Półmetek wakacji: gdzie i jak wypoczywają Polacy
2016-08-09 19:17
Przeczytaj także: Chorwacja, Polska i Malta: hity na wakacje 2016
Bałtyk czy zagranica?
– Wśród wszystkich badanych co piąty wybiera letnie wakacje za granicą – przytacza dane z badania SW Research Piotr Zimolzak. – Polska jest w tym czasie bardziej popularna na wypoczynek, wybiera ją 37proc. badanych. Respondenci badania jako poważną przyczynę chęci wypoczynku w kraju wskazywali na zagrożenie aktami terrorystycznymi. Do pewnego stopnia odzwierciedlają to zmiany preferencji klientów biur podróży w wypadku kierunków przed którymi ostrzegają komunikaty MSZ. Widać to również w statystykach rezerwacji wakacji w Polsce przez klientów biur podróży, krajowy wypoczynek z awansował z 14. na 12. miejsce (1% w porównaniu z 0,3 proc w lipcu 2015).
fot. mat. prasowe
Wakacje: dokąd i za ile?
Jeśli wakacje w Polsce, to przede wszystkim Bałtyk - takie miejsce wakacyjnego wypoczynku w badaniach SW Research znalazło się na pierwszym miejscu. Polskie morze wskazuje ponad połowa ankietowanych, planujących krajowy urlop. Z kolei według rezerwacji Travelplanet.pl nad Bałtyk udało się blisko 70% klientów biur podróży, którzy postanowili spędzić lipcowy urlop w kraju. W badaniu SW Research brali udział zarówno turyści wybierający się na wycieczki z biurami podróży, jak i samodzielnie organizujący wyjazdy, ponadto obejmowało ono okres ostatnich 12 miesięcy, stąd możliwe różnice w wynikach między badaniem a rezerwacjami z danych Travelplanet.pl.
Jak dotychczas, oprócz medialnych doniesień o niespotykanym wcześniej tłoku na bałtyckich plażach, brak informacji statystycznych o skali zwiększonego ruchu turystycznego w polskich kurortach. Trzykrotne zwiększenie ruchu turystycznego, które widać w statystykach Travelplanet.pl tylko do pewnego stopnia może dokumentować to zjawisko.
– Warto pamiętać, że w odróżnieniu od zagranicznych wakacji, wypoczynek w kraju organizowany jest najczęściej na własną rękę – wyjaśnia te rozbieżności Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu Travelplanet.pl. – Ponadto największe biura podróży mocno promują krajowe imprezy turystyczne dopiero od roku.
Potwierdza to lipcowy raport Ministerstwa Sportu i Turystyki o wyjazdach turystycznych Polaków w 2015 roku. Krajowe wyjazdy przez biura podróży rezerwowało raptem 1,9% turystów (zagraniczne – 25,5%).
– Jedynie 15% badanych deklaruje, że korzysta z usług biur podróży przy organizacji wakacji – potwierdza Piotr Zimolzak z SW Research. – Zdecydowanie częściej wyjazdy organizowane są samemu – czy to przed wyjazdem (73%), czy to już na miejscu (13%). Wśród ankietowanych w badaniu SW Research, wyjazdy krajowe znacznie częściej organizowane są na własną rękę, jedynie 8,5% decyduje się na skorzystanie z ofert biur podróży. Wśród wypoczywających zagranicą co trzeci skorzystał z takiej usługi, pozostali organizują wakacje samodzielnie, czy to na przed wyjazdem, czy to na miejscu.
fot. mat. prasowe
Wakacje w Polsce: gdzie wypoczywamy
Respondenci nie decydują się na oferty biur podróży, ponieważ nie chcą być uzależnieni od grupy (47%) lub cena jest dla nich za wysoka (40%). Z kolei respondenci, którzy wolą skorzystać z usług biur podróży, nie chcą martwić się organizacją (55%) i ufają w bezpieczeństwo zapewnione przez biuro podróży (38%).
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
mikaelt / 2016-08-10 08:14:08
Jak byłem młodszy to jeździłem z rodzicami na wakacje z biurami podróży, potem jak też z nich korzystałem. Ale kilka lat temu moja żona namówiła mnie na organizację wakacji samemu. Nie byłem do końca przekonany, ale się zgodziłem. Pokazała mi jak ona to robi i jak ona szuka promocji lotniczych, noclegów z bookapartu, jak negocjuje niższe ceny za noclegi i opracowuje listę miejsc, które chciała zobaczyć. Spodobało mi się to i to nawet bardzo ;) Od tej pory urlop organizujemy tylko we dwójkę. [ odpowiedz ] [ cytuj ]