Druga linia metra rozgrzewa social media
2016-11-18 14:50
Metro © markara - Fotolia.com
Przeczytaj także: PKO Bank Polski liderem mediów w II kw. 2016
Dzieje się w Warszawie
Rozbudowa drugiej linii metra rozpoczęła się w maju 2016 roku w kierunku wschodnim z Dworca Wileńskiego. Internauci uaktywnili się na przełomie września i października. To wtedy Wojewoda Mazowiecki podpisał ostatnie dwa pozwolenia konieczne do rozpoczęcia budowy kolejnego odcinka. Według analizy z modułu analitycznego IMM, to właśnie we wrześniu i październiku pojawiło się najwięcej publikacji na badany temat w skali roku. „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie… - Warszawa będzie niczym Nowy Jork, czyli rusza budowa drugiej linii metra” – poinformował z optymistycznym akcentem portal Spidersweb na swoim profilu na Twitterze.
Kogo druga linia metra poruszyła najbardziej?
Najaktywniejszymi komentatorami okazali się użytkownicy Facebooka. Ukazało się tam 51% wszystkich internetowych komentarzy na temat stołecznego metra. Dyskusja aktywnie rozwinęła się także na forum internetowym Skyscrapercity.com (24%) oraz na Twitterze (13%). Czwarte miejsce wśród najbardziej popularnych źródeł dyskusji o rozbudowie drugiej linii metra zajęły ex aequo serwisy TVNWarszawa.tvn24.pl (6%) i Warszawa.Wyborcza.pl (6%). Użytkownicy mediów społecznościowych przede wszystkim wyrażali swoje opinie na temat zmian i jakości komunikacji w trakcie prac przy rozbudowie, wypowiadali się na temat oczekiwanych pozwoleń na dalszą budowę metra w kierunku Woli i Bemowa, oraz zadawali pytania o planowane terminy rozpoczęcia i zakończenia prac.
„Kolejny miesiąc bez decyzji Wojewody umożliwiającej budowę #metro2 na @MiejskaWola”, „Opóźnia się budowa metra na Woli”, „Jutro podpisanie umowy #metro2wola czy jest już plan organizacji komunikacji w czasie budowy ?” – informowali siebie nawzajem internauci. „Współczujemy mieszkańcom Woli i Bemowa. Jednak za parę lat będziecie się cieszyć z bliskości metra” – pocieszali internautów autorzy strony „Dzieje się w Warszawie” na Facebooku. Użytkownicy Facebooka zareagowali na wpis 145 razy.
fot. mat. prasowe
Najbardziej aktywne źródło
Warszawa bez Górczewskiej?
Najczęściej udostępnianą wzmianką był wpis strony facebookowej strony „Warszawa w Pigułce”. Komentarz o treści „To będą ciężkie dwa lata” odnoszący się do artykułu na temat zamknięcia ulicy Górczewskiej, był podany dalej blisko 150 razy. Udostępnienia zajęły drugie miejsce wśród wszystkich interakcji (36%), jednak internauci nieco częściej klikali w „lubię to” dzięki czemu polubienia znalazły się na pierwszym miejscu (42%), komentarze uzyskały 22% udziału w interakcjach. Ten równomierny udział wszystkich reakcji świadczy o dużym zaangażowaniu internautów w temat rozbudowy metra.
fot. mat. prasowe
Interakcje w social media
Jak wskazuje analiza IMM, mimo wielu negatywnych i pełnych obaw komentarzy, przewagę uzyskały publikacje o pozytywnym wydźwięku. Zdaniem internautów, największą zaletą wprowadzanych w Warszawie komunikacyjnych zmian jest komfort w poruszaniu się po mieście. Użytkownicy mediów społecznościowych wykazują się dużą cierpliwością: „Nie buduja źle, budują teź źle! Narzekanie to my mamy w genach. Jupi”, „W końcu zaczną budować metro”, „może po prostu rozumieją, że budowa metra to nie sadzenie bratków na klombach i niestety niesie za sobą czasowe komplikacje, żeby w dalszej perspektywie było lepiej? wydaje mi się, że wykonawca i tak musi zrobić swoje, to że prezes spółdzielni się rzuca, w mojej ocenie niewiele zmieni” – czytamy w mediach społecznościowych.
fot. mat. prasowe
Publikacje pozytywne vs negatywne
Szybko i wygodnie
Mieszkańcy Woli czekali długich kilka miesięcy na sześć pozwoleń od wojewody mazowieckiego. Jak wynika z danych IMM, najwięcej publikacji na ten temat pojawiło się od 16 do 23 września. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz odliczała liczbę pozwoleń potrzebnych do rozpoczęcia budowy wolskiego odcinka.
fot. mat. prasowe
Post Hanny Gronkiewicz - Waltz
Ze względu na to, że ulica Górczewska nie mogła zostać zamknięta w długi weekend 11-13 listopada, termin rozbudowy metra na Woli został przełożony na drugą połowę miesiąca.
fot. mat. prasowe
Jak będzie rozrastać się II linia metra
„Gazeta Wyborcza” na swoich stronach internetowych zamieściła już mapę warszawskiego metra w roku 2022. Jak na razie, Warszawiacy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość.
Monika Tomsia, PR Manager i Anastasiia Kuzhda, Asystent ds. PR,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)