Europa: wydarzenia tygodnia 43/2016
2016-10-30 15:33
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 42/2016
- Brexit, co nas jeszcze czeka? Były brytyjski premier Tony Blair przedstawił pogląd, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w kraju odbyło się drugie referendum ws. opuszczenia UE. Jego zdaniem rozwód prowadzi przez bardzo trudne negocjacje z przywódcami UE, którzy są obecnie negatywnie ustosunkowani wobec Wielkiej Brytanii. Zdaniem analityków za sugestią Blaira przemawiają konsekwencje dla brytyjskiej gospodarki, a przede wszystkim opuszczenie jednolitego rynku Wspólnoty. Pod znakiem zapytania stoi jeszcze to, czy premier Theresa May i jej ministrowie mogą bez zgody brytyjskiego parlamentu zrealizować decyzję o opuszczeniu UE.
- Umowa CETA z opóźnieniem. Sprzeciw parlamentu Walonii uniemożliwił w przewidzianym terminie podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Ostatecznie sprzeciw został usunięty, a umowa ma być zaparafowana w nowym terminie. Umowa musi być ratyfikowana przez wszystkie unijne kraje. Porażka tego przedsięwzięcia w połączeniu z Brexitem postawiłoby duży znak zapytania przed przyszłością UE i zakwestionowałoby pozycję członków unijnego kierownictwa w Brukseli.
- Raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Okazuje się, że ponad 20 proc. przyznanych dotacji w ramach pomocy publicznej dla unijnych firm została przyznana z naruszeniem unijnym przepisów.
- W latach 2010 - 2014 największe kwoty na wsparcie przedsiębiorstw przeznaczyły Niemcy (97 mld euro), Francja (74 mld euro) i Wielka Brytania (30 mld euro). Na te cele Polska przeznaczyła 17 mld euro. Łącznie wszystkie kraje członkowskie na dotację przedsiębiorstw przeznaczyły 382 mld euro.
- PKB Francji. Według urzędu statystycznego Insee Produkt Krajowy Brutto Francji w III kwartale wzrósł o 0,2 proc. licząc kw/kw.
- PKB Wielkiej Brytanii. Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w III kw. o 0,5 proc. kw/lw.
- W Mińsku odbyło się XX Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze. Uczestniczyło w nim ponad 500 uczestników. Odbyło się też posiedzenie Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Uzgodniono listę białoruskich firm, o których kupno będą mogły starać polskie przedsiębiorstwa.
- Greckie problemy. Grecki budżet ma coraz większe problemy. Przedstawiciele wolnych zawodów i przedsiębiorstw w Grecji nie są w stanie płacić składek emerytalnych (zadłużenie wobec kas emerytalnych w tym miesiącu to 17 mld euro). Warto dodać, że w I kw. br. 15 tysięcy greckich firm zostało zarejestrowanych w Bułgarii...
- Gazprom gaz z tarczą. UE podjęła decyzję ws. Gazpromu. Rosyjski koncern uniknie kar od Komisji Europejskiej w prowadzonym postępowaniem antymonopolowym. Równocześnie KE wydała pozytywna dla Rosji decyzję w sprawie sposobu wykorzystywania gazociągu OPAL (to odnoga Nord Streem-u prowadząca do Czech, po stronie niemieckiej , wzdłuż granicy z Polską. Polska sprzeciwiała się tym decyzjom.
- Rosyjski gaz dla Europy. Rosja zaproponowała przedłużenie do Europy jedną z nitek planowanego gazociągu Turecki Potok. Warunkiem jest pisemna gwarancja od UE, że projekt ten będzie realizowany. Turecki Potok ma być zrealizowany do końca 2019 roku.
- Energetyka jądrowa w Bułgarii. Sofia zrezygnowała w 2012 r z budowy przez rosyjską firmę drugiej siłowni jądrowej w Belene (przyczyną względy finansowe). Zerwanie kontraktu powoduje, że Bułgaria musi zapłacić grzywnę w wys. 620 mln euro zasądzoną przez Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu. Równocześnie Rosjanie realizują kontrakt na modernizację reaktorów w działającej elektrowni atomowej w Kozłoduju.
