eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeInwestycje w nieruchomości komercyjne jak burza

Inwestycje w nieruchomości komercyjne jak burza

2016-08-26 13:30

Inwestycje w nieruchomości komercyjne jak burza

Inwestycje w nieruchomości komercyjne jak burza © Andrey Burmakin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polski rynek inwestycyjny utrzymuje tempo z ubiegłego, rekordowego roku. Z analizy firmy CBRE wynika, że w I półroczu br. całkowity wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne przewyższył 2 miliardy euro. To świetny wynik, 2,5-krotnie wyższy od tego, który udało się osiągnąć w analogicznym okresie minionego roku.

Przeczytaj także: Do czego nieruchomościom komercyjnym potrzebne są REIT-y?

Aktywność na rynku inwestycyjnym w 1 połowie 2016 została zdominowana przez jedną transakcję korporacyjną, która stanowiła 44% całkowitego wolumenu i była największą pojedynczą transakcją na polskim rynku inwestycyjnym. Szczegółowa analiza rynku w pierwszej połowie 2016 oraz prognozy na nadchodzące miesiące prezentowane są w raporcie „Poland Investment MarketView H1 2016” przygotowanym przez ekspertów CBRE.

Zainteresowaniem inwestorów cieszą się niezmiennie wszystkie sektory rynku. Największy udział (48%) w całkowitym wolumenie inwestycyjnym odnotował sektor handlowy (1 miliard euro). Za nim uplasował się sektor biurowy, który z wynikiem na poziomie 0,8 miliarda euro zyskał 40% udziału w rynku. Najmniej transakcji dotyczyło obiektów magazynowych, łączna wartość transakcji odnotowana w tym sektorze wyniosła 0,25 miliarda euro, co daje 12% udział w wolumenie. Ze względu na ograniczoną ilość dostępnych najlepszych projektów na sprzedaż inwestorzy przekierowują swoją uwagę na mniej atrakcyjne projekty lub obiekty zlokalizowane w mniejszych miastach Polski. Prawie 60% transakcji w całkowitym wolumenie dotyczyło sektora biurowego na rynkach regionalnych.

Przemysław Felicki, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych, CBRE, komentuje:
„Nie zauważyliśmy dotychczas istotnego wpływu BREXIT’u czy też politycznej niepewności na polski rynek inwestycyjny. Tematy te są jednak często poruszane i używane jako powody w ewentualnych opóźnieniach w przeprowadzaniu transakcji. Warto też podkreślić, iż krótkoterminowe prognozy dotyczące rozwoju gospodarczego zostały zrewidowane w Europie, a to może mieć bezpośredni wpływ na rynek inwestycyjny. Niemniej jednak sytuacja powinna się poprawiać, a gospodarka powinna się dalej rozwijać, włączając w to Polskę. Z uwagi na to, iż toczy się obecnie wiele transakcji spodziewamy się bardzo aktywnej drugiej połowy roku.”

Stopy kapitalizacji utrzymują tendencję zniżkową w praktycznie wszystkich sektorach. Stopy kapitalizacji dla najlepszych budynków biurowych w Warszawie są obecnie szacowane na poziomie 5,50%, podczas gdy w miastach regionalnych są wyceniane na poziomie 6,25%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: