Rynek biurowy w Polsce I-III kw. 2016
2016-11-10 11:07
Biurowce © Mike Mareen - Fotolia.com
Wiele wskazuje na to, że bieżący rok będzie kolejnym, który całkiem dobrze zapisze się w historii polskiego rynku biurowego. Powierzchnia nowoczesnych biur, które trafiły na rynek od początku bieżącego roku zdołała przekroczyć 691 000 mkw., a kolejne 1,43 mln mkw. znajduje się w budowie. To niektóre z wieści płynących z najświeższej analizy opracowanej przez międzynarodową firmę doradczą JLL.
Przeczytaj także: Rynek biurowy w Polsce I poł. 2016
Rynek biurowy - popyt
Jak wynika z danych JLL, popyt na nowoczesne biura nie spada. Umowy, które podpisano od początku br. opiewają na 932 700 mkw., z czego 530 700 mkw. przypada na stolicę, a pozostała część na główne rynki regionalne. Nie obyło się jednak bez pewnych zaskoczeń.
„W badanym okresie żadna z największych umów najmu odnotowana w Warszawie nie przekroczyła 10 000 mkw. Dużo większe metrażowo kontrakty podpisywano w miastach regionalnych”, informuje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.
Jeśli przyjrzeć się rynkom pozawarszawskim, to na miano zdecydowanych liderów zasługują Kraków (149 750 mkw.) i Wrocław (78 850 mkw.). I to właśnie te dwa miasta odpowiadają za przeszło połowę (56%) całego popytu, jaki odnotowywany jest w regionach.
„Warto tu podkreślić, że poza stolicą kołem zamachowym popytu okazały się przede wszystkim transakcje przednajmu, które dotyczyły niemal 40% wynajętej powierzchni. To też stało się przyczynkiem do rozpoczęcia realizacji nowych projektów biurowych, szczególnie w Krakowie”, zauważa Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych w JLL.
Rynek biurowy - podaż
Całkowita powierzchnia biur oddanych do użytkowania od stycznia do września br. przekroczyła 691 000 mkw., z czego 379 000 mkw. przypadło na Warszawę, a reszta na rynki poza nią. Największą podażą wśród regionów może pochwalić się Kraków - stolica Małopolski odpowiada za 1/3 całkowitej powierzchni oddanej użytku w miastach regionalnych. Największe projekty biurowe oddane do użytku poza Warszawą to Tryton Business House w Gdańsku, O3 Business Campus w Krakowie oraz University Business Park B w Łodzi. Największym projektem ukończonym od początku roku w Warszawie był Warsaw Spire A.
fot. mat. prasowe
Wybrane największe umowy najmu zawarte na polskim rynku biurowym w Polsce w I-III kw. 2016
„Na koniec III kw. w budowie było ok. 1,43 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego na największe miasta regionalne przypadało 879 000 mkw. Dużą aktywność deweloperów rejestrujemy w Krakowie – 272 900 mkw. i we Wrocławiu – 215 850 mkw. Te dwa miasta mają 55% udziału w całkowitej powierzchni biurowej w budowie na rynkach poza Warszawą”, wylicza Mateusz Polkowski.
W Warszawie powstaje ok. 550 000 mkw. biur.
Powierzchnie niewynajęte i czynsze
Na koniec III kw. wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie wyniósł 14,6%. Poza Warszawą najniższy poziom pustostanów rejestrowany jest w Krakowie (6,3%), a najwyższy w Katowicach (15,5%). Należy także odnotować spadek pustostanów w Szczecinie - do 14,7% na koniec września br.
W okresie I-III kw. czynsze transakcyjne w centrum Warszawy wahały się od 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie oraz od 11 do 18 euro za mkw. miesięcznie poza nim. Wśród pozostałych głównych rynków biurowych w Polsce najniższe czynsze rejestrowane są w Lublinie (11-12 euro za mkw. miesięcznie), a najwyższe we Wrocławiu (14-14,5 euro za mkw. miesięcznie).
W I-III kw. 2016 zespół ekspertów JLL doradzał przy transakcjach najmu biur na łączną powierzchnię ponad 200 000 mkw. w całej Polsce, co daje najwyższy – 27% - udział w rynku wśród wszystkich firm doradczych.
Przeczytaj także:
Popyt na biura w Warszawie jest stabilny
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, rynek biurowy, rynek powierzchni biurowych, powierzchnie biurowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)