eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCo z upadłościami firm? Zobacz prognozy Coface

Co z upadłościami firm? Zobacz prognozy Coface

2016-09-20 11:43

Co z upadłościami firm? Zobacz prognozy Coface

Spada liczba upadłości © Brian Jackson - Fotolia.com

Tempo polskiej gospodarki nieco osłabło, chociaż ciągle utrzymuje się na dość stabilnym poziomie - 3,2 proc. w 2016 r. względem 3,6 proc. w 2015 r. Trwa też dobra passa wśród firm, które czerpią korzyści ze sprzyjających im warunków makroekonomicznych. W świetle tych doniesień nie dziwi 14-procentowy spadek liczby postępowań o ogłoszenie upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych. Zdaniem Coface, w najbliższym czasie sytuacja ma szansę na dalszą poprawę.

Przeczytaj także: Upadłości firm VIII 2016

Za spadkiem ilości wniosków o ogłoszenie upadłości stoi nowe prawo


Statystyki prowadzone przez Coface dowodzą, że już od 2014 r. obserwujemy kurczącą się liczbę postępowań o ogłoszenie upadłości. W pierwszym półroczu bieżącego roku takich postępowań było 328, co w ujęciu rocznym oznacza ponad 14-procentowy spadek. Co więcej, w tym roku zaczęły obowiązywać regulacje, na mocy których spółki zyskały alternatywne do postępowania upadłościowego rozwiązanie. Nowe przepisy znajdują się w dwóch odrębnych ustawach – Prawie Upadłościowym i Prawie Restrukturyzacyjnym. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wynikające z nich procedury restrukturyzacyjne doczekają się częstszego stosowania niż miało to miejsce w drugim kwartale bieżącego roku.
Spadek liczby wniosków o ogłoszenie upadłości spółek będzie się utrzymywać w kolejnych kwartałach. Niemniej jednak struktura ulega zmianie – jest mniej postępowań o ogłoszenie niewypłacalności, ale więcej postępowań restrukturyzacyjnych, wyjaśnia Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej. Nowe procedury restrukturyzacyjne, wprowadzone w tym roku, stopniowo zyskują na popularności jako środek naprawczy dla spółek, które przeżywają problemy płatnicze. Z dużym prawdopodobieństwem większa liczba firm wróci do prowadzenia działalności, zamiast ogłaszać upadłość.

Coface przewiduje do końca 2016 r. spadek liczby postępowań o ogłoszenie upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych o 8,9 proc. W 2017 r. spodziewany jest spadek liczby postępowań o 4,8 proc.

fot. Brian Jackson - Fotolia.com

Spada liczba upadłości

W I połowie 2016 roku liczba postępowań o ogłoszenie upadłości i postępowań restrukturyzacyjnych spadła o ponad 14 proc.


Konsumpcja prywatna – główny czynnik napędzający wzrost w Polsce


Stabilny wzrost gospodarczy Polski jest napędzany głównie przez konsumpcję gospodarstw domowych. Mimo spowolnienia wykorzystania środków unijnych, w tym roku zwiększy się udział konsumpcji prywatnej – w szczególności za sprawą coraz lepszej sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia w Polsce spadła do poziomu najniższego od 25 lat, utrzymuje sie dodatnia dynamika zmian poziomu wynagrodzeń, a inflacja pozostaje na niskim poziomie. Takie otoczenie sprzyja dobrym perspektywom dla sektora detalicznego.

Dane dotyczące struktury polskiej gospodarki wskazują, że konsumpcja prywatna ma większy udział w nominalnym PKB niż eksport – konsumpcja gospodarstw domowych stanowiła 58 proc. zeszłorocznego PKB. Analizy korelacji wskazują również, że konsumpcja krajowa wywiera większy wpływ na liczbę upadłości firm w Polsce niż eksport. Niemniej jednak rentowność przedsiębiorstw jest umacniania poprzez prowadzenie działalności na rynkach zagranicznych. Perspektywy są dobre zwłaszcza dla producentów tych towarów, które cieszą się silniejszym popytem zewnętrznym. Sektory te obejmują producentów samochodów, mebli, sprzętu AGD oraz segment IT. Jednocześnie korzyści czerpią te spółki, które wykorzystują bezpośrednio rosnący popyt gospodarstw domowych. Od 1 września 2016 r. obowiązuje nowe obciążenie fiskalne nałożone na sektor detaliczny. Niemniej jednak powinno ono zostać skompensowane przez wzrost wydatków konsumenckich. Spodziewane jest, że konsumpcja gospodarstw domowych będzie głównym czynnikiem napędzającym wzrost polskiej gospodarki na przestrzeni kilku następnych kwartałów. Obraz niewypłacalności spółek powinien ulegać poprawie. Natomiast nowo wprowadzone przepisy dotyczące restrukturyzacji powinny pomóc spółkom zmagającym się z problemami płynnościowymi wrócić do skutecznego prowadzenia działalności.

Niemniej jednak nadal istnieją potencjalne ryzyka dla działalności krajowej i zagranicznej. Ostatnie problemy na rynkach zewnętrznych wpływają na gospodarkę globalną, a tym samym na nastroje biznesu w wielu krajach. Jednocześnie przedsiębiorstwa zmagają się nadal z trudnościami na rynku krajowym, a rosnąca niepewność może zablokować ich rozwój. Firmy, które mają niedostosowaną strategią biznesową lub mają nadmierne zadłużenie nie skorzystają ze sprzyjającego otoczenia gospodarczego.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: