Rynek pracy: zaskakujący optymizm młodych
2016-09-07 10:44
Młodzi optymiści na rynku pracy © Minerva Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Studia wyższe nie przygotowują do pracy
Badanie Adecco objęło swoim zasięgiem niemal 9,600 osób w wieku od 18 do 30 lat. Przebadano mieszkańców 13 krajów, w tym m.in. młodych Niemców, Hiszpanów, Brytyjczyków, Belgów, Francuzów i Holendrów. Zdecydowana większość z nich (77,47%) okazała się optymistami, którzy są przekonani, że znajdą pracę w ciągu roku od ukończeniu studiów.Najbardziej tego pewni są młodzi Szwajcarzy (89,66%), tuż za nimi plasują się Amerykanie (84,38%). Największymi pesymistami są z kolei ich hiszpańscy rówieśnicy (57,84%), co nie powinno być jednak zadnym zaskoczeniem - obecna stopa bezrobocia wynosi w Hiszpanii aż 45,8%.
Respondenci są zdania, że ich umiejętności są wystarczające do rozpoczęcia kariery zawodowej - takie przekonanie formułuje aż 73,08% z nich. Najbardziej pewni siebie są Niemcy (89,11%), najwięcej wątpliwości w tej materii mają z kolei Japończycy (31,54%).
Jeśli chodzi o konkretne umiejętności potrzebne w przyszłej wymarzonej pracy, języki (56,68%) oraz praktycznego doświadczenia (53,70%) są wymieniane jako najbardziej istotne. Szeroko rozumiane umiejętności cyfrowe są na miejscu trzecim (41,48%).
Ponad dwie trzecie (68,45%) młodych ludzi twierdzi, że wiedzą jaka jest ich wymarzona praca. Pytani, co jest ich zdaniem najważniejsze aby ją zdobyć, na pierwszym miejscu wymieniali doświadczenie zawodowe. Co do aspiracji w ciągu najbliższych 10 lat stabilność finansowa jest najważniejsza, a zaraz za nią plasuje się wymarzone zajęcie i praca w firmie odpowiedzialnej społecznie.
fot. Minerva Studio - Fotolia.com
Młodzi optymiści na rynku pracy
Optymizm respondentów wydaje się zaskakujący, biorąc pod uwagę obecne problemy pracodawców w poszukiwaniu odpowiednich kwalifikacji do ich zespołów. Aż 40% pracodawców twierdzi, że nie mogą znaleźć odpowiednich pracowników do swoich firm. Badania Adecco Group dodatkowo wykazały, że młodzi rozumieją właściwe priorytety jakie są konieczne aby wspinać się po szczeblach zawodowej kariery.
- W świecie ciągłych zmian, wiedza i twarde umiejętności szybko się dezaktualizują. W przeciwieństwie do umiejętności miękkich, takich jak kreatywność, otwartość na ciągłe uczenie się i inteligencji społecznej - one coraz mocniej zyskują na znaczeniu. Doświadczenie zawodowe ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju umiejętności miękkich. Z badań Adecco wynika, że kraje o ustalonych systemach kształcenia zawodowego, takie jak Szwajcaria czy Niemcy, są szczególnie skuteczne w walce z bezrobociem młodzieży - powiedziała Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.
- Rozwiązania systemowe są niezbędne. W krótkim okresie sektor prywatny może wspierać młodych ludzi np. poprzez poradnictwo czy programy stażowe. W perspektywie średnioterminowej jednak reforma tradycyjnego systemu edukacji jest nieodzowna. Zatrudnienie młodzieży to wspólna odpowiedzialność. Sojusze publiczno-prywatne są niezbędne do projektowania systemów kształcenia zdolnych do kształtowania profili z umiejętnościami niezbędnymi na rynku pracy - dodaje Anna Wicha
Przydatne linki:
- Oferty pracy
W Polsce co roku na rynek pracy wychodzi ok 500 tys. absolwentów. Według najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia za lipiec wyniosła 8,6 proc. i jest rekordowo niska. To dobra wiadomość dla wszystkich, których sytuacja na rynku pracy jest trudna. Z drugiej strony dane MRPiPS wskazują, że pracuje jedynie 26,7 proc. ludzi w wieku 15-24 lata i 78,7 proc. ludzi w wieku 25-34 lata. Młodzi są szczególnie narażeni na pozostawanie długo bez pracy, właśnie ze względu na swój brak doświadczenia.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)