Najlepsi pracodawcy wg studentów w 2005
2006-03-05 00:03
Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy wg studentów 2007
Badanie przeprowadzone było nie tylko wśród studentów i absolwentów, ale także wśród uczelnianych biur karier, które pośredniczą w przekazywaniu ofert pracy i praktyk studentom. Ranking miał zasięg ogólnopolski, otwarty dla wszystkich studentów i obejmuje wszystkie istniejące na polskich uczelniach biura karier.Ankieta dla studentów i absolwentów składała się z 9 pytań. Pierwsze dwa miały na celu wyłonienie Najlepszych Pracodawców 2005 r. Studenci wybierając poszczególne firmy największą uwagę zwracali na popularność (1753 głosy) oraz aktywność firmy na rynku (1481 głosów). Wiele osób zwracało uwagę na to, że firma jest zgodna z interesującą ich branżą (1180 głosów), stwarza im możliwość rozwoju kariery zawodowej (1098 głosów) i oferuje wysokie wynagrodzenie za pracę (924 głosy).
Ponadto ankietowanych studentów i absolwentów poprosiliśmy o ocenienie każdego z 22 czynników w skali 1-mało ważny do 5-bardzo ważny. Większość badanych studentów i absolwentów najwyżej oceniała satysfakcję z pracy i dobrą atmosferę. Na kolejnych pozycjach znalazły się zatrudnienie na umowę o pracę i wysokość wynagrodzenia, możliwość dokształcania i udziału w szkoleniach, twórcza atmosfera w pracy.
Z naszych badań wynika, że ponad połowa ankietowanych studentów i absolwentów najchętniej rozpocznie pracę w dużej krajowej lub międzynarodowej firmie (54%). W drugiej kolejności studenci biorą pod uwagę zatrudnienie w małej lub średniej firmie (19%). Biura Karier, które wzięły udział w ankiecie, podobnie do studentów, za najciekawszą formę zatrudnienia uznały dużą firmę krajową lub międzynarodową (59%) jednak na drugiej pozycji znalazła się posada państwowa (21%).
Badanych studentów i absolwentów poprosiliśmy o wskazanie średniej ilości firm, do której aplikują poszukując ofert staży, praktyk lub pracy. Największa część ankietowanych przesyła aplikacje do najwyżej 50 firm (w tym: w przedziale 5 do 19 firm deklaruje 45% badanych, natomiast od 20 do 49 aplikacji jest wysyłanych przez 21% ankietowanych). Do ponad 100 firm aplikuje jedynie 5% studentów. Największa ilość ankietowanych deklaruje chęć założenia własnej firmy po kilkuletnim stażu pracy (46%), natomiast 34% badanych nie ma jeszcze opinii na ten temat. Co dziesiąta osoba zdecydowanie nie chce rozpocząć własnej działalności gospodarczej.
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl