Video online. Co i gdzie oglądamy?
2016-09-15 10:34
Jakie video oglądamy na smartfonach? © georgejmclittle - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polacy chętnie oglądają wideo w internecie
Jak oglądamy video na urządzeniach mobilnych?
Już 54% internautów przyznaje się do oglądania treści video na urządzeniach mobilnych. Znacznie częściej wykorzystujemy do tego smartfony niż tablety, co wynika w znacznej mierze z wyższej penetracji tych pierwszych wśród polskich użytkowników. Telefony najzwyczajniej towarzyszą nam częściej, dlatego też rzesza heavy-userów oglądających filmy na ekranie smartfona jest znacznie większa niż ma to miejsce w przypadku tabletu.
Sierpniowe dane Mobigate dla systemu Android wskazują, że aplikacją mobilną o największym zasięgu jest Youtube (65%), sporo górujący nad Facebookiem(51%), na którym również można oglądać video. To sporo. Średni czas korzystania z tych aplikacji nie jest jednak imponujący: 13min – Youtube i 10min – Facebook. Z tego wniosek, że za ich pośrednictwem oglądamy raczej teledyski i wiadomości niż filmy.
Według Gemiusa, w sierpniu bieżącego roku strona mobilna Youtube cieszyła się 20-procentowym zasięgiem. Co ciekawe w rankingu top 20 domen na platformach mobilnych Gemiusa oprócz Youtube nie ma ani jednej strony poświęconej bezpośrednio video. Czyli to video – jeśli nie na aplikacjach i na Youtube, to najczęściej jest oglądane na Facebooku i Onecie (najczęściej oglądanych stronach WWW).
fot. mat. prasowe
Oglądanie video wśród internautów
fot. mat. prasowe
Top aplikacje mobilne, na których można oglądać video
Jakie video oglądamy na urządzeniach mobilnych?
Na urządzeniach mobilnych najczęściej ogląda się teledyski – na smartphone’ach – 49% użytkowników video i na tabletach – 38% użytkowników video. Drugim najczęściej wybieranym rodzajem contentu video są programy informacyjne (38% wśród użytkowników obu rodzajów urządzeń). Jedna trzecia użytkowników video na mobile ogląda na tych urządzeniach filmy.
fot. mat. prasowe
Preferowane treści video na różnych urządzeniach
Jeśli się przyjrzeć rodzajom wybieranego contentu video na różnych urządzeniach, widać, że treści oglądane na telewizorach i komputerach PC nie mają wiele wspólnego z wyborem treści na urządzeniach mobilnych. Wśród użytkowników video na urządzeniach mobilnych można wyróżnić 3 kategorie użytkowników:
- osoby oglądające na smartphone’ach głównie teledyski i wiadomości, nie stroniący od oglądania relacji sportowych – wiodąca kategoria użytkowników video na urządzeniach mobilnych,
- osoby oglądające wiadomości na tabletach – nieco starsze i zamożniejsze osoby,
- osoby oglądające filmy na smartphone’ach – najmłodsza, nieliczna grupa użytkowników.
Kiedy oglądamy video na urządzeniach mobilnych?
Trzy czwarte (77%) użytkowników video na mobile najczęściej ogląda te treści w domu. W tym sensie tablet i smarthone to „małe ekrany do puszczania muzyki i oglądania wiadomości”. Oprócz sytuacji domowych video na urządzeniach mobilnych jest najczęściej oglądane w trakcie wyjazdów i wakacji – to zarówno sposób spędzania wolnego czasu w pociągu/autobusie, jak i „mały telewizorek” zabierany na wyjazd. W trakcie typowego dnia, poza domem, video na urządzeniach mobilnych jest najczęściej oglądane w komunikacji miejskiej (29% użytkowników video na mobile) i w szkole/miejscu pracy (27%), czyli jedna trzecia osób w tej kategorii.
fot. mat. prasowe
Sytuacje oglądania video na urządzeniach mobilnych
Kto ogląda video na urządzeniach mobilnych?
Video na urządzeniach mobilnych oglądają głównie osoby młodsze, co jest oczywiste. Warto zwrócić uwagę jednak na to, że kobiety sięgają po video na mobile w młodszym wieku niż panowie.
fot. mat. prasowe
Korzystanie z video na urządzeniach mobilnych wg wieku
I co to wszystko znaczy?
Zasięgi na video to przede wszystkim domena Youtube i Facebooka. Na pewno warto przemyśleć targetowanie reklam na czas: dojazdu do/z pracy/szkoły i godziny wieczorne – swoją drogą i Google i Facebook umożliwiają targetowanie po geolokalizacji:) Wyraźnie widać, że mamy doczynienia z dwoma kategoriami użytkowników – 1. „smartphone’owcami”, którzy nie mają tabletów, a na telefonach oglądają to, co mogą, czyli teledyski i wiadomości i – coraz częściej – relacje sportowe (jak i nie uwzględnione w wynikach – treści wirusowe), 2. użytkownikami serwisów informacyjnych na tabletach, którzy również bardzo często oglądają dzienniki na telewizorach.
Warto mieć w tyle głowy kilka faktów: „smartphone’owcy” – ta pierwsza kategoria – to właśnie wschodzące pokolenie (w zależności od tego, kto jak definiuje – Z, Millenialsi itp.). Nadchodząca fala wyżu to dopiero 6-latki, dlatego marki myślące długofalowo rzeczywiście muszą orientować się na aplikacje dla najmłodszych i jak najszybciej zrozumieć Snapchata. Użytkownicy dzienników na tabletach – druga kategoria – to osoby ciekawe świata, nieco bardziej zamożne i biegłe w nowych technologiach.
Informacje o badaniu
Dane pochodzą z syndykatowego projektu IRCenter Multiscreening 2016 (badanie CAWI realizowane na reprezentatywnej próbie n=1457 internautów, wakacje 2016), dane Gemius i Mobigate za sierpień 2016.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)