Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w III kw. 2016
2016-11-14 13:36
Magazyn © lawcain - Fotolia.com
BNP Paribas Real Estate Poland opublikował najnowszy raport "At a Glance Q3 2016. Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce". Wynika z niego, że wolumen powierzchni oddanej do użytku w badanym okresie wyniósł 455 450 m kw. To rekordowy wynik, równoważony jednocześnie przez bardzo wysoki popyt, co decyduje o utrzymaniu się stawek czynszów na dotychczas notowanych poziomach. Być może jednak już wkrótce te ostatnie zaczną nieco spadać - w budowie ciągle znajduje się bardzo duża ilość powierzchni, wizja nadpodaży i związanej z nią presji na czynsze staje się całkiem realna.
Przeczytaj także: Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w III kw. 2015
Można byłoby się spodziewać, że rekordowo wysoka podaż przełoży się na gwałtowny skok ilości niewynajętej powierzchni, tymczasem nic takiego nie miało miejsca. Wprawdzie wskaźnik pustostanów jest obecnie wyższy niż przed kwartałem (6,6%), ale zmiana sięga zaledwie 1,3%. Najwięcej pustych biur (9,8%) znajdziemy w klastrze Warszawa I. Drugi pod tym względem jest Region Poznania (8,3%), a podium zamyka Region Krakowa (8,2%). Na końcu stawki znajduje się Szczecin, w którym obecnie na próżno szukać pustych magazynów.Pojawiający się problem pustostanów można jednak niwelować. Zdaniem Anny Staniszewskiej, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo-Wschodnia, skuteczną metodą na zminimalizowanie udziału niewynajętej powierzchni magazynowej jest realizowanie projektów typu „build-to-suit” (BTS). Jest to nic innego niż budowania na miarę konkretnego wynajmującego, a więc ze szczególnym uwzględnieniem jego potrzeb.
Wśród 10 największych kompleksów w trakcie realizacji, aż 5 stanowi tego typu projekty. W ciągu ostatnich 3 miesięcy zawarto umowy na realizację 8 obiektów BTS, każdy o powierzchni przekraczającej 10 000 m kw.- podkreśla Anna Staniszewska.
III kwartał br. przyniósł rekord, jeżeli chodzi o podaż. W badanym okresie oddano do użytkowania aż 455 450 m kw. nowej powierzchni, a w realizacji znajduje się kolejny 1 227 000 m kw. Wzrosty względem poprzedniego kwartału są zatem dwucyfrowe.
fot. lawcain - Fotolia.com
Magazyn
W III kw. wynajęto około 1 miliona m kw. powierzchni. Padł również rekord pod względem wielkości najmu w historii rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce. Na mocy podpisanej umowy firma Zalando wynajęła 130,000 m kw. w obiekcie typu BTS zrealizowanym przez Goodmann.
Czytaj także:
- Magazyny: za nami najlepsze I półrocze w historii
- E-sklepy napędzają rynek magazynowy w Europie Środkowej
Rekordowa podaż powierzchni magazynowych równoważona jest przez ponadprzeciętny poziom popytu. Pozwala to na utrzymanie przez większość obiektów dotychczasowych stawek czynszów. Jedynie obiekty o niższym standardzie i słabszej lokalizacji decydują się na redukcję opłat o 5% -10%.
Według ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland, biorąc pod uwagę wielkość wolumenu powierzchni w trakcie realizacji, w ciągu kolejnych lat może wystąpić nadpodaż, która zmusi właścicieli magazynów do konkurowania o najemców. Wywoła to presję na poziom stawek czynszów, zwłaszcza w mniej prestiżowych projektach.
Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo-Wschodnia przyznaje, że w obecnej dobie kluczowy staje się rozwój nowych lokalizacji. Popyt generowany m.in. przez francuskich, niemieckich i skandynawskich inwestorów ma przyczyniać się do powstawania kolejnych powierzchni magazynowych, które zlokalizowane będą w sąsiedztwie kluczowych hubów logistycznych, ale na zdecydowanie mniejszych rynkach jak np. Zielona Góra, Świebodzin i Opole.
Przeczytaj także:
Ponad 2 mln mkw. magazynów w budowie
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek powierzchni magazynowych, nieruchomości magazynowe, rynek magazynowy, nieruchomości
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)