eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 29/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 29/2016

2016-07-23 15:33

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 28/2016

  • Bruksela odrzuciła sprzeciw parlamentów 11 krajów UE (Polski, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Chorwacji, Węgier, Łotwy, Litwy, Rumunii i Słowacji) wobec dyrektywy o pracownikach delegowanych. Utrzymanie tego dokumentu w mocy może uderzyć m.in. w polskie firmy (zwłaszcza budowlane), które działają na rynku unijnym. Dokument narzuca rozwiązanie, w myśl którego pracownik delegowany przez pracodawcę do innego kraju UE (na pewien czas), ma prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny (a nie tylko do płacy minimalnej).
  • W opinii unijnego Trybunału Sprawiedliwości państwa członkowskie mogą wymagać od firm telekomunikacyjnych, żeby przechowywały dane dotyczące połączeń telefonicznych (np. godzinę i czas trwania rozmowy, ale bez ujawniania jej treści).
  • W opinii analityków Brexit spowodował, że będąca w ostatniej fazie negocjacji umowa o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym między Stanami Zjednoczonymi a UE (TTIP) staje się mniej atrakcyjna dla USA. Równocześnie poinformowano, że z inicjatywy nowej premier Wielkiej Brytanii rozpoczęto rozmowy o traktacie USA-Wielka Brytania, o podobnym zakresie jak TTIP.
  • MFW prognozuje wzrost PKB dla Niemiec w 2016 r. w wysokości 1,6 proc., ale obniżył o 0,4 pkt. proc. do 1,2 proc. prognozę na 2017 r. Fundusz prognozuje też wzrost gospodarczy dla rynków wschodzących na 2016 rok to 4,1 proc. i 4,6 proc. w 2017 roku, dla Chin prognozuje wzrost PKB w tym roku w wysokości 6,6 proc, a na rok następnych do 6,2 proc. MFW dla polskiej gospodarki przewiduje wzrost na poziomie 3,5 proc. na 2016 i 3,2 proc. na 2017 r.
  • Według analityków trudna sytuacja budżetowa (niskie cery ropy i gazu na międzynarodowych rynkach) powoduje, że do końca roku 2017 rosyjski Fundusz Rezerw może się wyczerpać (na początku roku 2014 wynosił 87 mld USD). Mówi się też, że z Funduszu Dobrobytu Narodowego na pokrycie deficytu budżetowego zostanie wydanych 12,2 mld USD (to 1/6 zasobów tego funduszu), a jak wiadomo jest on tworzony z części dochodów z eksportu surowców energetycznych i w założeniach miał być wykorzystany na pokrycie przyszłych deficytów w systemie emerytalnym.
  • Poprzedni polski rząd kilkukrotnie zapowiadał (wskazując nawet termin) wprowadzenie europejskiej waluty. podobnie było w Czechach i na Węgrzech. Ostatnio węgierski rząd poinformował, że na razie nie wprowadzą euro, ale nie wykluczył, że może to stać się do końca dekady. Komentując tą informację stwierdził, że warunkiem jest osiągnięcie odpowiedniego stopnia rozwoju tak, by nie straciła węgierska gospodarka i jego obywatele.
  • Indeks PMI composite w strefie euro wg Markit Economics, wyniósł w lipcu 52,9 pkt. (wobec 53,1 pkt. w czerwcu), Indeks PMI w sektorze usług wyniósł w lipcu 52,7 pkt. (wobec 52,8 pkt. w czerwcu), Indeks PMI w sektorze przemysłowym wyniósł w lipcu 51,9 pkt. (wobec 52,8 pkt. na koniec czerwca).
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec wg Markit Economics, wyniósł w lipcu 54,6 pkt. (wobec 53,7 pkt. na koniec czerwca), Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym wyniósł w lipcu 53,7 pkt. (wobec 54,5 pkt. na koniec czerwca).
  • -Indeks PMI composite Wielkiej Brytanii, wg Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lipcu 47,7 pkt. (wobec 52,4 pkt. na koniec czerwca). Index PMI w usługach wyniósł w lipcu 47,4 pkt. (wobec 52,3 pkt. na koniec czerwca), indeks PMI w sektorze przemysłowym wyniósł w lipcu 49,1 pkt. (wobec 52,1 pkt. na koniec czerwca).
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji wg Markit Economics, wyniósł w lipcu 50,3 pkt. (wobec 49,9 pkt. na koniec czerwca), Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym wyniósł w lipcu 48,6 pkt. (wobec 48,3 pkt. na koniec czerwca ).
  • Zgodnie z prognozami ekspertów Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi jak dotąd 0,0%.
  • Kontrowersyjna reforma prawa pracy we Francji została w środę ostatecznie przyjęta. Od wielu tygodni jej projekt w wielu miastach wywoływał uliczne demonstracje połączone ze starciami z siłami porządkowymi.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WAKACYJNE UBEZPIECZENIE MOŻE NIE ZADZIAŁAĆ. JAK TEGO UNIKNĄĆ?

Blisko 70 proc. Polaków, którzy wybierają się w podróż zagraniczną zamierza ubezpieczyć się z tego tytułu. Nie oznacza to jednak, że mogą czuć się w pełni bezpieczni. Powód? Źle dobrana polisa nie zadziała. Co zrobić by uniknąć takiej sytuacji?

- Bardzo ważną rzeczą w samej polisie jest zakres samego ubezpieczenia, czy obejmuje ono przede wszystkim koszty leczenia, transportu medycznego, czy obejmuje zakresy związane z odpowiedzialnością cywilną, ochroną prawną itp. Trzeba również zwracać uwagę na sumy gwarantowane w tych poszczególnych zakresach ubezpieczenia – mówi Katarzyna Fatyga, prezes Diners Club Polska.

Wartość polisy powinna być dopasowana do miejsca, w które się wybieramy, bo koszty opieki medycznej znacząco różnią się w poszczególnych krajach. Im dalej od miejsca zamieszkania, tym wyższe będą koszty ewentualnego transportu medycznego do kraju.

Około 30 proc. Polaków wyjeżdżających w tym roku za granicę zamierza wykupić polisę u ubezpieczyciela – wynika z badania „Plany wakacyjne Polaków 2016 – destynacje, organizacja i ubezpieczenie podróży”. Taki sam odsetek ankietowanych skorzysta ze standardowego ubezpieczenia oferowanego przez biuro podróży.

- W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić zakres świadczeń, sumę gwarantowanego ubezpieczenia i wyłączenia – ich lista powinna być jak najkrótsza. W przypadku podstawowej polisy, którą biura podróży mają obowiązek zagwarantować, powinniśmy spodziewać się ograniczonego zakresu świadczeń i licznych wyłączeń, np. dotyczących schorzeń przewlekłych, jak astma, cukrzyca lub nadciśnienia. Często wykluczeniem objęta jest też pomoc medyczna dla kobiet w ciąży – mówi Monika Grabowska, dyrektor ds. produktów i rozwoju w Diners Club Polska.

W zeszłym roku głośny był przypadek turysty z Polski, który za tydzień w szpitalu w egzotycznym kraju i transport do Polski musiał zapłacić 800 tys. zł. Choć pechowy podróżnik miał wykupioną polisę, standardowy pakiet ubezpieczeniowy zaoferowany przez biuro podróży nie pokrył ogromnych kosztów świadczenia.

Niestety duża grupa Polaków, aż 22 proc. wyjeżdżających w zagraniczną podróż, w ogóle nie zamierza skorzystać z polisy. Urlopy bez ubezpieczenia to przede wszystkim domena ludzi młodych, mimo że to właśnie wśród nich odsetek osób planujących dalekie zagraniczne podróże poza Europę jest największy. Co ciekawe większą świadomość potrzeby ubezpieczenia podróży zagranicznej mają mężczyźni niż kobiety. Z ubezpieczenia w jakiejkolwiek formie rezygnuje aż 36 proc. kobiet i jedynie 6 proc. mężczyzn.

- Polacy wyjeżdżając niechętnie ponoszą dodatkowe wydatki, jednak rezygnując z ubezpieczenia możemy ściągnąć na siebie niespodziewane, wysokie koszty np. związane z leczeniem za granicą. Z drugiej strony nie warto przepłacać za zbędne elementy ubezpieczenia. Dlatego zawsze należy sprawdzić jaki zakres oraz jakie kwoty zostały określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które mamy zaoferowane w standardzie i upewnić się czy są dopasowane do potrzeb zależnych od wakacyjnej destynacji – mówi Monika Grabowska.

Blisko 12 proc. Polaków deklaruje, że na wakacje wyposaży się wyłącznie w kartę Karty EKUZ, wydawaną w Polsce przez NFZ.

- Należy zwrócić uwagę, że gwarantuje ona jedynie podstawową opiekę zdrowotną w krajach europejskich i to płatną w większości państw nawet dla posiadacza karty. Warto zatem pamiętać o karcie EKUZ gdy podróżujemy po Starym Kontynencie oraz uzupełniając ją odpowiednim ubezpieczeniem – mówi Monika Grabowska.

Zanim wykupimy dodatkową polisę upewnijmy się czy odpowiedniej ochrony nie zapewnia już ubezpieczenie zawarte w używanych przez nas produktach finansowych, np. kartach kredytowych W tegoroczne wakacje z takiej formy ubezpieczenia zamierza skorzystać około 7 proc. Polaków wyjeżdżających za granicę.

- Na rynku są dostępne karty kredytowe, które zawierają kompleksowy pakiet ubezpieczenia podróży zagranicznej, obejmujący m.in. koszty leczenia, nie wykluczając chorób przewlekłych i ciąży oraz zakupu lekarstw i transportu do kraju. Niektóre karty gwarantują też pomoc w razie odwołania, przerwania czy opóźnienia podróży. Takie usługi są bezpłatne w przypadku pokrycia kartą przynajmniej części kosztów podróży – mówi Monika Grabowska.

Jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu zamierzamy uprawiać sport, należy sprawdzić czy nasze ubezpieczenie obejmuje preferowane dyscypliny. Niektóre polisy nie chronią w wypadkach związanych z np. nurkowaniem czy wspinaczką, a nawet pływaniem na niestrzeżonych przez ratownika kąpieliskach. Wykluczeniem bywają też objęte popularne sporty, takie jak narciarstwo czy jazda rowerem. Warto więc dokładnie przejrzeć dostępną ofertę – niektórzy wystawcy kart zawierają w swoich produktach dodatkowe ubezpieczenie sprofilowane pod osoby jeżdżące na rowerze czy nartach. Taka polisa oprócz bogatego pakietu podstawowego zawiera też dodatkowe ubezpieczenie zapewniające assistance, NNW oraz OC. Ubezpieczenie obejmuje też nasz sprzęt sportowy.

Katarzyna Fatyga, prezes Diners Club Polska

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: