eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjePora na prywatne akademiki

Pora na prywatne akademiki

2016-10-10 11:09

Pora na prywatne akademiki

Pora na prywatne akademiki © kanashkin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rekordowo niskie stopy procentowe i coraz niższe stopy kapitalizacji na rynku nieruchomości powodują, że inwestorzy zaczynają się rozglądać za nowymi produktami inwestycyjnymi. Z analizy Savills wynika, że coraz większym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się prywatne akademiki. Wprawdzie rynek ten dopiero raczkuje, ale może on się okazać niezwykle intratny, zwłaszcza w przypadku pierwszych inwestorów.

Przeczytaj także: Skąd zapotrzebowanie na prywatne akademiki?

Rynek akademików w Polsce jest zdominowany przez obiekty państwowe o niskim standardzie. Rynek prywatny charakteryzują inwestycje o małej skali prowadzone przez indywidualnych inwestorów skupionych na lokalnych rynkach. Posiadają oni zwykle pojedyncze akademiki, którymi najczęściej są odnowione kamienice i raczej nie planują dalszego rozwoju.

Jednak sytuacja zaczyna się powoli zmieniać. Pojawiło się kilku nowych graczy zainteresowanych inwestowaniem i budowaniem tego typu projektów. Najbardziej aktywne firmy to Griffin Real Estate i TBV, ale w ich ślady idą także Golub GetHouse, Triton Academicus, Budner i Square Investment.

Metamorfozę przechodzą także akademiki państwowe. Uczelnie remontują stare akademiki i zmieniają je w nowoczesne, przystosowane do potrzeb dzisiejszych studentów obiekty. Przykładem może być współpraca Uniwersytetu Jagiellońskiego i BYPolska w formie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, dzięki której odnowiono już dwa akademiki. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie też planuje budowę akademików w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Wioleta Wojtczak, szef Działu Badań w Savills dodaje:
„Ten rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny dlatego coraz więcej inwestorów interesuje się akademikami.”.

Popyt na prywatne akademiki rośnie m.in. dzięki napływowi zagranicznych studentów, których liczba w ostatnich latach bardzo szybko rośnie. W 2015 r. populacja zagranicznych studentów wzrosła o 24% w stosunku do poprzedniego roku, a w kolejnych latach oczekiwany jest dalszy jej wzrost.

fot. mat. prasowe

Ilość studentów zagranicznych i przeznaczonych dla studentów łóżek

O ile ilość studentów z zagranicy ciągle wzrasta o tyle już tego rodzaju zmian nie widać w przypadku oferowanych im miejsc zakwaterowania.


Obecnie podaż akademików jest niewielka i zdecydowanie nie zaspokaja potrzeb studentów. Istniejące obiekty mogą zapewnić zakwaterowanie tylko 9% populacji studentów, podczas gdy bardziej rozwinięte rynki pokrywają ponad 10% tego zapotrzebowania, a wiodący rynek Wielkiej Brytanii nawet 24%.

Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska podsumowuje:
„Rynek prywatnych akademików w Polsce jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, można go jednak postrzegać jako szansę, szczególnie dla pierwszych inwestorów”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: