eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEmigracja zarobkowa traci popularność

Emigracja zarobkowa traci popularność

2016-11-25 09:53

Emigracja zarobkowa traci popularność

Pierwszy raz na podium krajów emigracji znalazły się Stany Zjednoczone © valeconte - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Po co nam emigracja zarobkowa? To pytanie chyba właśnie zadają sobie Polacy. Najnowsze, cykliczne opracowanie Work Service wskazuje, że odsetek osób noszących się z zamiarem poszukiwania pracy za granicą jeszcze nigdy nie był tak niski. Ci, którzy ciągle myślą o wyjeździe, najchętniej udaliby się za Odrę lub do Wielkiej Brytanii. To nie zaskakuje. W przeciwieństwie do liczby chętnych na emigrację do USA. Czar Donalda Trumpa? Raczej nie. Wpływ na deklaracje Polaków mogą mieć ostatnie akty terrorystyczne w Europie.

Przeczytaj także: Emigracja zarobkowa ciągle interesująca. Pracę za granicą rozważa co 10. Polak

Z badania Work Service wynika, że o emigracji zarobkowej myśli obecnie 8 proc. dorosłych Polaków, a zaledwie 5 proc. jest na nią zdecydowanych. Mamy zatem 900 tys. osób, które chcą opuścić nasz kraj za chlebem. To zaledwie garstka, biorąc pod uwagę, że jeszcze pół roku temu grono deklarujących wyjazd za granicę liczyło sobie 1,5 mln osób. Co z tymi danymi? Właściwie nic nadzwyczajnego. Chodzi najprawdopodobniej o to, że wielu pracownikom emigracja zarobkowa przestała się po prostu opłacać. Mamy jedną z najniższych stóp bezrobocia w historii, a znalezienie pracy nie jest w dzisiejszych czasach dużym problemem.
Mamy do czynienia z najniższym w historii naszego badania wynikiem. Polacy odczuwają wyraźną poprawę na rynku pracy, znalezienie zatrudnienia nie stanowi dużego problemu dla kandydatów, a pracodawcy częściej rekrutują nowych pracowników - mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A. Nawet jeśli do naszych rodaków docierają informacje o słabszych danych makroekonomicznych, wolą zostać w kraju, niż ryzykować wyjazd za granicę. Na spadek liczby osób, która myśli o emigracji wpływ może mieć zarówno niestabilna sytuacja w Europie spowodowana decyzją o Brexicie, a także niższe bezpieczeństwo. Obecnie aż 2 na 5 Polaków uważa, że zamachy terrorystyczne w Zachodniej Europie negatywnie wpływają na decyzje o emigracji – dodaje Maciej Witucki.

Dokąd chcemy się udać?


Jeśli emigracja zarobkowa, to za Odrę (17%) lub do Wielkiej Brytanii (14%). Kraje te pozostają najczęściej wybieranymi przez Polaków kierunkami wyjazdu. Na uwagę zasługuje jednak coś innego - niemal 1/4 ankietowanych nie potrafi wskazać konkretnego kraju, do którego chciałaby się udać w poszukiwaniu zatrudnienia. Do tego, po raz w pierwszy w historii w pierwszej trójce najpopularniejszych kierunków emigracji znalazły się Stany Zjednoczone, do których chciałoby się udać 8% badanych. Taki sam wynik przypadł w udziale Hiszpanii i Norwegii. Widać zatem spore przetasowania względem poprzedniego zestawienia. Duże znaczenie może mieć tu fakt, iż niemal 4 na 10 Polaków w kontekście wyjazdu za granicę ma w pamięci niedawne zamachy terrorystyczne.

Charakterystyka potencjalnego emigranta


Emigrację najczęściej rozważają osoby młode, między 25 a 34 rokiem życia (40%). Jednocześnie największy spadek zainteresowania wyjazdem odnotowano wśród najmłodszych Polaków, w wieku 18-24 lata. W porównaniu z poprzednią edycją raportu, zainteresowanie pracą zagranicą w tej grupie wiekowej spadło aż o 22 p.p. Zmieniła się także sytuacja zawodowa chętnych do pracy poza granicami kraju. Aż 76% osób, które chcą emigrować posiada zatrudnienie, a wśród nich 41% pracuje na pełny etat. W majowej edycji raportu najczęściej, w celach zarobkowych, chciały opuścić kraj osoby bezrobotne. Co ciekawe obecnie tylko 3% osób uczących się rozważa pracę zagranicą. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania naszych rodaków, którzy chcą wyjechać, wciąż największy odsetek (75%) potencjalnych emigrantów mieszka na wsiach i miastach do 100 tys. mieszkańców. Grupą deklarującą największą chęć wyjazdu są osoby z wykształceniem średnim i zawodowym. Stanowią 56% ogółu potencjalnych emigrantów, czyli o 8 p.p. więcej niż w poprzedniej edycji badania.

fot. mat. prasowe

Czy myślisz o emigracji zarobkowej?

Obecnie emigrację zarobkową rozważa niespełna 12% Polaków.


Najnowsze dane wskazują, że nastąpiła znacząca zmiana jeśli chodzi o sytuację zawodową osób, które mają plany emigracyjne. Już nie bezrobotni, a osoby posiadające zatrudnienie częściej myślą o życiu i pracy zagranicą. Spadło także zainteresowanie emigracją wśród najmłodszych Polaków, ale nadal trzon grupy otwartej na pracę zagranicą stanowią osoby młode - mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. Nasze badanie odzwierciedla także sytuację gospodarczą w Polsce. Emigrację częściej rozważają osoby z regionów słabiej rozwiniętych i o wyższym poziomie bezrobocia – dodaje Inglot.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kierunki emigracji

23% osób, które rozważają pracę zagranicą nie potrafi wskazać konkretnego kraju, w którym chciałyby żyć i pracować


Przyczyny i bariery emigracji


Mimo że największa (34%) liczba Polaków deklarujących chęć wyjazdu zarabia powyżej 3 tys. zł. miesięcznie, to lepsze warunki ekonomiczne wciąż dominują wśród przyczyn emigracji. 3 na 4 Polaków, którzy chcą pracować zagranicą jako główny powód wyjazdu wskazuje wyższe niż w Polsce zarobki. W następnej kolejności nasi rodacy wymieniają ex aequo: możliwość podróżowania i zwiedzania świata oraz brak odpowiedniej pracy w Polsce (po 27%). Na drodze do wyjazdu stoi natomiast przede wszystkim przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce, wskazywane przez 70% rodaków pragnących zamieszkać zagranicą. Dwukrotnie mniejszą ilość wskazań, lecz kolejną w rankingu barierą w emigracji jest atrakcyjna praca w kraju. Prawie 24% badanych jako barierę emigracji wskazuje nieznajomość języków obcych. Wśród preferowanych branż, w których Polacy chcieliby pracować jest budownictwo z wynikiem 18%. Zaraz za nim znajdują się rolnictwo i sadownictwo (15%) oraz logistyka, w tym transport i magazyny (14%). Co ciekawe 12% Polaków chciałoby prowadzić na emigracji własną działalność gospodarczą.

Informacje o badaniu
Badanie na zlecenie Work Service przygotował instytut Millward Brown. Zrealizowano je na próbie N=634 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i miejsca zamieszkania). Wykluczono z niej: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: