GUS: koniunktura gospodarcza II 2006
2006-02-24 00:52
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza I 2006
W stosunku do oczekiwanego portfela zamówień w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 14% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 70% jako wystarczające, a 16% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych przed miesiącem. W porównaniu z lutym ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, a zwiększa się odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.
3. Handel detaliczny
W lutym ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie (minus 12), nieznacznie gorzej niż w styczniu (minus 10). Wśród badanych przedsiębiorstw 14% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 26% - jej pogorszenie (w styczniu odpowiednio 15% i 25%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Ograniczenia bieżącej sprzedaży są znacznie większe niż w styczniu. Pogorszyła się trudna już w ubiegłym miesiącu sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Formułowane przez przedsiębiorców prognozy sprzedaży w najbliższych miesiącach są mniej pesymistyczne niż w styczniu. W konsekwencji mogą się nieznacznie zmniejszyć trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Poziom posiadanych zapasów towarów nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w mniejszym stopniu niż prognozowano w styczniu. Dyrektorzy firm sygnalizują umiarkowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia pracowników, przy czym skala zwolnień może być zbliżona do przewidywań ze stycznia.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są negatywne. Najbardziej pesymistyczny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury notuje się dla branży: włókno, odzież, obuwie (minus 16 wobec minus 11 przed miesiącem) i branży żywnościowej - minus 15 (minus 13 w styczniu). W branży samochodowej wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie sprzed miesiąca (minus 13). Przedsiębiorcy z branży: meble, rtv, agd zgłaszają wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury na poziomie minus 4 (plus 7 w ubiegłym miesiącu).
W jednostkach branży: włókno, odzież, obuwie w lutym notuje się znaczny spadek bieżącej sprzedaży. Wzrastają opóźnienia przy regulowaniu zobowiązań finansowych. Przyszła sprzedaż może być ograniczana w nieco mniejszym stopniu niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca. Przewidywania wskazują na utrzymanie się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Nieznacznie zwiększają się nadmierne zapasy towarów posiadanych przez przedsiębiorstwa, co powoduje, że przyszłe zamówienia u dostawców mogą być nadal ograniczane. W lutym przedsiębiorcy notują szybszy niż w ubiegłym miesiącu spadek cen. Na najbliższe miesiące przewiduje się spadek cen zbliżony do prognozowanego w styczniu. Kierujący przedsiębiorstwami zapowiadają zmniejszenie liczby pracowników.
W lutym sygnalizowane są znacznie większe niż w styczniu ograniczenia sprzedaży żywności. Pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszego spadku sprzedaży, choć wolniejszego niż prognozowano w poprzednim miesiącu. W konsekwencji przyszła sytuacja finansowa tej grupy przedsiębiorstw jest prognozowana nieco lepiej niż w styczniu, choć nadal negatywnie. Stan zapasów nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Przyszłe zamówienia towarów u dostawców mogą być ograniczane w stopniu mniejszym niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Bieżący wzrost cen żywności utrzymuje się na poziomie zbliżonym do ocen ze stycznia, natomiast w najbliższych miesiącach przewiduje się nieco wolniejszy wzrost cen. Należy oczekiwać redukcji zatrudnienia, podobnych do przewidywań sprzed miesiąca.
W lutym przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują nieco mniejsze niż przed miesiącem ograniczenia sprzedaży. W dalszym ciągu może pogarszać się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Przewidywania dotyczące przyszłej sprzedaży są mniej pesymistyczne niż wskazywały prognozy ze stycznia. Mimo to mogą nieznacznie zwiększyć się trudności finansowe przedsiębiorstw. Zmniejsza się poziom nadmiernych zapasów towarów. Przedsiębiorcy będą ograniczać przyszłe zamówienia na pojazdy samochodowe, choć w skali mniejszej od przewidywanej przed miesiącem. W lutym ceny pojazdów samochodowych spadają w nieco większym stopniu niż w styczniu. Spadek cen w najbliższych miesiącach będzie zbliżony do prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Dyrektorzy sygnalizują możliwość nieznacznie mniejszych redukcji zatrudnienia niż przewidywano przed miesiącem.
W jednostkach branży: meble, rtv, agd w lutym odnotowuje się spadek sprzedaży. W konsekwencji oceny bieżącej sytuacji finansowej są znacznie gorsze niż w styczniu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się spadku sprzedaży na poziomie prognoz sprzed miesiąca i przewidują pogorszenie sytuacji finansowej. W przedsiębiorstwach odnotowuje się niedobór zapasów towarów, mniejszy niż w styczniu. Zamówienia na towary będą nadal ograniczane. W lutym przedsiębiorcy sygnalizują szybszy niż w styczniu spadek cen towarów tej grupy. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać spadku cen, zbliżonego do prognoz sprzed miesiąca. Można też spodziewać się niewielkich redukcji zatrudnienia, znacznie mniejszych od przewidywanych przed miesiącem.
oprac. : eGospodarka.pl