eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 35/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 35/2016

2016-09-04 19:00

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 34/2016

  • Iran znacząco zwiększył produkcję ropy. Teraz oferuje ją na światowych rynkach w ilości niemal takiej jak przed nałożeniem na Teheran sankcji gospodarczych. Taka polityka Teheranu redukuje szanse podjęcia przez OPEC decyzji ws. ograniczenia wydobycia surowca. Jej celem miało być podwyższenie cen ropy na światowych rynkach. Za ograniczeniem wydobycia są inni producenci ropy w Zatoce Perskiej, na czele z Arabią Saudyjską i Katarem, których budżety mocno ucierpiały z powodu spadku cen z 115 USD/baryłkę nawet do ok. 30 USD. Wspierają ją Rosja, Wenezuela i kraje Afryki.
  • Kruszy się amerykańska polityka sankcji wobec Rosji. Dotąd dystansowały się wobec niej Węgry, Czechy, Słowacja, a bez entuzjazmu wobec niej wypowiadały się kraje bałkańskie, Włochy, Hiszpania i Portugalia. Na niemiecki rząd presję ws. rezygnacji z sankcji wywierają związki przemysłowców, jednak zdaniem Angeli Merkel uważa nie ma obecnie warunków do złagodzenia restrykcji. Obecnie pojawił się nowy, istotny element, a jest nim stanowisko Słowacji sprawującej przewodnictwo w Unii Europejskiej, która wprost domaga się zniesienia sankcji wobec Rosji.
  • Szef rządu austriackiego Christian Kern zgłosił szereg poważnych zastrzeżeń do umowy o wolnym handlu wynegocjowanej między UE a Kanadą (CETA). Zdecydowanie stwierdził, że "Wiedeń nie dopuszcza jej podpisania bez szczegółowej analizy poszczególnych zapisów". Źle to rokuje w sprawie podobnej umowy ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP).
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w sierpniu 53,5 pkt. (wobec 53,9 pkt. w lipcu), a koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wyniósł w sierpniu 50,0 pkt. (wobec 50,6 pkt. w lipcu).
  • Według amerykańskiego Departamentu Pracy sierpniowa stopa bezrobocia w USA wyniosła 4,9 proc.
  • Senat Brazylii zdecydował o impeachmencie zawieszonej w obowiązkach prezydent Dilmy Rousseff. Jest ona oskarżona o ukrywanie złego stanu finansów publicznych. Sprawa nie jest jednak zakończona, Dilma Rousseff zapowiedziała batalię sądową o unieważnienie decyzji senatu.
  • Kreml usztywnia swoją pozycję w stosunku do Europy, która blokuje South Streem i jest przeciwna Nord Streem 2. Gazprom poinformował, że jest przygotowany do połączenia złóż gazu na Syberii Zachodniej z magistralami gazowymi na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Zagroził, że blokada rosyjskich inicjatyw dot. dostaw gazu do Europy skłoni Rosję do przestawienia się z dostawami na kierunek wschodni.
  • Komisja Europejska poinformowała, że jej zdaniem Apple otrzymał od Irlandii bezprawną pomoc publiczną (poprzez umowę z rządem o wysokości podatków) i amerykański koncern będzie to kosztowało... 13 mld euro. Na stanowisko Brukseli w tej sprawie nie wpłynęła argumentacja Irlandii, że umowy podatkowe z koncernami, maja na celu ochronę miejsc pracy. Irlandia razem z -Apple zamierza odwołać od decyzji Brukseli. Oznacza to, że będziemy światkami wieloletniej batalii prawnej.
  • Wg danych BASF w ciągu najbliższych czterech lat liczba samochodów na świecie wzrośnie o 300 mln i osiągnie poziom 1,2 mld sztuk. To nie tylko problem produkcyjny, handlowy i serwisowy. To także poważne wyzwanie naukowo-badawcze i konstrukcyjno-technologiczne. Dotyczy to dalszego zmniejszania emisji spalin. Wg ekspertów są możliwości technologiczne umożliwiające ograniczenie emisji szkodliwych gazów nawet o 90 proc.
  • Kolejne uderzenie w niemieckiego Volkswagena. Tym razem uderzenie nadeszło ze strony Australii. Podstawą jest wykryte i ujawnione przez Amerykanów fałszowanie pomiarów toksyczności spalin w niemieckich samochodach.
  • Szykuje się kolejna wielka transakcja w branży nowych technologii. Evan Williams, współzałożyciel serwisu mikroblogowego Twitter, nie wykluczył sprzedaży firmy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

MOTORYZACJA: TOYOTA POMOŻE UCZNIOM BUDOWAĆ WODOROWE SAMOCHODY

Producent zasilanej wodorowymi ogniwami paliwowymi Toyoty Mirai będzie przekazywać uczniom szkół średnich swe doświadczenia, pomagając im rozpocząć karierę w nauce i technice przez budowanie zdalnie sterowanych modeli samochodów wodorowych.

Toyota wspólnie z Horizon Educational Group, dostawcą materiałów edukacyjnych z dziedziny odnawialnych źródeł energii, rozpoczęła program Hydrogen Horizon Automotive Challenge. W ramach tego programu uczniowie będą budować zdalnie sterowane samochody zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi, które następnie wezmą udział w wyścigach. Celem przedsięwzięcia jest promowanie nowych technologii wśród młodzieży i zainteresowanie młodych ludzi karierą w dziedzinach STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics – nauki, techniki, inżynierii i matematyki).

Program, którym objęto 20 szkół średnich z kalifornijskich hrabstw Los Angeles i Orange, rozpoczęło sierpniowe szkolenie dla nauczycieli, przeprowadzone w centrali amerykańskiego oddziału Toyoty w Torrance. Dostawcą miniaturowych wodorowych ogniw paliwowych będzie firma Horizon Educational Group, wchodząca w skład Horizon Fuel Cell Technologies. Uczestniczący w programie uczniowie będą mogli poznać problemy, które musieli pokonać konstruktorzy Toyoty Mirai i rozwiązania, które opracowano przy tworzeniu tego samochodu.

Toyota Mirai to pierwszy opracowany od podstaw, produkowany seryjnie samochód elektryczny zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Zapas wodoru, zgromadzony w bezpiecznych zbiornikach wykonanych z niezwykle wytrzymałych materiałów kompozytowych, wystarcza na przejechanie nawet ponad 700 km, a jego uzupełnienie trwa tylko 3 minuty. Wytwarzaniu prądu w reakcji wodoru z tlenem z powietrza, która zachodzi na zimno w ogniwach paliwowych, nie towarzyszy emisja żadnych niepożądanych substancji – jedynym produktem ubocznym jest czysta para wodna. Samochód, który trafił na rynek w 2015 roku, sprzedawany jest w Japonii, USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Norwegii i Holandii.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: