Magazyny: jest nowa mapa wg Cushman & Wakefield
2016-07-25 12:01
Magazyn © Fotosenmeer.nl - Fotolia.com
Przeczytaj także: Magazyny: inwestorzy i deweloperzy nie spuszczają z tonu
Ostatnie wydanie mapy ujrzało światło dzienne pod koniec 2013 roku. Od tego czasu do początku bieżącego roku całkowite zasoby powierzchni przemysłowych w Europie Środkowej (Czechy, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) powiększyły się o 1/4, z około 16 milionów do 20 milionów mkw. Zdecydowanym liderem pod względem zasobów powierzchni jest Warszawa (prawie 3 miliony mkw.), na drugiej pozycji plasuje się Praga (2,3 miliona mkw.), a podium zamyka Budapeszt (1,9 miliona mkw.).W tym samym okresie średnia stopa pustostanów zdołała spaść o niemal połowę (z 10,2% do 5,7%).
„Porównanie obecnej mapy z poprzednimi edycjami pokazuje ciekawe trendy zachodzące na rynku. Niemal we wszystkich lokalizacjach powstały nowe parki przemysłowe. Jednocześnie poziom pustostanów znacząco się zmniejszył. Europa Środkowa zaczyna odnotowywać brak dostępnej powierzchni do wynajęcia, co może spowodować, że firmy produkcyjne zwrócą się w inne rejony. Hiszpania, Portugalia, na przykład, mogą stać się naszymi konkurentami” - komentuje Ferdinand Hlobil, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield.
Eksperci Cushman & Wakefield prognozują, że na przestrzeni nadchodzących lat znacznie uszczupli się liczba nowych projektów w Pradze, co będzie następstwem ograniczonej dostępnośc gruntów. Duży potencjał natomiast tkwi np. w rejonie Warszawy (około 0,3 miliony mkw.), Poznaniu oraz Polsce Centralnej (po około 0,25 miliona mkw.).
Hlobil powiedział:
„Nasze analizy pokazują, że stopa pustostanów spadła o ponad 50% w wielu lokalizacjach, w tym, w Krakowie, Bukareszcie, Poznaniu i Budapeszcie. Można powiedzieć, że obecnie w Krakowie i Poznaniu brak jest wolnej powierzchni do natychmiastowego wynajęcia. Firmy zainteresowane wynajmem w tych rejonach będą musiały poczekać na nowe inwestycje”.
fot. Fotosenmeer.nl - Fotolia.com
Magazyn
Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield, powiedział:
„Z zasobami ponad 10 milionów mkw. powierzchni przemysłowej i magazynowej Polska jest liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sprzyjające warunki makroekonomiczne, dostęp do kapitału ludzkiego oraz rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowej to czynniki zachęcające inwestorów do lokowania nowych inwestycji, jak i poszerzania obszarów istniejącej działalności. Obserwujemy dużą aktywność wśród deweloperów, którzy w odpowiedzi na obecny popyt ze strony najemców nabywają działki budowlane i rozpoczynają budowę nowoczesnych obiektów przemysłowych i logistycznych w dotychczasowych, jak i nowych lokalizacjach”.
W Rosji, gdzie spowolnienie gospodarcze odbiło się na rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych, sytuacja jest inna. Na skutek zmniejszenia się popytu konsumenckiego firmy nie przedłużają umów najmu. W efekcie stopa pustostanów rośnie, chociaż liczba ostatnio oddanych projektów jest niewielka.
Hlobil dodaje jednak:
„Ta sytuacja jest wyjątkowa dla rynku rosyjskiego. Europa Środkowa znajduje się obecnie w okresie wzrostu i oczekujemy, że będzie on kontynuowany w najbliższej przyszłości”.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)