eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaPolska: wydarzenia tygodnia 43/2016

Polska: wydarzenia tygodnia 43/2016

2016-10-30 15:34

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 42/2016

  • Polska wychodzi w kosmos. Mamy ambitne plany w branży technologii kosmicznych. We współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Politechniki Warszawskiej ma powstać polska rakieta zdolna do wynoszenia w kosmos satelitów. Zamierzamy też pracować w dziedzinie mikrosatelitów o wadze poniżej 150 kg. Pozwoli to nam na włączenia się polskiego przemysłu do kosmicznych projektów europejskich. Ale czy tylko to jest naszym celem?
  • Polska a CETA. Ważą się losy układu handlowego pomiędzy Unią Europejską i Kanadą. Dziś wszystkie kraje wyrażają zgodę na tymczasowe stosowanie pierwszej części układu, dotyczącej wymianie handlowej. Trudne rozmowy na ten temat także w naszym kraju spowodowały, że zabrała głos p. premier Beata Szydło. Stwierdziła, że "rząd nie zgodzi się na rozwiązania, które byłyby dla Polski niekorzystne, a jakiekolwiek decyzje w sprawie CETA muszą być w Polsce ratyfikowane". Sami mamy sporo wątpliwości co do skutków tego układu, ale zobaczymy czym się to skończy?... Warto obserwować.
  • Rolnictwo. Eksport polskiego zboża wzrósł o 18% r/r w ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku gospodarczego 2016/2017 (tj. w lipcu i sierpniu br.). Wg Agencji Rynku Rolnego (ARR) wyeksportowaliśmy 1,1 mln ton. Należy dodać, że równocześnie w tym okresie import spadł o 19% r/r do 131 tys. ton ziarna zbóż. To dobra informacja!
  • Nowe złoża gazu. Uruchomiono eksploatację nowego złoża - Karmin w gminie Dobrzyca w Wielkopolsce. Eksploatacja została uruchomiona jako wspólne przedsięwzięcie zrealizowane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz PKN Orlen. Celem jest utrzymanie wydobycia gazu z polskich złóż na poziomie ok. 4,5 mld m3 rocznie (co stanowi ponad 30% polskiego zużycia). Własne złoża i morski terminal gazowy to elementy podwyższające nasze bezpieczeństwo energetyczne!
  • Inwestycje polsko-chińskie. Chińskie inwestycje w Polsce mają wartość 1,3 mld USD. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne Polski w Chinach wynoszą ok. 200 mln USD. Chyba jest to słaby wynik w stosunku do innych krajów...
  • Jednolity podatek. Coraz realniejsze jest wprowadzenie jednolitego podatku, łączącego PIT oraz składki na ZUS i NFZ. Realne jest też wprowadzenie tego rozwiązania w 2018 r. Warto zastanowić się co jest rzeczywistym celem tej zmiany...
  • Mieszkanie plus. To kolejny, społeczny program rządu. Ostatnio podpisano listy intencyjne w jego ramach z samorządami kilku miast w tym z: Chrzanowem, Gdynią, Koluszkami, Kołem, Koninem, Łodzią Nysą, Rzeszowem, Świdnikiem, Tomaszowem Maz., Toruniem, Zabrzem i Zduńską Wolą. Według Ministerstwa Rozwoju w ramach programu podpisano już 30 listów intencyjnych z gminami. To dobra rządowa inicjatywa!
  • Francuski EDF wycofuje się z Polski. Chętnym do zakupu elektrowni w Rybniku jest czeski EPH, a elektrociepłownie należące do EDF chce zakupić australijski fundusz inwestycyjny IFM. Zmiana właściciela będzie musiała uzyskać zgodę polskiego rządu. Krytycznie odnoszę się do sugestii, że ma to jakiś związek z nieudanym kontraktem na dostawy Caracali...
  • Hakerzy. W ostatnich kilku latach systematycznie wzrasta liczba ataków na systemy będące w posiadaniu małych i średnich firm. Głównym celem jest kradzież danych i stanowiło to ok. 42 proc. ataków zablokowanych przez Symantec (jeszcze w 2011 r. było to 18 proc.). MŚP mogą zapewnić sobie skuteczną ochronę dzięki np. usługom w chmurze. Ostatnio spotkaliśmy się z działalnością hakerów...
  • Co nowego w polskim górnictwie? We wrześniu tego roku wyraźnie wzrosła sprzedaż węgla z polskich kopalń. W poprzednich miesiącach roku wahała się ona między 5,3 - 6,5 mln ton, a we wrześniu przekroczyła 8,4 mln ton. Według katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu spadły także zapasy na zwałach do ok. 2,3 mln ton.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Rzucamy hasło: „Pamiętaj, że sukces w biznesie to nie wszystko. Liczy się także zdrowie”. RÓŻOWA WSTĄŻKA NIE TYLKO W PAŹDZIERNIKU. REHABILITACJA I LECZENIE PO MASTEKTOMII

PROPONUJEMY TYDZIEŃ MYŚLENIA O ŻYCIU I ZDROWIU. DZIAŁAJ W SWOIM INTERESIE. Różowa wstążka - światowy symbol października. W mediach na całym świecie wiele mówi się o profilaktyce raka piersi, a także o metodach leczenia nowotworu, m.in. mastektomii. Jednak w tym temacie warto edukować nie tylko w tym miesiącu.

