eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza II 2006

GUS: koniunktura gospodarcza II 2006

2006-02-24 00:52

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza I 2006


Spośród badanych jednostek handlowych 4,0% deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. W pozostałych przedsiębiorstwach największe bariery stanowią: konkurencja na rynku (sygnalizowana przez 73% jednostek), koszty zatrudnienia (54% jednostek), niedostateczny popyt (53% jednostek), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (51% jednostek). Nasilenie poszczególnych barier od roku nie ulega istotnym zmianom.

4. Usługi

Jednostki z sekcji pośrednictwo finansowe oceniają koniunkturę optymistycznie (wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wynosi plus 44), choć nieco gorzej niż w poprzednim miesiącu (plus 48). Poprawę koniunktury sygnalizuje 50% badanych firm, a jej pogorszenie - 6% (w styczniu odpowiednio: 52% i 4%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo sygnalizowanego wzrostu popytu i sprzedaży, dyrektorzy jednostek ostrożniej niż przed miesiącem oceniają swoją nadal bardzo korzystną sytuację finansowa. Oczekuje się, że w najbliższych trzech miesiącach popyt na ten typ usług będzie rósł znacząco, w tempie zbliżonym do prognozowanego w styczniu. Dyrektorzy jednostek oczekują też dalszego wzrostu sprzedaży usług. W konsekwencji przyszła sytuacja finansowa tych firm może być nadal bardzo korzystna, choć przewidywania są ostrożniejsze niż w ubiegłym miesiącu. Odnotowuje się niewielki spadek bieżących cen usług, natomiast na najbliższe miesiące przewiduje się nieznaczny wzrost cen. W tej grupie jednostek prognozowany jest w najbliższych miesiącach wzrost zatrudnienia, większy niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.

Koniunktura w jednostkach z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność jest oceniana w lutym korzystnie, nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu (plus 11 wobec plus 10 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie - 13% (w styczniu odpowiednio: 21% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Lepsze oceny koniunktury wynikają z bardziej optymistycznych prognoz popytu i sprzedaży oraz oczekiwanej poprawy sytuacji finansowej. Bieżący popyt i sprzedaż oraz sytuacja finansowa są oceniane negatywnie, nieco gorzej niż w styczniu. Dyrektorzy jednostek sygnalizują spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. W następnych trzech miesiącach w tej grupie jednostek należy spodziewać się niewielkiego wzrostu zatrudnienia.

Jednostki z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oceniają w lutym koniunkturę pozytywnie, choć nieznacznie gorzej niż w poprzednim miesiącu (plus 3 wobec plus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych firm, a jej pogorszenie - 15% (w styczniu odpowiednio: 17% i 13%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na gorsze, choć nadal pozytywne, oceny koniunktury wpływa ograniczenie bieżącego popytu i sprzedaży, a także mniej korzystne ich prognozy. W konsekwencji przedsiębiorstwa sygnalizują pogorszenie aktualnej i przyszłej sytuacji finansowej. W lutym dyrektorzy firm sygnalizują spadek zarówno bieżących, jak i przyszłych cen usług. Należy oczekiwać niewielkich redukcji pracowników w tej grupie jednostek.

Jednostki z sekcji hotele i restauracje oceniają w lutym koniunkturę negatywnie, na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego w poprzednim miesiącu (minus 7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych firm, a jej pogorszenie - 22% (w styczniu odpowiednio: 13% i 20%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane negatywnie, choć mniej pesymistycznie niż w styczniu. Pogarsza się bieżąca sytuacja finansowa jednostek. Przyszły popyt i sprzedaż mogą być także ograniczane, co może wpłynąć na pogarszanie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W lutym sygnalizowany jest spadek bieżących cen usług. W następnych miesiącach przewidywany jest wzrost cen. Skala planowanych zwolnień pracowników może zwiększyć się.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: