7 sposobów na bezpieczny Internet Rzeczy
2016-11-24 12:40
Internet Rzeczy © wutzkoh - Fotolia
Możliwości IoT mogą zachwycać. Coraz większa rzesza miłośników nowinek technologicznych wprost zachłystuje się produktami, którymi można sterować z poziomu urządzenia mobilnego. Tej euforii powinien jednak towarzyszyć rozsądek. Wprawdzie Internet Rzeczy to faktycznie bezkres zupełnie nowych i bardzo atrakcyjnych z punktu widzenia użytkownika rozwiązań, to jednak jest to również spore niebezpieczeństwo.
Przeczytaj także: Ciemna strona IoT: atak hakerski może pozbawić cię wody
Na co w szczególnym stopniu narażeni są użytkownicy? Potencjalnych niebezpieczeństw jest niestety wiele. Od przejmowania kontroli nad urządzeniami, poprzez kradzież wrażliwych danych i ataki DDoS, po naruszenie prywatności. Internet Rzeczy może być jednak bezpieczny. Eksperci SOPHOS przedstawiają 7 wskazówek, dzięki którym zabezpieczymy inteligentne urządzenia, w znacznym stopniu ograniczając cyberprzestępczemu półświatkowi pole do popisu.7 sposobów na bezpieczny Internet Rzeczy
- Internet Rzeczy często korzysta z połączenia Wi-Fi. Bezsprzecznie jest to wygoda, dzięki której nie musimy podłączać urządzeń do smartfonów i korzystać z transmisji danych. Urządzenia, które pozostają w jednym miejscu, najczęściej są nieustannie podłączone do sieci, ponieważ takie rozwiązanie jest dla ich użytkowników o wiele bardziej komfortowe niż każdorazowe podłączanie do sieci. Jeżeli nasz domowy router Wi-Fi umożliwia stworzenie oddzielnej podsieci dla gości, warto to zrobić. W ten właśnie sposób zminimalizujemy ryzyko i odseparujemy niezaufanych użytkowników od naszych danych.
- Rozwiązania, takie jak np. kamery internetowe, przyjmują zewnętrzne połączenia poprzez wewnętrzne porty. Dzięki temu dostęp do nich z Internetu jest ułatwiony, ale ułatwione zadanie mają również ataki z zewnątrz. Aby temu zapobiegać, należy wyłączyć Universal Plug and Play (UPnP) na routerze oraz innych urządzeniach IoT jeśli to możliwe. Nie można zakładać, że cyberprzestępcy nie zaindeksują urządzenia, gdy zostanie podłączone po raz pierwszy. Posiadają oni wyspecjalizowane silniki, za pomocą których znajdują niezabezpieczone urządzania, tak by móc z nich korzystać w przyszłości.
- Aktualizuj firmware na wszystkich urządzeniach IoT – jest to tak samo ważne jak na komputerze. Odnajdywanie niezbędnych aktualizacji dla każdego urządzenia może być czasochłonne, ale warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania strony producenta w celu poszukiwania informacji na ten temat dwa razy do roku.
- Starannie wybieraj hasła i zapisuj je w razie potrzeby. Niezwykle ważna jest ich złożoność i niepowtarzalność. Oprogramowanie niektórych urządzeń internetu rzeczy posiada błędy, które ułatwiają napastnikom doprowadzenie do wycieku danych takich jak hasła do Wi-Fi. Ważne jest by hasło było niepowtarzalne dla każdego urządzenia.
- Sprawdź czy urządzenie musi posiadać stały dostęp do Internetu, by poprawnie funkcjonować. Wybieraj urządzenia, które mogą pracować bez chmury, jeśli już maja pracować w tym trybie upewnijmy się, ze dołożyliśmy wszelkich starań, aby ta komunikacja była bezpieczna – pamiętajmy o aktualizacjach oprogramowania i silnych hasłach zabezpieczających.
- Podłączaj urządzenia do sieci tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nie potrzebujesz połączenia TV z Internetem, gdy oglądasz telewizję. Nawet gdy chcesz kontrolować odbiornik za pomocą smartfona, nie jest konieczne by łączyć go z Internetem- wystarczy sieć domowa. Eliminuj zbędne połączenia internetowe, zawsze gdy jest to możliwe.
- Nigdy nie podłączaj urządzeń IoT w miejscu pracy bez zgody pracodawcy. Niezabezpieczone urządzania mogą być wykorzystane przez hackerów do kradzieży danych służbowych i nielegalnej inwigilacji.
fot. wutzkoh - Fotolia
Internet Rzeczy
Bezpieczeństwo urządzeń IoT jest sprawą niezwykle istotną, na co wskazuje rosnąca popularność tych urządzeń i ich liczba, która w 2020 ma sięgnąć 20-30 mld. Również ostatnie wydarzenia związane z atakami na portale Twitter, Spotify czy Reddit, które przeprowadzone były za pomocą Internetu Rzeczy wskazują, że jest to temat, którego nie należy bagatelizować.
Przeczytaj także:
Jak platformy SASE wzmacniają bezpieczeństwo IoT?
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Internet Rzeczy, bezpieczny internet, bezpieczeństwo w internecie, ochrona danych, IoT
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)