Zdecydowanie więcej uwagi należy poświęcić także życiu „po” operacji, które często jest niezwykle trudnym okresem dla kobiety. Mastektomia, jak twierdzi wiele pań dotkniętych chorobą, to nie koniec świata, a dopiero początek długiej, ale możliwej do przebycia drogi po własne zdrowie. Pomocna okaże się tutaj kompleksowa rehabilitacyjna i zabiegi. Jakie?

Nowotwór częsty i złośliwy


Szacuje się, że rak piersi dotyka rocznie 1,5 miliona kobiet na całym świecie. To najczęstszy nowotwór wśród mieszkanek państw wysoko rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Europy Zachodniej. Sytuacja nie wygląda dobrze również w naszym kraju. Rak piersi należy do najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Według danych udostępnionych przez Centrum Onkologii, liczba zachorowań wynosi już ponad 16,5 tysiąca rocznie, zatem w ciągu dwóch ostatnich dekad, wzrosła aż o dziesięć tysięcy. To niepokojący sygnał. Wśród kobiet stanowi ponad 20% ogólnych zachorowań na nowotwory[1].

Różowa wstążka – symbol kobiecej siły


Odpowiednia profilaktyka, mammografia i samobadanie piersi. Czynności bardzo ważne z punktu widzenia naszego zdrowia, jednak wciąż objęte pewnego rodzaju tabu. Dlatego tak ważne stają się akcje promujące walkę z rakiem piersi i poszerzające wiedzę w tym zakresie. Nowotwór w zależności od stopnia zaawansowania, można bowiem leczyć zarówno operacyjnie, jak i nieoperacyjnie. Leczeniem wstępnym może być chemioterapia, radioterapia oraz hormonoterapia. Jeśli jednak guz jest duży, konieczne staje się całkowite usunięcie piersi, a zatem mastektomia. Co potem?

- Mastektomia w 90% gwarantuje całkowite wyleczenie, jednak wiele kobiet po operacji musi zmierzyć się z utratą samoakceptacji. Zarówno po zabiegu usunięcia piersi, jak i leczeniu choroby nowotworowej metodami nieoperacyjnymi, pacjentkom zaleca się regularną rehabilitację. Tutaj sprawdzają się specjalnie opracowane programy zawierające konsultacje medyczne oraz ćwiczenia mające na celu poprawę sprawności fizycznej i zwiększenie komfortu psychicznego. Bardzo ważne jest podjęcie działań w celu skorygowania zmian postawy występujących w wyniku usunięcia piersi. Trening pod okiem fizjoterapeuty zapobiega obrzękom limfatycznym w kończynie i w okolicy blizny pooperacyjnej. Podczas zabiegów rehabilitacyjnych stopniowo zwiększa się zakres ruchów w stawie barkowym oraz siła mięśni kończyny górnej – komentuje Andrzej Rudawski, kierownik zespołu fizjoterapeutów z Columna Medica.

Odzyskać kobiecość


W przypadku leczenia raka piersi ważne jest kompleksowe wsparcie. Profesjonalna rehabilitacja, opieka psychologa i rodziny są tymi elementami, które mają znaczący wpływ na odzyskanie sprawności psychofizycznej u pacjentki. Coraz większą popularnością cieszą się specjalne turnusy przeznaczone dla kobiet walczących z nowotworem piersi. Holistyczne podejście do zdrowia oraz praca z ekspertami z wielu dziedzin gwarantuje pełny powrót do zdrowia. Ważne staje się również wsparcie psychiczne oraz sprzyjające otoczenie.

- Kobiety po mastektomii bardzo często tracą wiarę w siebie oraz poczucie kobiecości. Usunięcie piersi może przyczynić się do znacznego obniżenia samooceny, a przy braku odpowiedniego wsparcia, mogą pojawić się stany depresyjne. Idealnym scenariuszem jest możliwość konsultacji ze specjalistami na wielu płaszczyznach. Powrót do zdrowia to nie tylko konsultacje lekarskie i fizjoterapia. Kobiety w tym trudnym dla siebie czasie doceniają również pracę z psychologiem, kosmetologiem oraz dietetykiem. Taka kompleksowa opieka oraz skupienie się na swoim zdrowiu i potrzebach, pozwala na powrót do pełni sił i odzyskanie komfortu psychicznego. Informacja o chorobie czy trudny proces leczenia, mogą być ciosem dla nawet najsilniejszej kobiety. Dlatego w tak trudnym czasie ważna jest także możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi osobami, które zmagają się z podobnymi problemami - tłumaczy Marta Rolnik, psycholog z Columna Medica.

[1] http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2/

Eksperci Columna Medica

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: