Jakie języki obce najbardziej przydatne w pracy?
2016-08-26 11:26
Jakie języki obce są najbardziej potrzebne w pracy? © denisismagilov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek pracy: podstawowa znajomość języka to za mało
Komu w pracy najbardziej potrzebny będzie język angielski?
Analiza przeprowadzona przez Pracuj.pl wskazuje, że w I połowie 2016 roku aż 7 na 10 publikowanych na portalu ogłoszeń zawierała wymóg znajomości angielskiego. Okazuje się również, że pracodawcy coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników władających tym językiem - w analogicznym okresie 2015 roku wymóg znajomości języka angielskiego umieszczony został w 47% anonsów. Wzrost jest zatem pokaźny.
Bez angielskiego na rynku pracy mogą nie poradzić sobie programiści. Największa ilość anonsów, w których była mowa o znajomości angielskiego skierowana była do osób odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania – taki wymóg zawierało aż 92% ogłoszeń. O nauce tego języka nie powinni również zapominać pracownicy odpowiedzialni za badania i rozwój - w I półroczu 2016 roku 85% ogłoszeń do nich skierowanych posiadało wymóg znajomości tego języka. Podobne oczekiwanie zawierało też 85% ofert pracy dla osób odpowiedzialnych za marketing.
Przydatne linki:
- Szablony CV
Bez znajomości angielskiego trudno też o pracę w obszarze hotelarstwa, gastronomii czy turystyki. 82% ogłoszeń dla pracowników z tego obszaru zawierało wymóg posługiwania się tym językiem.
Znajomość języka obcego to bardzo istotny aspekt dla pracodawców. Język angielski jest już standardem, najczęściej firmy wymagają znajomości komunikatywnej lub bardzo dobrej. To na naukę tego języka powinniśmy więc postawić w pierwszej kolejności. Niestety, często zdarza się, że kandydaci deklarują w CV komunikatywną znajomość języka angielskiego, a już podczas rozmowy telefonicznej rekruter przekonuje się, że jest to deklaracja zdecydowanie na wyrost. Nie warto więc ubarwiać swojego CV, a realnie zadbać o znajomość języka angielskiego – radzi Konstancja Zyzik, Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji w Grupie Pracuj.
Komu w pracy pomoże język niemiecki?
Drugim, najczęściej pojawiającym się w ogłoszeniach o pracę językiem, jest język niemiecki. W pierwszym półroczu 2016 roku oferty zawierające wymóg znajomości tego języka stanowiły 14% wszystkich ogłoszeń – to wzrost o 5 p.p. w stosunku do danych z pierwszego półroczna 2015 r.
- Do niedawna szanse na zatrudnienie mieli głównie kandydaci ze znajomością języka na poziomie C1. Obecnie część centrów outsourcingowych decyduje się na przyjmowanie pracowników, których poziom znajomości języka niemieckiego oceniany jest na B2. Firmy te gwarantują pracownikom dalszy rozwój poprzez np. szkolenia wewnętrzne. Niektóre centra nie chcą jednak obniżać wymogów językowych czy merytorycznych, dlatego aby zwabić wykwalifikowanych pracowników oferują dodatkowe benefity i zaczynają podnosić wynagrodzenia, tym samym przekraczają średnią płacę w tym sektorze – komentuje Magdalena Zagrodnik, Recruitment Manager w firmie doradztwa personalnego People
fot. mat. prasowe
Jakie języki obce najbardziej przydatne w pracy?
Z analizy ogłoszeń, które zostały opublikowane na portalu Pracuj.pl w I kwartale 2016 r. wynika, że wymóg znajomości języka niemieckiego pojawiał się najczęściej wśród ogłoszeń skierowanych do osób odpowiedzialnych za transport, spedycję, logistykę (25% z wszystkich ofert dla tych specjalistów zawiera wymóg znajomości języka niemieckiego), budownictwo (22%) oraz pracowników łańcucha dostaw (20%).
Znajomość języka niemieckiego pojawia się także szczególnie często w ogłoszeniach dla inżynierów. Najczęściej wymóg znajomości tego języka występuje w ofertach dla monterów/serwisantów (24% wszystkich ogłoszeń skierowanych do tych pracowników), mechaników (prawie 20% wszystkich ogłoszeń skierowanych dla tych pracowników) oraz osób specjalizujących się w konstrukcjach i technologiach (prawie 18% wszystkich ogłoszeń skierowanych dla tych pracowników).
Komu przyda się w pracy język francuski?
W pierwszym półroczu 2016 r. poszukiwano także osób ze znajomością języka francuskiego (4% wszystkich ogłoszeń zawierało wymóg znajomości tego języka). Nauką języka francuskiego powinni zainteresować się przede wszystkim pracownicy call center (ponad 8% wszystkich ogłoszeń do nich skierowanych posiada wymóg znajomości tego języka), osoby zajmujące się finansami/ekonomią (prawie 7% wszystkich ogłoszeń dla tych pracowników) oraz administracją biurową (ponad 6% wszystkich ogłoszeń dla tych pracowników).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)