- Gaz dla Ukrainy. Rosja zaoferowała Ukrainie gaz po 180 USD za tysiąc m sześciennych. Ukraina nie jest tym zainteresowana, woli kupować rosyjski gaz na zasadzie rewersu mimo że taka transakcja jest znacznie droższa. Ok listopad 2015 r. Ukraina nie kupuje gazu w Rosji, a otrzymuje go z rewersu (dostawy zwrotne rosyjskiego gazu z państw unijnych: Polski, Słowacji i Węgier). Obecnie ukraiński przemysł płaci za gaz ponad 300 USD za tys. m sześc...
- Konflikt polskiego rządu z Airbus Helicopters. Zerwanie negocjacji handlowych (zdaniem strony polskiej w związku z brakiem porozumienia w sprawie offsetu) spowoduje, że do roku 2018 francuska firma zmniejszy zatrudnienie o blisko 600 pracowników.
- Sporu polsko-litewskiego ciąg dalszy. Kolejny rok ciągnie się spór polskiej spółki naftowej Orlen Lietuva i litewskiej firmie kolejowej Lietuvos Geleżinkeliai. Dotąd Litwini żądali wyższych cen niż rynkowe i podtrzymują swoje dotychczasowe stanowisko. Kolejne negocjacje nie dały efektu. Wszystko wskazuje na to, że spór będzie musiał rozstrzygnąć sąd.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
Rzucamy hasło: „Pamiętaj, że sukces w biznesie to nie wszystko. Liczy się także zdrowie” czyli W POGONI ZA ZDROWIEM
PROPONUJEMY TYDZIEŃ MYŚLENIA O ŻYCIU I ZDROWIU. DZIAŁAJ W SWOIM INTERESIE. Rzadziej sięgamy po papierosy, częściej za to wybieramy się na rower albo idziemy pobiegać – takie wnioski płyną z analizy badań dot. prozdrowotnych zachowań Polaków. Jak wynika z raportu TNS Polska, niemal jedna trzecia z nas regularnie uprawia sport.
Jednocześnie o trzy punkty procentowe w ciągu ostatnich kilku lat spadła liczba osób palących[1]. Wszystko to służy naszemu zdrowiu. Podejmowane działania nie zawsze jednak wystarczają, by cieszyć się doskonałą kondycją przez długie lata. Czy możemy zrobić więcej?
Średnia długość życia zwiększa się. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, żyjemy o ponad 6 (kobiety) i 7 (mężczyźni) lat dłużej niż było to jeszcze 25 lat temu. Zawdzięczamy to postępowi w medycynie oraz rosnącej świadomości zdrowotnej, która przekłada się na działania profilaktyczne. Jednak nie tylko pozytywne aspekty różnią nas od pokoleń naszych dziadków. Stres, zanieczyszczone środowisko czy siedzący tryb życia wpływają negatywnie na zdrowie, sprawiając, że zagrożeniem stają się choroby cywilizacyjne, takie jak np. cukrzyca, nowotwory czy zawały serca. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie. Co więcej, szacuje się, że w najbliższych 10 latach może zachorować na nie ok. 1,9 mln osób.
Nowy trend – bycie fit
Jak pokazują najnowsze badania, oprócz długości życia, poprawia się także subiektywna ocena naszego zdrowia – niemal co czwarty Polak określa je jako bardzo dobre, a blisko co drugi jako dobre[2]. Przyczynia się do tego także moda na tzw. „bycie fit”. Nawyki prozdrowotne wykluczają bowiem palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Zwracamy również większą uwagę na to, co znajduje się na naszym talerzu oraz to, w jakich porach decydujemy się na konsumpcję. Rośnie np. liczba osób jedzących regularnie śniadanie, nazywane podstawowym posiłkiem w ciągu dnia. Podczas gdy w 2010 roku deklarował tak co piąty Polak[3], dziś poranną owsiankę czy kanapki zajada dziewięciu na dziesięciu z nas[4].
Dbanie o kondycję zakłada także regularną aktywność fizyczną. O ile wśród ogółu pracujących bądź uczących się, jedynie co piąty ankietowany rozważa możliwość dojazdu do pracy czy szkoły rowerem[5], chętnie korzystamy z możliwości dofinansowania do karnetów sportowych, oferowanych przez pracodawców. W pierwszym półroczu 2016 r. z kart jednej z największej grup udostepniającej tego typu rozwiązania, skorzystało aż 697 tys. użytkowników[6]. To jednak nie koniec pozytywnych trendów. – W ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość społeczna w kwestii profilaktycznych badań lekarskich. Monitorowanie stanu zdrowia, pomimo braku dolegliwości, powoli staje się naturalnym elementem codzienności, ważnym dla każdego z nas. To właśnie dzięki regularnym badaniom możemy w porę wykryć chorobę i w odpowiednio szybki sposób zareagować poprzez leczenie i rehabilitację – mówi Andrzej Rudawski, kierownik fizjoterapeutów Columna Medica.
