Fundusze venture capital lubią dojrzałe spółki
2016-08-01 06:38
Venture capital © ar130405 - Fotolia.com
Firma KPMG przedstawiła najnowszy, kwartalny raport dotyczący globalnego sektora venture capital „Venture Pulse Q2 ’16”. Opracowanie pokazuje m.in., że w II kwartale bieżącego roku dokonano w jego obrębie 1 886 transakcji na kwotę 27,4 mld USD, co oznacza 6-procentowy spadek względem poprzednich trzech miesięcy. Jeśli jednak przyjrzeć się wyłącznie rynkowi europejskiemu, to tam tendencje okazują się odwrotne. Utrzymującą się tendencją jest zainteresowanie funduszy venture capital spółkami technologicznymi.
Przeczytaj także: Aktywność sektora venture capital mocno w górę
Inwestorzy cenią stabilność
W II kwartale bieżącego roku światowa aktywność w sektorze venture capital obniżyła się do 1 886 transakcji, co jest najgorszym wynikiem od trzech lat i rezultatem o 6% niższym w odniesieniu do tegorocznego I kwartału. Z danych płynących z raportu KPMG wynika, że w okresie kwiecień-czerwiec 2016 r. łączna kwota zainwestowanych środków wyniosła w ujęciu globalnym ok. 27,4 mld USD, co jest równoznaczne z 3-procentowym wzrostem względem poprzedniego kwartału.
Tendencje panujące na Starym Kontynencie okazały się odmienne - liczba transakcji wzrosła o 5% (385), natomiast ich wartość względem I kwartału pikowała aż o 1/5, osiągając poziom 2,8 mld USD. Średnia wartość transakcji w badanym okresie to ok. 2 mln USD. Okazuje się też, że europejskie fundusze nie mają obaw przed inwestowaniem w coraz mniejsze spółki – wartość finansowania start-upów we wczesnej fazie rozwoju (tzw. angel/seed) wzrosła do 49%. Znacząco spadła natomiast liczba inwestycji w tzw. „jednorożce”, czyli spółki o wycenie przekraczającej 1 mld USD – z poziomu 25 „jednorożców” w III kwartale 2015 roku, do 7 w II kwartale 2016 roku.
Biorąc pod uwagę, że w 2016 roku było dużo mniej inwestycji w „jednorożce”, liczby pokazują, że inwestorzy szczególnie na rynku amerykańskim coraz bardziej preferują inwestycje w dojrzalsze spółki, osiągające już przychody i zyski. W obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej inwestorzy podejmują coraz mniej ryzykowane decyzje, szukając rentownych spółek lub takich, które systematycznie poprawiają swoje wyniki finansowe – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.
Rośnie rola korporacyjnych funduszy inwestycyjnych
Fundusze venture capital koncentrują się na inwestycjach w spółki technologiczne – blisko 79% wszystkich transakcji przeprowadzanych jest właśnie w tym sektorze. Nadal dominują inwestycje w rozwiązania internetowe (52% wszystkich transakcji), telekomunikacyjno-mobilne (16%) oraz ochrony zdrowia (11%).
Inwestorzy coraz bardziej interesują się innowacyjnymi spółkami, które rozwijają i wdrażają rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji wykorzystanej do efektywnej automatyzacji zadań realizowanych obecnie przez człowieka. W II kwartale 2016 roku zainwestowano łącznie 624 mln USD w 73 spółki oferujące takie rozwiązania.
Z raportu KPMG wynika również, że korporacje utrzymują swoje zainteresowanie start-upami. Korporacyjne fundusze inwestycyjne odgrywają istotną rolę na rynku, biorąc udział w ¼ transakcji na całym świecie. Szczególnie dynamicznie rośnie zainteresowanie europejskich korporacji takimi inwestycjami – obecnie aż 24% inwestycji na Starym Kontynencie jest przeprowadzanych przez korporacyjne fundusze inwestycyjne, w porównaniu do 19% transakcji realizowanych w II kwartale 2015 roku.
fot. ar130405 - Fotolia.com
Venture capital
Przy obecnym tempie rozwoju technologicznego korporacje są świadome, że muszą pozyskiwać innowacje z zewnątrz i dlatego zakładają własne fundusze typu venture capital. Oprócz budowy wartości portfela inwestycyjnego mają one przede wszystkim na celu inwestowanie w spółki tworzące rozwiązania, które mogą z powodzeniem być wykorzystane do rozwoju biznesu samej korporacji. W obecnej sytuacji także największe polskie grupy kapitałowe powinny rozważyć utworzenie własnych korporacyjnych funduszy inwestycyjnych, by efektywniej pozyskiwać innowacje – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.
Niepewna pozycja Wielkiej Brytanii na rynku venture capital po Brexicie
Decyzja o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może wpłynąć na osłabienie roli tego kraju na rynku venture capital. Zwiastunem takiej sytuacji może być drastyczny spadek (o ponad 40%) wartości transakcji z udziałem funduszy venture capital na rynku brytyjskim. Zaobserwowano najniższy od 5 kwartałów poziom finansowania, poniżej 1 mld USD.
Cyfrowe startupy bazują na kreatywnych ludziach i ich umiejętnościach. Istotnym nośnikiem rozwoju jest dla nich też dążenie Unii Europejskiej do stworzenia jednolitego rynku cyfrowego w całej Unii. W tej chwili nie wiemy jakie po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE będą regulacje odnośnie dostępu obywateli z innych krajów do brytyjskiego rynku pracy, ani też na jakich zasadach Wielka Brytania będzie miała dostęp do rynków krajów Unii Europejskiej – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.
O RAPORCIE:
Raport pt. „Venture Pulse Q2 2016” to kwartalna publikacja dotycząca sektora venture capital, opracowany przez KPMG International oraz firmę analityczną CB Insights. Raport przedstawia sytuację sektora venture capital w ujęciu globalnym i regionalnym, a ponadto zawiera dane nt. głównych trendów. Badanie zostało przeprowadzone na spółkach prywatnych, finansowanych przez fundusze venture capital, w tym firmy venture capital, podmioty korporacyjne bądź inwestorów prywatnych typu tzw. super angel. Analiza obejmuje dane pochodzące z II kwartału finansowego 2016 roku.
Przeczytaj także:
Fundusze venture capital pobiły rekord
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
venture capital, fundusze venture capital, private equity, venture capital w polsce
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)