Świat: wydarzenia tygodnia 36/2016
2016-09-11 10:42
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 35/2016
- Sierpniowy eksport Chin (liczony w juanach) wzrósł o 5,9 proc. r/r (po wzroście o 2,9 proc. w lipcu), a import wzrósł o 10,8 proc. r/r. Sierpniowa nadwyżka w handlu Chin (w USD) wyniosła 52,05 mld USD (wobec 52,31 mld USD w lipcu).
- Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w II kw. 2016 r. o 0,7 proc. r/r (ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł w II kw. o 0,2 proc. kw/kw).
- Według ekspertów unijne i amerykańskie sankcje wobec Rosji (za politykę wobec Ukrainy) są coraz uciążliwsze dla rosyjskiej gospodarki. Ostatnio unijni ambasadorowie zgodzili się na przedłużenie o kolejne pół roku sankcji dyplomatycznych, a Waszyngton rozszerzył zakres sankcji gospodarczych wobec Moskwy.
- Wg rządowego biura statystycznego australijska gospodarka rozwija się 25 lat, jednak ostatnio spada tempo jej wzrostu gospodarczego. W II kwartale 2016 r. australijski PKB wzrósł o 0,5 proc. kw/kw (I kwartale br. ten wzrost wyniósł 1,0 proc. kw/kw.
- Przygotowany przez Caixin i Markit Economics Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w sierpniu 52,1 pkt. (wobec 51,7 pkt. w lipcu). Pekińskie biuro statystyczne poinformowało, że ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w sierpniu o 1,3 proc. r/r.
- Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) sierpniowy indeks cen żywności na świecie wzrósł o 6,8 proc. r/r po spadku o 1,4 proc. r/r w lipcu.
- Kłopotów tureckiej gospodarki ciąg dalszy. Według rządowego urzędu statystycznego (Devlet Istatistik Enstitusu) lipcowa produkcja przemysłu spadła o 7 proc. r/r ( w czerwcu spadek wyniósł 1,3 proc. r/r). To najgorszy wynik w historii Turcji. Tureckie PKB wzrósł w II kw. tego roku o 3,1 proc. r/r (w I kw. wzrost PKB wyniósł 4,7 proc. r/r).
- Sukces handlowy europejskiego konsorcjum lotniczego Airbus na azjatyckim rynku. Poinformowało ono, że sprzedaje trzem wietnamskim przewoźnikom 40 swoich samolotów. Wartość tych umów wycenia się na ok. 6,5 mld USD.
- Pojawiły się informacje, że dwaj czołowi gracze na światowym rynku ropy tj. Arabia Saudyjska (której głos bardzo liczy się w OPEC) i Rosja - będą teraz współpracować w ustabilizowaniu cen. To kolejna taka informacja. Ciekawe, czy dojdzie do finału...
- Turecki południowy wschód kraju został zniszczony w walkach między siłami rządowymi a kurdyjskimi bojownikami. Rząd w Ankarze zdecydował o zainwestowaniu 3,4 mld USD w odbudowę tych zniszczonych obszarów.
- Ta dziedzina rozwija się w dużym tempie. Dubaj jest kolejnym miejscem, gdzie rozpoczęto testy samochodów bez kierowców. Elektryczne taksówki będą uczestniczyły w eksperymentalnej eksploatacji przez miesiąc.
- Nie słabną komentarze dotyczące decyzji KE o obciążenia amerykańskiego koncernu Apple kwotą 13 mld USD na rzecz irlandzkiego rządu. Amerykanie twierdzą, że UE zamierza zabrać budżetowi amerykańskiemu tę kwotę. Natomiast Bruksela uważa, że jest to suma niezapłaconych podatków, a decyzja KE jest oparta na faktach i przepisach.
- Zakończył się proces łączenia Dell Technologies z EMC Corporation. W ten sposób Dell Technologies staje się największą na świecie firmą technologiczną. Szacuje się, że nowa firma będzie miała roczne przychody rzędu 74 mld USD. Przewiduje się zwolnienie nawet do 3 tys. pracowników.
- Japońskie koncerny Canon i Toshiba złożyły na rynku ofertę dostawy dronów, które są przeznaczone dla klientów korporacyjnych.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
EBC STAWIA NA WAIT-AND-SEE
Odbyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Bank nie zdecydował się na żadne zmiany w dotychczasowej polityce pieniężnej. Posiedzenie EBC przypominało środową decyzję NBP, czy ostanie posiedzenie Rezerwy Federalnej. Obecnie banki przyjęły taktykę wait-and-see, czyli obserwują skutki prowadzonej polityki.
Decyzja EBC była pewnym zaskoczeniem dla rynku, który spodziewał się zmian w programie QE. Jednak bank nie zdecydował się na taki ruch, ale pozostawił otwartą furtkę do zmiany prowadzonej polityki na grudniowym posiedzeniu. Euro początkowo zareagowało silnym umocnieniem, ale rynki szybko sobie przypomniały, że EBC szybko może wrócić do dalszego luzowania polityki pieniężnej i wspólna waluta oddała cześć wzrostów.
Sytuacja na PLN?
Wrzesień przyniósł pewne odreagowanie na parach z polskim złotym. Po słabych danych z amerykańskiej gospodarki szanse na podwyżkę stóp procentowych za oceanem spadły praktycznie do zera, co poprawia atmosferę na rynkach i również sprzyja naszej walucie. Niemniej jednak wydaje się, że Rezerwa Federalna nie zmieni swojej retoryki i do końca roku inwestorzy będą zapewniani o konieczności dalszych podwyżek stóp procentowych w USA. Ponadto przed nami wybory prezydenckie w tym kraju. Kontrowersyjny kandydat Republikanów Donald Trump wysuwa się na prowadzenie w najnowszych sondażach. Z pewnością rodzi to obawy inwestorów, gdyż jedynie wygrana Hilary Clinton jest gwarantem pozostania status quo, a rynki nie lubią być zaskakiwane.
Wyżej wymienione czynniki mogą spowodować mocniejszy ruch spadkowy na giełdach w Stanach Zjednoczonych, a to przełoży się na ucieczkę kapitału od pozostałych bardziej ryzykownych aktywów, czyli również polskiego złotego. Nasza waluta do końca roku powinna być nieco tańsza do euro i franka szwajcarskiego, a prawdopodobnie najwięcej straci do dolara amerykańskiego, który powinien wrócić do łask inwestorów przez perspektywę podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.
Bartosz Zawadzki, Dyrektor Dział Strategii Rynkowych i Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)