Europa: wydarzenia tygodnia 27/2016
2016-07-09 17:26
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 26/2016
- Politycy nie mają wątpliwości, że Brexit zdecydowanie opóźni negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy USA i UE. Szanse zakończenia negocjacji w sprawie TTIP maleją także z powodu narastającego sprzeciwu w unijnych społeczeństwach i stanowczego sprzeciwu Francji w kilku ważnych dla niej sprawach. Nie bez znaczenia jest też zbliżający się termin wyborów prezydenckich w USA. W przyszłym roku będą wybory w Niemczech, a następnie we Francji. Należy przypuszczać, że problem ten zostanie odłożony na dalsze lata.
- Umowa CETA o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Kanadą została wynegocjowana. Jej efektem będzie przede wszystkim zniesienie barier dla sprzedaży towarów i usług. Obecnie czekają ją procedury związane z wprowadzeniem jej w życie, a więc w pierwszej kolejności zatwierdzenie przez Parlament Europejski. Potem wymagana będzie ratyfikacja przez wszystkie kraje unijne.
- W ostatnim raporcie Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro po ogłoszeniu wyników brytyjskiego referendum ws. Brexitu. MFW przewiduje, że w 2017 r. gospodarka eurolandu spowolni o 0,2 pkt. proc. - do 1,4 proc.-Ostatnia debata w Parlamencie Europejskim zakończyła się krytyką Rady UE i KE za brak konkretnych propozycji co do przyszłości Unii po brytyjskim referendum w sprawie Brexitu.
- W ocenie agencji ratingowych niemiecka gospodarka w dalszym ciągu ma się dobrze. Nic więc dziwnego, że S&P Global Ratings podtrzymał rating Niemiec na poziomie AAA/A-1+ z perspektywą stabilną. Warto jednak dodać, że wg Federalnego Urzędu Statystycznegoeksport Niemiec spadł w maju o 1,8 proc. m/m (po wzroście miesiąc wcześniej o 0,1 proc.), a produkcja przemysłowa w maju br. spadła o 1,3 proc. w ujęciu miesięcznym (po wzroście o 0,5 proc. m/m w poprzednim miesiącu).
- Komisja Europejska wszczęła procedury wobec Hiszpanii i Portugalii za to, że w 2014 i 2015 roku ich deficyt budżetowy przekroczył dozwolone 3 proc. PKB, a rządy tych krajów, że nie podjęły dostatecznie szybko działań korygujących.
- Wg "Sueddeutsche Zeitung" w budżecie Niemiec na przyszły rok przewidziano 19 mld euro na finansową obsługę procesów integracji uchodźców z niemieckim społeczeństwem, a do roku 2020 wydatki na ten cel mają przekroczyć 77 mld euro.
- Zdaniem Komisji Europejskiej Francja i Niemcy wprowadzając przepisy o płacy minimalnej dla kierowców w transporcie międzynarodowym, ograniczają swobodę świadczenia usług.
- Kraje unijne zatwierdziły listę 195 projektów z zakresu infrastruktury transportowej. Zostaną one dofinansowane kwotą 6,7 mld euro z unijnego funduszu "Łącząc Europę". Wśród nich jest 17 projektów z Polski.
- Od kilku miesięcy w miastach francuskich trwają manifestacje przeciw zamiarom rządu, który chce wprowadzić kontrowersyjne reformy prawa pracy. Rząd zamierza wprowadzić planowane zmiany z pominięciem parlamentu.
- Kolejne źródła napięć międzynarodowych sprzyjają wzrostowi globalnych wydatków na zbrojenia. Na tym korzysta też przemysł niemiecki. W 2015 r Niemcy wyeksportowały w 2015 roku broń i sprzęt wojskowy o wartości 7,86 mld euro i jest to niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.
- Skandal z fałszowaniem testów dot. emisji spalin tylko w USA będzie kosztował Volkswagena ok. 15 mld USD. Stosowna ugoda została zaakceptowana, jednak niemiecki koncern zdecydowanie odrzucił wezwanie do wypłaty odszkodowań w Europie.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
Jakie cechy ma ten samochód:
- Funkcjonalny: nowa stylistyka nadwozia i wnętrza
- „Best in Class”: najniższy w klasie współczynnik oporu powietrza
- Optymalnie zaprojektowane wnętrze kabiny
– Jesienią do sprzedaży trafi nowy Crafter stworzony w 100 procentach przez markę Volkswagen Samochody Użytkowe. Opublikowane szkice dają możliwość zapoznania się z innowacyjną stylistyką „większego brata” modelu T. Nowy Crafter został opracowany zgodnie z zasadami nowoczesnej stylistyki Volkswagena, wygląda atrakcyjnie, jest funkcjonalny, wyróżnia się wysoką jakością wykonania oraz użytych materiałów.
Nowy Volkswagen Crafter został zaprojektowany całkowicie od podstaw. Przy jego tworzeniu eksperci marki Volkswagen Samochody Użytkowe, w niespotykanym dotąd zakresie, korzystali z opinii użytkowników na temat ich potrzeb. Zaprosili także aktualnych klientówdo współtworzenia nowego modelu, zgodnego z ich własnymi wyobrażeniami. Specjaliści z Hanoweru wielokrotnie towarzyszyli kierowcom podczas codziennej pracy, by dokładnie poznać ich indywidualne potrzeby.
Znalazły one swój wyraz w funkcjonalnych rozwiązaniach zastosowanych w nowym Crafterze oraz w stylistyce tego modelu. Styliści podeszli do zadania analitycznie, twierdzi Albert-Johann Kirzinger, główny designer Volkswagen Samochody Użytkowe: „Stylistyka samochodów użytkowych w dużo większym stopniu niż w przyypadku innych aut musi odzwierciedlać potrzeby wielu różnych grup klientów”.
Współczynnik oporu powietrza Cx nowego Craftera wynosi 0,33 i jest najlepszy w tej klasie samochodów, auto także zachowuje bardzo dobre proporcje między pojemnością wnętrza, a rozmiarami zewnętrznymi. Jedno i drugie dowodzi, że przy jego projektowaniu zastosowano wiedzę płynącą z przeprowadzonych analiz. Jeśli dodać do tego wyjątkową funkcjonalność podczas codziennego użytkowania widać, że udało się wyeliminować pozorną sprzeczność między jak największą pojemnością przedziału ładunkowego, a niskim współczynnikiem oporu powietrza. Aerodynamiczny kształt posłuży jako punkt wyjścia do opracowania wszystkich innych wersji Craftera, wyjaśnia Kirzinger. Każda odmiana tego modelu, jaka powstanie w przyszłości zachowa charakterystyczną linię nowego Craftera, dzięki czemu stylistyka Volkswagena będzie obecna we wszystkich modelach samochodów użytkowych.
Poprzez wprowadzenie nowego Craftera modelom serii T Volkswagena przybył „większy brat” stwierdza półżartem Kirzinger. Nowy Volkswagen Crafter charakteryzować będzie się jakością, trwałością i solidnością wykonania niespotykaną dotąd w tej klasie aut.
Volkswagen Group Polska
Volkswagen PR Manager
Tomasz Tonder
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)