać księgowi.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: