Ewolucja złośliwego oprogramowania III kw. 2016
2016-11-08 09:49
Ransomware © DD Images - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania III kw. 2016
Cyberprzestępcy nadal nie próżnują, a oprogramowanie ransomware ciągle pozostaje w ścisłej czołówce najbardziej lubianych przez nich aktywności. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego - przygotowanie tego rodzaju ataku nie generuje wysokich kosztów, a jeśli infekcja okaże się skuteczna, potencjalne zyski mogą okazać się co najmniej zadowalające.Ewolucja złośliwego oprogramowania to nie tylko coraz szersze grono ofiar, ale także eksploracja coraz to nowszych terytoriów geograficznych. W badanym okresie cyberprzestępcy posługujący się oprogramowanie ransomware szczególnie upodobali sobie:
- Japonię (4,83%),
- Chorwację (3,71%),
- Koreę Południową (3,36%),
- Tunezję (3,22%) oraz
- Bułgarię (3,2%).
fot. DD Images - Fotolia.com
Ransomware
Głównym czynnikiem wzrostu liczby atakowanych użytkowników był Trojan-Downloader.JS.Cryptoload – rodzina trojanów napisana w języku JavaScript, która potrafi pobierać różne rodzaje kryptograficznych programów ransomware. W badanym kwartale do najbardziej rozpowszechnionych z nich należał CTB-Locker (28,34% atakowanych użytkowników), Locky (9,6%) oraz CryptXXX (8,95%).
„Szyfrujące oprogramowanie ransomware nadal stanowi jedno z najbardziej niebezpiecznych zagrożeń – zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm. Obserwowany ostatnio wzrost liczby atakowanych użytkowników mógł być spowodowany tym, że liczba wykrytych przez nas w III kwartale modyfikacji oprogramowania ransomware – ponad 32 tysiące odmian – była 3,5-krotnie większa niż w II kwartale. Może to być związane z tym, że obecnie firmy bezpieczeństwa inwestują wiele zasobów w możliwość szybkiego wykrywania nowych próbek oprogramowania ransomware. W związku z tym przestępcy muszą unikać wykrycia poprzez tworzenie większej liczby nowych modyfikacji swojego szkodliwego oprogramowania” – powiedział Fiedor Sinicyn, ekspert ds. oprogramowania ransomware, Kaspersky Lab.
Pozostałe główne ustalenia raportu ewolucji zagrożeń IT w III kwartale:
- Według danych pochodzących z systemu chmury Kaspersky Security Network w III kwartale rozwiązania firmy Kaspersky Lab wykryły i odparły łącznie 171 802 109 ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania, przeprowadzonych z zasobów online zlokalizowanych na całym świecie. Jest to nieco mniej niż w poprzednim kwartale, w którym zidentyfikowano 171 895 830 ataków.
- Liczba użytkowników zaatakowanych przy użyciu szkodliwego oprogramowania bankowego zwiększyła się o 5,8% i wynosiła 1 198 264.
- Celem 45% szkodliwych programów wykorzystujących luki w zabezpieczeniach (tzw. exploity) wykrytych przez Kaspersky Lab były przeglądarki, a 19% tych narzędzi zostało stworzone w celu wykorzystania słabych punktów popularnego mobilnego systemu operacyjnego Android.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)