Profilaktyka finansowa
Zapobieganie jest jednak tylko częścią działań – drugą stanowi zwiększanie szans na pokonanie ewentualnej choroby. Osoba chora staje bowiem przed wieloma wyzwaniami, m.in. dotarciem do najlepszych metod leczenia oraz potrzebą ich sfinansowania. – Poważne zachorowania wiążą się ze zwiększonymi wydatkami na zakup leków oraz rehabilitację. Zdarza się też, że w takich momentach nie jesteśmy w stanie pracować. Oczywiście, każda z chorób jest inna, jednak pacjenci, niezależnie od przypadku, potrzebują wsparcia finansowego. Dodatkowe środki mogą być potrzebne także rodzinie, szczególnie dzieciom, gdyby zabrakło dochodu jednego rodzica – mówi Małgorzata Suska-Iwan, ekspertka Avivy ds. ubezpieczeń zdrowotnych.
W odpowiedzi na potrzebę złagodzenia finansowych skutków chorób, w tym i cywilizacyjnych, na rynku funkcjonują już odpowiednie ubezpieczenia. – Wybierając odpowiednią polisę zdrowotną możemy liczyć na wypłatę świadczenia w związku z pobytem w szpitalu oraz środki na opłacenie leków. Na rynku są też dostępne dodatkowe umowy do polis na życie, stworzone z myślą o poważnych zachorowaniach. Swoim zakresem obejmują szeroką listę kilkudziesięciu chorób, m.in. związanych z układem krążenia, zawałów serca czy nowotworów. Od razu po zdiagnozowaniu osoby ubezpieczone otrzymują wsparcie finansowe pozwalające na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Istnieją również polisy gwarantujące pomoc w razie konkretnej grupy chorób, jaką są nowotwory – mówi Marek Szewczyk, ekspert Avivy ds. ubezpieczeń zdrowotnych.
Powrót do formy
Pokonaniu chorób cywilizacyjnych, w dużej mierze, sprzyja holistyczne podejście do własnego zdrowia. Oprócz regularnej aktywności oraz badań profilaktycznych powinniśmy również podjąć działania wspierające naszą kondycję po przebytej chorobie. – Aby uzyskać najlepsze efekty, opracowuje się programy oparte na konsultacji medycznej, zabiegach i ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Dzięki indywidualnej pracy z fizjoterapeutą w znacznym stopniu możemy zredukować dolegliwości bólowe oraz wspomóc nasz organizm w rekonwalescencji – dodaje Andrzej Rudawski, Columna Medica. – W skutek chorób, takich jak nowotwory, zawał czy wylew, nierzadko zostaje upośledzony nasz układ ruchowy. W tym przypadku istotna jest rehabilitacja korygująca zmiany postawy, zwiększająca zakres ruchów stawów oraz siłę mięśni, a także zapobiegająca obrzękom limfatycznym kończyn. Takie działania wpłyną pozytywnie, zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i komfort psychiczny.
Każde nasze działania – czy to zapobiegające chorobom, czy też mające na celu odzyskanie sił po ich przebyciu, dają większe efekty, jeśli działamy kompleksowo. Poza dbaniem o obecny stan zdrowia warto więc zatroszczyć się o nie również w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Wówczas możemy podjąć kroki, które ułatwią nie tylko utrzymanie formy, ale i wspomogą w sytuacji, gdy staniemy przed wyzwaniem walki o powrót do dawnej kondycji.
[1] GUS, Zdrowie i zachowania zdrowotne mieszkańców Polski w świetle badania EHIS.
[2] Tamże.
[3] CBOS, Zachowania i nawyki żywieniowe Polaków, 2010
[4] Raport „Od jedzenia humor się zmienia" przygotowanym przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki Kupiec.
[5] TNS, Raport z badania na temat uwarunkowań do podejmowania transportowej aktywności fizycznej Polaków, 2015
[6] Grupa Benefia Systems, 2016 r.
Eksperci Avivy – Firma należy do największych grup ubezpieczeniowych w Europie i jest liderem rynku w Wielkiej Brytanii
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)