Rynek pracy: kto śpi spokojnie?
2016-11-02 14:35
Polacy są optymistami w kwestii zatrudnienia © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek pracy: sprawdź, kto najszybciej znajduje zatrudnienie
Optymizm na hamulcu, ale śpimy spokojnie
Najnowsze badanie PageGroup wskazuje, że poprawa nastrojów dostrzegalna jest większości krajów Starego Kontynentu. W przypadku Polski pozostała prawie niezmieniona (spadek o 1 p.p.).
Wprawdzie nieco gorzej niż ostatnio oceniamy obecną sytuację na rynku pracy (spadek o 5 p.p., do 64%), ale ciągle dwóch na trzech ankietowanych (67%) ma nadzieję, że nadchodzące miesiące przyniosą poprawę. Najmniejszy optymizm towarzyszy respondentom, którzy przekroczyli 49 lat (44% - spadek o 5 p.p.). Na drugim biegunie ankietowani przed 30-tką (63%). Confidence Index dla osób w wieku 30-49 lat zdołał utrzymać dotychczasowy poziom (56%).
Na drodze do rozwoju i… lepszych zarobków
Dobra sytuacja na rynku pracy motywuje do poszukiwania nowych wyzwań. Ponad połowa polskich kandydatów (52%) przyznaje, że zmiana pracy jest dla nich drogą do lepszego wykorzystywania i rozwijania kwalifikacji. To najczęściej podawany powód chęci zmiany miejsca zatrudnienia. Częściej niż mieszkańcy innych krajów (37,7%) jako jedną z przyczyn poszukiwania nowego pracodawcy wskazujemy także zarobki. Jednocześnie, w porównaniu z poprzednim okresem, o 3 p.p. (do 54%) wzrosła liczba osób, które spodziewają się wzrostu wynagrodzenia w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Przydatne linki:
Oferty pracy
Północ kontra Południe
W Polsce od dłuższego czasu spada stopa bezrobocia. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że we wrześniu bezrobocie spadło o 0,1 p.p., osiągając poziom 8,4%. Wg Piotra Dziedzica, dyrektora w PageGroup Polska, dobre dane z rynku pracy znajdują odzwierciedlenie w wynikach badania Confidence Index.
„Nawet jeśli poziom optymizmu nie wzrasta, to nadal jest stosunkowo wysoki. Przy obecnych wynikach Polacy plasują się w ścisłej europejskiej czołówce optymistów. Wobec coraz lepszych danych o zatrudnieniu, rośnie liczba kandydatów, którzy spodziewają się podwyżki wynagrodzeń. W kolejnych miesiącach może to prowadzić do rosnącej presji płacowej” – ocenia.
fot. mat. prasowe
Confidence Index III kw. 2016
Mniejszy optymizm niż Polacy, Niemcy i Szwedzi przejawiają kandydaci z południowych krajów Starego Kontynentu, ale ostatnie miesiące stały pod znakiem nieznacznej poprawy nastrojów w tamtej części Europy. We Włoszech, Portugalii i Hiszpanii wartość indeksu wyniosła odpowiednio 36%, 40% i 43%, co oznacza niewielki wzrost w stosunku do wyników z poprzedniego kwartału. O 3 p.p. wzrosła też wartość indeksu we Francji, której mieszkańcy są tylko nieco bardziej optymistyczni niż Hiszpanie (44%).
fot. mat. prasowe
Confidence Index III kw. 2016 cd.
O badaniu Confidence Index
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez PageGroup w Europie kontynentalnej, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Holandii, Szwecji i Belgii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page lub Page Personnel. W drugim kwartale 2016 roku w sondażu wzięło udział ponad 15 600 respondentów, z kolei w trzecim kwartale o dwa tysiące więcej, w tym każdorazowo ok. 660 ankietowanych z Polski. Wyniki badania są ogłaszane co kwartał.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)