Potęga silver generation, czyli jak seniorzy nakręcają handel
2016-07-13 10:09
Seniorzy nakręcają handel © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek konsumencki 2004
Z badania GfK wynika, że Polacy 60+ to obecnie 21 proc. całej siły nabywczej w naszym kraju. Siła nabywcza jest to całkowita wartość towarów i usług, jakie ludność zamieszkała w danym obszarze, w tym wypadku Polski, jest w stanie zakupić na przestrzeni jednego roku. Roczna wartość zakupów dokonywanych przez silver generation sięga obecnie 48,2 mld złotych. Oto jak prezentuje się struktura jej wydatków na FMCG w podziale na poszczególne formaty:- dyskonty (21 proc.),
- supermarkety (17 proc.),
- tradycyjne sklepy spożywcze (15 proc.),
- sklepy wielobranżowe (14 proc.),
- hipermarkety (12 proc.),
- drogerie (3 proc.),
- inne miejsca dokonywania zakupów (17 proc.).
Rezultaty przeprowadzonej analizy zaprzeczają wielu utartym przekonaniom na temat konsumentów-seniorów. I tak np. okazuje się, że silver generation nie tylko dobrze orientuje się w obowiązujących cenach produktów, ale również z ochotą korzysta z promocji cenowych - 6 na 10 badanych przyklasnęło stwierdzeniu, iż 61 „obniżki cen pozwalają zaoszczędzić mi dużo pieniędzy”. Niemniej jednak podczas dokonywania zakupów nie kierują się tylko przystępną ceną i promocją, często decydują się na produkty sprawdzone, ceniąc sobie dobrą jakość.
fot. mat. prasowe
Wzrost znaczenia silver generation
Ponadto gospodarstwa domowe seniorów większą wagę przywiązują do produktów świeżych, ekologicznych oraz do poczucia większej odpowiedzialności za środowisko, w którym żyją. Równocześnie seniorzy wykazują się większym przywiązaniem do marek, które zwykle kupują, a także do zakupów w tym samym sklepie. Doceniają atmosferę mniejszych i specjalistycznych placówek. To przywiązanie do marek wynika z niechęci do ryzyka związanego z zakupami nieznanych produktów. Przekładają sprawdzoną jakość ponad promowane nowości, a „markowość” produktów jest dla nich gwarancją jakości. Szczególnie jest to widoczne w przypadku żywności, na której nie oszczędzają. Często odbywa się to kosztem wydatków na dobra trwałe i inne kategorie non-food. 55 proc. deklaruje, iż nie lubi zmieniać marek, do których jest już przyzwyczajona, a 48 proc. czuję się przywiązana do marek, które kupuję.
fot. mat. prasowe
Struktura polskich gospodarstw domowych
fot. mat. prasowe
Siła nabywcza i kanały, w których zaopatrują się seniorzy
Informacje o badaniu
Raport z badania Silver Generation powstał na podstawie danych pochodzących z dwóch źródeł: prowadzonego od 20 lat Panelu Gospodarstw Domowych GfK oraz wywiadów CAPI z osobami odpowiedzialnymi za zakupy produktów FMCG w gospodarstwach domowych. Próbę Panelu Gospodarstw Domowych stanowi 8 tys. polskich gospodarstw domowych, zbierających dane za pomocą skanerów i raportujących o dokonywanych przez siebie zakupach produktów FMCG.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)