Wikipedia i komedia pomyłek
2006-02-24 10:58
W zwariowanym, czasem figlarnie śmiesznym świecie Wikipedii, bezpłatnej encyklopedii internetowej, Tony Blair otrzymał drugie imię - Whoop-de Doo. Jack Straw, minister spraw zagranicznych, odbył zaskakujące wizyty w Ilford zamiast w Iraku, a Robbie Williams zarobił swoje miliony na jedzeniu chomików. David Beckham z kolei był osiemnastowiecznym bramkarzem chińskim.
Przeczytaj także: Wikipedia na CD
Cybernetyczna wojna wybuchła po tym, jak pojawiła się w sieci alternatywa dla Encyklopedii Britannica, gdzie ludzie mogli pisać swoje własne artykuły i poprawiać wszystkie z dwóch i pół miliona haseł. Hakerzy nadużywają tej otwartości i niszczą stronę tak często, że jej strażnicy muszą korzystać z pomocy blisko tysiąca pomocników, żeby chronić i poprawiać hasła.W ubiegłym tygodniu dziewiętnastostronicowy wpis dotyczący premiera był zmieniany 25 razy dziennie. Został on oskarżony o to, że kiedy był nastolatkiem, miał w swojej sypialni plakaty Adolfa Hitlera oraz o rozpoczęcie bezprawnej wojny z Saddamem Husseinem. Jeden z sabotażystów, zaszyfrowany jako Thruston, prawie każdego dnia zmieniał to samo zdanie we wpisie dotyczącym Blaira, aby oskarżyć go o próbę zniszczenia neutralności służb cywilnych.
Organizatorzy Wilkipedii rozpoczęli śledztwo, aby zobaczyć, czy któreś z tych wpisów pochodzą z Izby Gmin. Wyniknęło z niego, że niektóre obelgi dotyczące amerykańskich polityków opublikowane na stronie, pochodzą z biur ich rywali, z Kapitolu w Waszyngtonie.
Wikipedia została założona pięć lat temu jako przedsięwzięcie non-profit. Miała dostarczać biografie w czasie niemal rzeczywistym i ludzkie wersje historii. Zatrudnia na pełnym etacie tylko trzech pracowników, których zadaniem jest weryfikacja haseł. Wspiera ich blisko tysiąc entuzjastów, którzy szybko naprawiają zniszczenia.
Przeczytaj także:
Badanie Wikipedii "fatalnie wadliwe"?
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl