eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolacy planują wakacje online

Polacy planują wakacje online

2016-07-20 10:43

Polacy planują wakacje online

Wakacje 2016 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Planowanie urlopu? W przypadku mieszkańca Europy Środkowo-Wschodniej nie obędzie się bez pośrednictwa sieci. Tak przynajmniej wynika z badania, które GfK przeprowadziło na zlecenie PayPal. Większość badanych swój wypoczynek zaplanowała na lipiec i sierpień. Tylko co dziesiąty podróżował w pierwszej połowie bieżącego roku, natomiast 11% (w tym duża rzesza Polaków) czeka na tańsze wycieczki we wrześniu.

Przeczytaj także: Wakacje 2016: polski kurort czy zagraniczna wycieczka?

Jednocześnie okazuje się, że dość spore grono badanych zdecydowało się pozostać w te wakacje w domu. Zrobiło tak 15% Polaków, 24% Greków, 16% Czechów i 15% Węgrów. Taki wynik nie jest jednak zaskakujący - w minionym roku statystyki były podobne.
  • 56% Polaków przyznaje, że sieć okazała się pomocna w trakcie planowania urlopu. Niemal wszyscy badani z naszego kraju (aż 95%) deklarują również, że w czasie wypoczynku nie stroni od internetu. Jest to najwyższy wynik, jak uzyskano wśród wszystkich przebadanych rynków z regionu.
  • Badanie dowiodło także, że dla niemal połowy Polaków dostęp do Wi-Fi to kluczowy czynnik przy wyborze wakacyjnej destynacji.
  • Wzrasta popularność płatności online, zarówno w trakcie planowania wakacji, jak i samego pobytu – w bieżącym roku z serwisów takich jak PayPal przynajmniej raz skorzystało 30% Polaków. W 2015 roku odsetek ten był o 10% niższy.

Hotele, campingi, domy rodzinne, a może wakacyjny wynajem?


Współcześni turyści mają niezwykle dużo możliwości wyboru wakacyjnej miejscówki. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają jednak swoje lokalne preferencje. Grecy należą do najbardziej tradycyjnych narodów i większość badanych decyduje się zatrzymać w hotelu (74%). Polacy i Węgrzy dużo częściej doceniają zalety niezależności, którą oferuje wynajem domów i apartamentów wakacyjnych – to popularne rozwiązanie w obu tych krajach (odpowiednio 34% i 33%). Pobyty u przyjaciół bądź rodziny stają się coraz mniej popularne w Polsce. W zeszłorocznym badaniu taka opcję wybrało 50% Polaków, a w tym jedynie 39%.

Na wybór wakacyjnej miejscowości wpływa równocześnie kilka zmiennych, ale to cena jest dla większości narodów najważniejszym czynnikiem – wybrało ją 64% Greków, 61% Węgrów, 55% Polaków i 47% Czechów,. Dodatkowo, Polacy biorą pod uwagę opinie swoich znajomych i przyjaciół (48%), odległość od turystycznych atrakcji (25%) i popularność lokalizacji wśród innych turystów (13%). Chociaż lokalizacja i wiarygodność wybranego miejsca są ważne, Polacy przyglądają się również udogodnieniom oferowany na miejscu. 22% planuje podróż z dziećmi i sprawdza ofertę dla rodzin w danym ośrodku, podczas gdy 14% chce zabrać ze sobą zwierzaka sprawdzając jednocześnie ułatwienia w tym zakresie. Ze wszystkich narodów Europy Środkowo-Wschodniej, Polacy są najbardziej przywiązani do takich usług jak dostęp do telewizora czy żelazka w pokojach, możliwość prania/pralni na miejscu. Ten aspekt jest ważny dla 24% z nich. Wszystkie przebadane kraje sprawdzają również możliwość podłączenia się na miejscu do Wi-Fi – jest to ważne dla 53% Polaków, 36% Czechów, 55% Greków i 48% Węgrów.

Wakacje czy nie – nie szalejmy


Większość konsumentów Europy Środkowo-Wschodniej chce wziąć dwa tygodnie wolnego na czas letnich wakacji – takiej odpowiedzi udzieliło 44% Polaków, 37% Czechów, 24% Greków i 24% Węgrów. Ci, którzy decydują się jedynie na 7 dni wolnego, znajdują się na drugim miejscu (jest to wybór 24% Polaków, 25% Czechów i 14% Węgrów), z Grecją jako wyjątkiem, gdzie najpopularniejsze są urlopy 7 dniowe, z wynikiem na poziomie 36%. Węgrzy są narodem, którzy najczęściej planują wziąć ponad 14 dni wolnego (50%), w przeciwieństwie do Greków, wśród których znajduje się spora grupa, która planuje wziąć mniej niż tydzień urlopu (22%).

fot. mat. prasowe

Koszt wakacji

34% ankietowanych nie zamierza wydać więcej niż 1100 zł


Analiza pokazała również, że większość z nas stara się nie być zbyt rozrzutna – Węgrzy są najostrożniejsi i większość z nich (51%) planuje wydać na wakacyjne podróże do 1100 złotych. Grecy (29%), Polacy (34%) i Czesi (27%) chcą wydać podobną kwotę. 39% Polaków chce zmieścić się w budżecie od 1100 złotych do 2200 złotych, a 20% zakłada, że przekroczy tę sumę, ale nie wyda więcej niż 4400 złotych. Tylko 6% Polaków chce wydać na wakacjach więcej.

Konsumenci z Europy Środkowo-Wschodniej pokryją większość swoich wakacyjnych wydatków za pomocą gotówki. Ten sposób płatności wybiera 68% Polaków, 79% Greków, 70% Węgrów i 63% Czechów. Dość duża grupa polskich podróżnych polega również na kartach kredytowych i przelewach bankowych, z jednoczesnym wzrostem popularności internetowych systemów płatniczych takich jak np. PayPal. Liczba osób, które zdecydowały się pokryć większość wydatków za ich pomocą podwoiła się od zeszłego roku w każdym z przebadanych krajów. Co więcej, 30% Polaków (tak samo, jak w zeszłym roku), 10% Czechów (wzrost o 3% w porównaniu do 2015 roku), 28% Greków i 12% Węgrów (10% w 2015 r.) dokonało płatności przez PayPal przynajmniej raz w ciągu ostatnich wakacji.

fot. mat. prasowe

Poszukiwanie ofert wakacyjnych

37% badanych poszukuje ofert wakacji w internetowych biurach podróży.


Potęga internetu


Współcześnie, turyści mają dostęp do tysięcy rozwiązań online, które pomagają odkrywać, porównywać i wybierać najlepsze wakacyjne oferty. Narzędzia internetowe są często wykorzystywane w trakcie planowania wakacji, jak również w trakcie urlopu dla 56% Polaków, 65% Węgrów, 42% Czechów i 39% Greków i. Okazało się również, że 78% Polaków za pomocą wyszukiwarek (41%) lub portali podróżniczych takich jak TripAdvisor (29%) nie tylko szuka wakacyjnych ofert, ale także zbiera szczegółowe informacje o wybranym wakacyjnym punkcie docelowym.

fot. mat. prasowe

Wybór wakacyjnej miejscówki

Dla ponad połowy badanych ważne jest, aby w miejscu zakwaterowania był dostęp do Wi-Fi


W trakcie planowania wakacji szczególnie ważne jest również znalezienie bezpiecznego, szybkiego i wygodnego środka transportu, który pomoże nam dotrzeć do hotelu, campingu lub wymarzonego apartamentu. Podróżnicy w Europie Środkowo-Wschodniej najczęściej decydują się na samochód – 66% Polaków, 69% Węgrów, 58% Czechów i 49% Greków decyduje się właśnie na ten sposób podróży. Polacy dodatkowo podróżują również za pomocą samolotu (17%) i pociągu (12%). Rola internetu nie może być przeceniana również w przypadku planowania podróży lotniczych, gdzie cena biletów jest najważniejszą zmienną dla większości polskich podróżujących (60%). Na kolejnych miejscach znajduję się polityka bagażowa (33%) oraz dobre opinie online (26%), a także możliwość rezerwacji poprzez wyszukiwarki, które od razu pokazują najlepsze ceny.

fot. mat. prasowe

Online na wakacjach

63% użytkowników korzysta na wakacjach z mediów społecznościowych.


Internet jest naszym najlepszym przyjacielem nie tylko przed wakacjami, ale także w trakcie nich: 95% Polaków, 95% Greków, 87% Węgrów i 83% Czechów, wchodzi do internetu w trakcie podróży. W czasie wakacji lubimy sprawdzić co się dzieje w mediach społecznościowych (jest to prawda dla 63% Polaków, , 60% Greków, 48% Węgrów i 39% Czechów), ale także wyszukiwać na bieżąco trasy i dojazdy (ta kategoria jest szczególnie popularna wśród Węgrów – 71%), pilnować obowiązków w pracy (najczęściej wskazywane przez Greków – 33%) i robić zakupy. Ostatnia kategoria jest szczególnie popularna wśród polskich turystów (28%).
„Podróże to jedna z tych dziedzin życia, która dzięki internetowi może skorzystać z największej ilości nowych, wspaniałych możliwości. Kilka lat temu, braliśmy po prostu mapę, liczyliśmy z linijką kilometry i jechaliśmy odwiedzić naszych przyjaciół na działce obok jeziora czy w górach. Teraz, możliwości są nieskończone: możemy sprawdzić wszystkie możliwe wakacyjne lokalizacje na TripAdvisor i dzięki geolokalizacji na Instagramie, upewnić się jak naprawdę wygląda wybrana okolica, a nie liczyć na katalogowe fotografie oferowane przez biura podróży. Dzięki Air B’n’B za pomocą jednego kliknięcia możemy wybrać sprawdzony apartament i od razu zarezerwować bilet lotniczy w najlepszej możliwej cenie” – komentuje Matt Komorowski, Dyrektor Zarządzający PayPal CEE. „Co więcej, równie łatwo możemy zmienić swoje plany już w trakcie podróży – dzięki połączeniu z internetem, zmiana rezerwacji oraz kupowanie produktów i usług jest błyskawiczne i wszystko można załatwić za pomocą jednego kliknięcia dzięki takim usługom jak PayPal One Touch. Ponadto, wszystkie twoje wydatki wakacyjne uregulowane za pomocą PayPal są chronione dzięki Ochronie Kupujących PayPal – nawet bilety lotnicze! Jeżeli w trakcie starannie zaplanowanej i wymarzonej podróży coś pójdzie nie tak, możesz na nas liczyć”.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: