eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeMagazyny: popyt bije rekordy

Magazyny: popyt bije rekordy

2016-11-16 11:32

Magazyny: popyt bije rekordy

Magazyn © markobe - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

U schyłku września bieżącego roku całkowite zasoby powierzchni magazynowych w naszym kraju sięgały 10,92 mln m kw. - głosi najświeższe opracowanie międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield "Rynek Powierzchni Magazynowych w Polsce – III kwartał 2016". Badany okres nie przyniósł zaskoczeń - aktywność najemców i deweloperów w sektorze magazynowym ciągle jest imponująca.

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w III kw. 2016 r.

III kwartał br. należał do bardzo udanych. Podpisane umowy najmu opiewały na 896 tys. m kw. powierzchni magazynowej, a więc zdołały przekroczyć wynik osiągnięty w rekordowym IV kw. 2013 roku. Wolumen transakcji okazał się o 60% wyższy niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Największą aktywnością charakteryzowali się najemcy z Górnego Śląska (212 tys. m kw. wynajętej powierzchni), ale dobrze było również w regionie warszawskim (194 tys. m kw.) i Polsce Centralnej (105 tys. m kw.).

Gwiazdą wśród rynków regionalnych okazał się Szczecin (150 tys. m kw.), a wszystko za sprawą największej transakcji trzeciego kwartału - wynajęcia 130 tys. m kw. powierzchni magazynowej przez sklep internetowy Zalando. Na tym tle następne w kolejności Trójmiasto (31 tys. m kw.) oraz Kraków (25 tys. m kw.) wypadły dość słabo.

Dynamika wzrostu polskiego rynku magazynowego jest bardziej niż zadowalająca. Od początku bieżącego roku magazyny zwiększyły swą powierzchnię aż o 1 milion m kw. W trzecim kwartale do użytku oddano ok. 350 tys. m kw. powierzchni magazynowej, a więc o ok 8% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (383 tys. m kw.). Zasoby najbardziej powiększyły się w regionie Górnego Śląska (86 tys. m kw.), w okolicach Warszawy (61 tys. m kw.), a także w Poznaniu (47 tys. m kw.), Krakowie (46 tys. m kw.), Trójmieście i Wrocławiu (po 40 tys. m kw.).

fot. mat. prasowe

Popyt w III kw.

Największą aktywnością najemców cieszyły się rynki Górnego Śląska i okolic Warszawy, gdzie wynajęto odpowiednio 212.000 mkw. oraz 194.000 mkw. powierzchni magazynowej.


Deweloperzy nie osiedli też na laurach. Ich utrzymująca się aktywność widoczna jest w większości regionów. Na koniec III kwartału magazyny w budowie liczyły sobie przeszło 860 tys. m kw., przy czym około 42% tego wolumenu realizowano na zasadach spekulacyjnych, tj. bez wiążących umów najmu. Najwięcej inwestycji zlokalizowano w regionie Poznania (156 tys. m kw.), Bydgoszczy-Torunia (129 tys. m kw.), Polski Centralnej (116 tys. m kw.), w okolicach Warszawy (97 tys. m kw.), Wrocławiu (83 tys. m kw.) i na Górnym Śląsku (82 tys. m kw.). Wśród mniejszych rynków regionalnych znaczący wolumen powierzchni w trakcie budowy odnotowano w Trójmieście (57 tys. m kw.) i Lublinie (49 tys. m kw.).

fot. mat. prasowe

Powierzchnia w budowie w III kw. 2016

Na koniec trzeciego kwartału 2016 r. w budowie pozostawało prawie 862.000 mkw. powierzchni magazynowej.


Na koniec trzeciego kwartału 2016 roku czynsze nominalne pozostały na stabilnym poziomie, choć nieznaczny spadek stawek o około 3% odnotowano na rynku warszawskim w rejonie Okęcia. Najwyższe stawki obowiązują wciąż w strefie miejskiej Warszawy (4,00–5,25 EUR/m kw./miesiąc), a najniższe w Polsce Centralnej (2,40–3,80 EUR/m kw./miesiąc) oraz na obrzeżach Warszawy (2,50–3,80 EUR/m kw./miesiąc). W pozostałych regionach czynsze kształtują się na poziomie 2,50–4,00 EUR/m kw./miesiąc.
– W trzecim kwartale bieżącego roku odnotowaliśmy rekordowy popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową i logistyczną w Polsce. Największy w tym udział mają firmy z sektora handlowego, logistycznego i motoryzacyjnego, ale to przede wszystkim rozwój handlu internetowego zachęca deweloperów do realizacji bardzo dużych obiektów magazynowych. Przewidujemy, że ten trend się utrzyma, ponieważ sektor e-commerce nadal szybko się rozwija, a tradycyjne sieci handlowe tworzą centra obsługi coraz większej liczby zamówień składanych online. Duży popyt skłania deweloperów do rozpoczynania budowy wielu inwestycji jednocześnie na głównych rynkach i w lokalizacjach wschodzących na terenie całej Polski, dzięki czemu powstają kolejne obiekty w kraju, który należy do najszybciej rozwijających się rynków powierzchni magazynowych w Europie – powiedział Tom Listowski, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: