eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 47/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 47/2016

2016-11-26 23:47

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 46/2016

  • Prognozy Banku światowego. Obecnie przewiduje on wzrost gospodarczy regionu Europy i Azji Centralnej w 2016 roku na poziomie 1,6 proc., w 2017 roku 1,5 proc., a w 2018 w wysokości 1,8 proc. Oznacza to, że ta prognoza jest niższa na 2016 r. o 0,1 pkt proc., a na rok 2017 niższa o 0,4 pkt. Proc. w stosunku do prognoz sprzed połowy roku.
  • Fed o stopach procentowych. Dane z gospodarki wskazują na dalszą poprawę jej stanu. W opinii M. Belki połączenie oceny stanu gospodarki i zapowiedzi prezydenta elekta dotyczące polityki gospodarczej
  • mogą doprowadzić do znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jego zdaniem wiele instytucji finansowych i wiele gospodarstw domowych odczuje to negatywnie. Odczujemy to także w polskiej gospodarce.
  • D. Trump a globalne instytucje. W świecie polityki trwa analiza deklaracji wyborczych amerykańskiego prezydenta elekta. Po informacji o wycofaniu się Ameryki z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP) (która bez udziału USA będzie "bez znaczenia") rozważa się możliwe warianty stosunku nowej administracji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Co prawda nie ma wyraźnych oznak, że po objęciu urzędu D. Trump wycofa USA z tej organizacji, jednak spekulacje mają także swoje podstawy w wypowiedziach kandydatów do ekipy prezydenckiej.
  • Skandal korupcyjny w Korei. W aferę zamieszany jest koncern Samsunga i pracownicy Państwowego Funduszu Emerytalnego (NPS). Okazuje się, że w skandal jest zamieszana prezydent Korei Płd. Park Geun Hie i jej bliscy współpracownicy.
  • Problemów z Turcją ciąg dalszy. Po lipcowym puczu systematycznie zmienia się ustrój Turcji z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem w roli głównej. W kraju zwolniono z pracy tysiące osób które oskarża się o powiązania z puczystami. Wielu z nich zostało aresztowanych. Styl działania prezydenta Turcji i represje są powszechnie krytykowane w unijnych krajach. Unijne kraje uznają, że władze mają prawo postawić przed sądem osoby odpowiedzialne za próbę puczu, ale oceniają, że zastosowane "środki represyjne są niewspółmierne oraz naruszają podstawowe prawa i swobody chronione turecką konstytucją, a także demokratyczne wartości, na których opiera się Unia Europejska". W reakcji na czystki polityczne w Turcji Parlament Europejski przyjął rezolucję, wzywającą do zamrożenia negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskie. W odpowiedzi Ankara zagroziła, że otworzy granice i zezwoli na przejazd migrantów do UE.
  • Korupcja po brazylijsku. Wielka afera korupcyjna z państwowym koncernem paliwowym Petrobras i czołówką polityczną kraju na czele niszczy przez wiele lat sprawną gospodarkę tego lidera politycznego i gospodarczego Ameryki Południowej. W obrocie korupcyjnym brały udział kwoty rzędu setek milionów USD. Ostatnio brazylijska prokuratura przekazała na konto Petrobrasu 59,7 mln dolarów, które utracił wskutek korupcji, a które udało się odzyskać policji. W sumie Petrobras liczy na odzyskanie 1,6 mld USD.
  • Energetyka nuklearna w Wietnamie. Wietnam poinformował, że rezygnuje z planów budowy pierwszych dwóch elektrowni atomowych. Podstawą decyzji są analizy potrzeb energetycznych szybko rozwijającej się gospodarki i kosztów (niższy od zakładanego wzrost zużycia energii i spadek kosztów produkcji prądu z innych źródeł). Równocześnie rząd poinformował, że Rosja i Japonia pozostaną "priorytetowymi partnerami" Wietnamu w rozwoju energetyki jądrowej.
  • Spada sprzedaż APPLE, ale zyski rosną. Według firmy badawczej Strategy Analytics w ciągu trzech ostatnich kwartałów odnotował spadek sprzedaży. Jednocześnie amerykański koncern zanotował 91 proc. wszystkich zysków w tym segmencie rynku (szacowane na ok. 9 mld USD). Rekordowe zyski to wyjątkowa umiejętność amerykańskiego koncernu: maksymalizowania cen i obniżania kosztów produkcji.
  • Kanadyjski odwrót od węgla. Rząd kanadyjski zapowiedział, że do 2030 roku będą likwidowane elektrownie bazujące na węglu. Równocześnie potwierdził kontynuację inwestycji w energetykę odnawialną.
  • Ekspansja Amazona. Czołowy gracz na rynku e-commerce negocjuje przejęcie Souq.com za ok. 1 mld USD. Jest to jeden z największych sklepów internetowych na Bliskim Wschodzie.
  • Facebook nie jest zrażony Brexitem. Niepewność na brytyjskim rynku po Brexicie nie wstrzymał tego kluczowego gracza na rynku portali społecznościowych. Podjął decyzję o otworzeniu w przyszłym roku w Londynie nowej siedziby z i500 miejscami pracy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Gospodarka jest ważna, ale bazą jest zdrowie społeczeństwa

Ponad połowa Polek przyznaje się do regularnych badań profilaktycznych, druga połowa deklaruje, że chciałaby to robić1, ale… zawsze jest jakiś powód, żeby odłożyć to na później. A przecież tu chodzi o nasze zdrowie! Jak zmotywować samą siebie do regularnego samobadania piersi? Magdalena Różczka zdradza swój skuteczny i sprawdzony sposób!

99% Polek przyznaje, że najważniejszą wartością w życiu dla nich jest bycie zdrową1. Co istotne, oprócz zapewnień, mamy też świadomość, jak to osiągnąć. 38% z nas deklaruje, że chciałoby regularnie się badać, 52% regularnie ćwiczyć, 27% więcej się ruszać na co dzień, a 38% przestrzegać zbilansowanej diety. Niestety, często okazuje się, że pomiędzy deklaracją chęci do działania, a jego wdrożeniem pojawiają się olbrzymie przeszkody…

Jeśli tylko chcesz, BRASTER® pozwoli Ci móc!

Nie umiem, nie mam teraz czasu, nie wiem jak – ile razy tłumaczyłyśmy się tak same przed sobą, kiedy ktoś pytał nas o samobadanie piersi? Nawet Magdalena Różczka się do tego przyznaje, chociaż ma zupełnie inne argumenty: „Muszę przyznać, że nigdy nie badałam się w domu, bo po pierwsze tego nie potrafię, po drugie nie ufam sobie.” Aktorka odkryła jednak skuteczne rozwiązanie: „Dowiedziałam się o urządzeniu BRASTER®, które mogę mieć w domu i które będzie przypominało mi o badaniu co miesiąc. To urządzenie, które może zapalić czerwoną lampkę!”. Warto pamiętać, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet2 i stanowi prawie 1/4 wszystkich zachorowań. Wprawdzie znane są czynnik ryzyka wystąpienia nowotworu złośliwego piersi, jednakże nie można mu zapobiec. ¾ kobiet, u których stwierdzono raka piersi, nie znajdowało się w grupie ryzyka3. Na szczęście wcześnie wykryty jest w prawie 100% wyleczalny.

BRASTER® to pierwsze na świecie urządzenie medyczne do samobadania piersi pod kątem raka, o skuteczności potwierdzonej badaniami klinicznymi. Bazuje na bezinwazyjnej i bezbolesnej technologii termografii kontaktowej. Urządzenie po prostu przykłada się do piersi zgodnie ze wskazaniami w aplikacji, którą w pierwszej kolejności należy ściągnąć na swój smartphone czy tablet. Po wykonaniu badania aplikacja przesyła zdjęcia termograficzne do specjalnego systemu do analizy. Po kilku godzinach otrzymujemy wynik.

Regularność, klucz do długowieczności

Ćwiczenia, zbilansowana dieta, odpowiednia dawka snu, regularne badania – już nasze babcie wiedziały, że te elementy są nie tylko kluczem do pięknego wyglądu, ale też receptą na długie życie. Magdalena Różczka podkreśla: „Najważniejsza dla mnie jest profilaktyka, czyli regularne badania i życie zgodnie z zasadami, które mogą mnie ustrzec przed czymś niedobrym. Mam nadzieję, że BRASTERA® będzie chciała mieć każda kobieta, która o siebie dba. Ta, która myśli o tym, żeby regularnie ćwiczyć, regularnie się odżywiać, pić wodę, a teraz też regularnie się badać. Myślę, że to będzie taki nasz najzdrowszy nawyk.” Zdrowy styl życia idzie w parze z regularnym samobadaniem piersi, do którego zachęcają nie tylko lekarze, ale też instytucje takie, jak Ministerstwo Zdrowia. Niech samodzielna kontrola piersi stanie się najzdrowszym nawykiem wszystkich kobiet.

Braster SA.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: