eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyInflacja IX 2016

Inflacja IX 2016

2016-10-11 16:11

Inflacja IX 2016

Zakupy © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Są już najświeższe dane na temat inflacji. Z informacji opublikowanej właśnie przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że wrzesień nie przyniósł diametralnych zmian. Przeciętnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych utrzymały się na poziomie odnotowanym przed miesiącem. Dynamika w poszczególnych grupach była oczywiście zróżnicowana - od podwyżek cen transportu (+1,1%) oraz odzieży i obuwia (+0,9%), poprzez względnie stabilne koszty mieszkania (+0,1%), po sięgające 1,4% obniżki cen żywności, kosztów związanych z rekreacją i kulturą oraz zdrowiem.

Przeczytaj także: Inflacja VIII 2016

Ceny żywności obniżyły się we wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2% wobec spadku o 0,6% w sierpniu br. Najbardziej potaniały owoce (o 3,5%) i warzywa (o 2,1%). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili także za jaja (o 0,4%) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,1%). We wrześniu br. ceny artykułów w grupie „jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne” pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Więcej niż przed miesiącem płacono natomiast za cukier (o 4,8%) i masło (o 3,1%). Droższe niż w sierpniu br. były ryż (o 0,8%), mąka (o 0,7%) oraz sery i twarogi (o 0,5%). Podrożało mięso (przeciętnie o 0,2%, w tym mięso wieprzowe – o 0,7%, wędliny – o 0,4%, wołowe – o 0,2%, przy spadku cen mięsa drobiowego – o 1,2%). We wrześniu br. wzrosły również ceny tłuszczów roślinnych (o 0,2%), pieczywa, ryb i owoców morza, a także mleka (po 0,1%).

We wrześniu br. ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż w sierpniu br. płacono za herbatę i soki owocowe (po 0,1%). Ceny wód mineralnych lub źródlanych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Obniżyły się natomiast ceny soków warzywnych i owocowo-warzywnych (o 0,5%), kawy (o 0,3%) oraz kakao i czekolady w proszku (o 0,2%). We wrześniu br. zanotowano wzrost cen wyrobów tytoniowych (o 0,2%).

Ceny napojów alkoholowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Koniec wyprzedaży kolekcji wiosenno-letniej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno-zimowej spowodował, iż we wrześniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 1,4% i 0,7% wyższym niż w sierpniu br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły we wrześniu br. o 0,1%. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,2%). Zanotowano wzrost opłat za wywóz śmieci (o 0,3%), zaopatrywanie w wodę (o 0,2%) oraz usługi kanalizacyjne (o 0,1%). Na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem pozostały opłaty za najem mieszkania. Ceny nośników energii były wyższe niż w sierpniu br. (przeciętnie o 0,2%, w tym opał – o 0,5%, gaz – o 0,4%, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz spadku cen energii cieplnej – o 0,1%). We wrześniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego obniżyły się o 0,1%. Tańsze niż w sierpniu br. były meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,6%) oraz urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,1%). Ceny artykułów włókienniczych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Więcej niż w sierpniu br. płacono za usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,3%) oraz środki czyszczące i konserwujące (o 0,2%).

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w 2015 i 2016 r.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2016 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.


Opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż w sierpniu br. o 0,9%. W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, odnotowano spadek cen wyrobów farmaceutycznych (o 1,7%). We wrześniu br. wzrosły natomiast ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego (o 0,5%). Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić także za usługi lekarskie (o 0,3%) i stomatologiczne (o 0,2%).

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w sierpniu br. o 1,1%, głównie w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 3,4%, w tym gazu ciekłego – o 7,8%, oleju napędowego – o 3,8%, a benzyny – o 2,6%). We wrześniu br. odnotowano także wzrost cen samochodów osobowych (o 0,3%). W wyniku obniżek obserwowanych w zakresie pasażerskiego transportu powietrznego, mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za usługi transportowe (o 6,4%).

Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego w sierpniu br. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 0,5%.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą były niższe niż w poprzednim miesiącu o 1,4%. W związku z zapisami ustawy o systemie oświaty (od września 2016 r. darmowym podręcznikiem objęci zostali uczniowie kolejnych klas szkół podstawowych i gimnazjalnych) ceny książek obniżyły się o 9,5%, w tym podręczników – o 15,7%. Sezonowy spadek popytu na usługi turystyczne wpłynął na obniżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 3,1%, w tym za granicą – o 4,3%, a w kraju – o 1,7%). Nieznacznie potaniał także sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,2%). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili natomiast za gazety i czasopisma (o 1,4%), usługi związane z rekreacją i kulturą (o 0,5%) oraz artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie (o 0,3%).

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, opłaty dotyczące edukacji wzrosły o 0,6%.

Ceny w restauracjach i hotelach podniesiono we wrześniu br. o 0,4%.

Spośród innych towarów i usług, we wrześniu br. więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za ubezpieczenia i opiekę społeczną (po 0,6%), a także usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (o 0,1%). Obniżyły się natomiast ceny artykułów do higieny osobistej i kosmetyków (o 0,3%).

Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,5% (przy czym towary potaniały o 1,0%, przy wzroście cen usług – o 0,7%). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,9%) oraz obniżki opłat związanych z transportem (o 2,5%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,26 p. proc. i 0,21 p. proc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: