eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 10/2006 (06-12.03.2006)

Tydzień 10/2006 (06-12.03.2006)

2006-03-11 13:49

Przeczytaj także: Tydzień 9/2006 (27.02-05.03.2006)

  • Niemiecki deficyt budżetowy od 2002 r. przekracza limit 3%PKB, który został ustalony jako graniczny, w unijnym Pakcie Stabilności i Wzrostu. W 2006 roku ma wynieść 3,3% PKB (tak jak w 2005 r.). W tej sytuacji Komisja Europejska zapowiedziała wznowienie wobec Niemiec procedury przewidzianej w przypadku nadmiernego deficytu (wstrzymanej w końcu 2003 r.). Niemcy przewidują w 2007 roku obniżenie deficytu poniżej 3%PKB i osiągnięcie 2% deficytu budżetowego w 2008 roku.
  • Europejska grupa zbrojeniowo-lotnicza European Aeronautic Defence and Space Company (EADS-właściciel m.in. Airbusa) osiągnęła w 2005 r. zysk netto na poziomie 1,68 mld euro (wzrost o 39% r/r) a zysk operacyjny w wysokości 2,85 mld euro (wzrost o 17% t/r). Obroty do 34,2 mld euro. Airbus sprzedał 378 samolotów za 22,17 mld euro i zyskał zamówienia na 1055 następnych maszyn. W pierwszych dwóch miesiącach 2006 roku sprzedał już 68 maszyn i uzyskał zamówienia na kolejne 71sztuk.
  • Rosja rozwija współpracę z Chinami. W tym roku będzie podpisanych 250 wspólnych projektów w dziedzinie politycznej, militarnej, technologicznej, naukowej, kulturalnej i ekonomicznej. Ich skutkiem ma być czterokrotny wzrost obrotów handlowych w ciągu najbliższych 5 lat (do 80 mld USD). W zakresie współpracy militarnej przewiduje się kooperację i dostawy w dziedzinie z aawansowanych broni: tj. samolotów, pocisków rakietowych, okrętów podwodnych, niszczycieli i lotniskowców.
  • Bezpośrednie inwestycje gospodarcze w Czechach w 2005 roku wyniosły ok. 9 mld euro. Oznacza to, że były dwukrotnie wyższe niz w 2004 roku. W 2005 roku napłynęły do Polski bezpośrednie inwestycje zagraniczne o wartości ok. 8,7 mld USD. W tym roku prze­widuje się wzrost do 10 mld USD.
  • Według Czeskiego Urzędu Statystycznego w IV kwartale 2005 r. PKB Czech wzrósł o 6,9%, a w całym 2005 roku wzrósł o 6%. W I kw. 2005 roku wzrost ten wyniósł 5,3%, w Iikw. - o 5,8% i w III kw. - 5,8%.
  • Według Słowackiego Urzędu Statystycznego PKB Słowacji wzrósł w 2005 r. o 6,0% (w 2004 roku wzrost ten wyniósł 5,5%). W IV kwartale 2005 roku wzrost ten wyniósł 7,6%.
  • W tegorocznych targach Cebit w Hannowerze uczestniczy 6260 wystawców. To największe targi komputerowe na swiecie.
  • Japonia jest zainteresowana rosyjskimi nowymi technologiami. Jeden z japońskich uniwersytetów podpisze stosowną umowę z moskiewską Międzynarodową Fundacją Technologii i Inwestycji. Rosyjskie technoloie będą wdrażane w japońskich firmach (chodzi tu między innymi o technologie informacyjne, oprogramowanie robotów np. dla medycyny).
  • Agencja ratingowa Moody's Investors Service zmieniła perspektywę z neutralnej na pozytywną dla Cypru, Estonii, Łotwy, Malty oraz Słowenii. To wynik pozytywnej oceny stabilności walut tych krajów. Nie jest wykluczone podwyższenie ratingu dwóm kolejnym państwom - Słowacji i Litwie. Kraje te są teraz w systemie ERM-2, którego wprowadzenie poprzedza wejścia do unii walutowej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KONFLIKT O FUZJĘ Pekao BP I BPH O TRUDNYCH DO PRZEWIDZENIA KONSEKWENCJACH.

Po dwóch miesiącach wymiany poglądów z polskim rządem w sprawie fuzji Pekao BP i BPH Komisja Europejska otworzyła po­stępowanie dyscyplinujące. Uznała, że sprzeciwiając się fuzji banków nasz kraj blokuje swobodny przepływ kapitału, a równo­cześnie swoim postępowaniem narusza podstawową zasadę jednolitego unijnego rynku.

Bruksela nie uznała naszej argumentacji. Odrzuciła powoływanie się na zapis umowy prywatyzacyjnej Pekao SA z 1999, który przez 10 lat (począwszy od 1999) zakazuje Unicredito angażowania się w działalność konkurencyjną wobec tego banku na polskim rynku. KE stwierdza, że ta klauzula na­rusza unijną zasadę swobody przepływu kapitału i jest sprzeczna z prawem do przedsiębiorczości. Zakwestionowano też nasz argument o konieczności ochrony polskiego rynku przed nadmierną koncentracją. Dodatkowo KE uznała kwestionowaną klauzulę za zbyt ogólną, w której istnieje zbyt duży margines uznaniowości w interpretacji.

Komisja zwróciła nam uwagę, że rząd RP wkroczył w wyłączne kompetencje Komisji poprzez wezwanie włoskiego banku Unicre­dito do sprzedaży należących do niego akcji w polskim banku BPH oraz to, że rząd naruszył wyłączne kompetencje KE do podej­mowania decyzji w sprawach fuzji o wymiarze wspólnotowym.

W pierwszym etapie obecnego postępowania KE wzywa do usunięcia tego „uchybienia”. Na wywiązanie się z tego zobowiązania mamy dwa miesiące. Jeśli nie zastosujemy się do tego wezwania, KE ma prawo wnioskować o niestosowanie zakwestionowanej klauzuli i wprowadzenie zmian do umowy prywatyzacyjnej. Gdy to nie poskutkuje, sprawa trafia do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Decyzja KE o niestosowaniu tej klauzuli w umowie prywatyzacyjnej może być podstawą do odwołania się do sądu z żądaniem finansowego odszkodowania.

Komisja Europejska przypomniała nam, że „ kraje członkowskie nie mogą stosować własnego ustawodawstwa krajowego w zakresie prawa konkurencji w stosunku do tego typu transakcji, a ograniczenia są możliwe, jeśli chodzi o ochronę uzasadnionego interesu, a może nim być bezpieczeństwo publiczne, pluralizm środków masowego przekazu oraz tzw. zasady ostrożnościowe. W tym zakresie KE z góry odrzuciła możliwość powołania się przez Polskę na klauzulę prywatyzacyjną, bo jej zdaniem jest ona niezgodna z obowiązującym dziś prawem".

KE przypominała nam też, że zatwierdzając fuzję Unicredito z niemieckim bnkiem Bayerische Hypo-und Vereinsbank AG (HVB) dokonała "starannej oceny wpływu transakcji w Polsce" i nie stwierdziła żadnego zagrożenia dla konkurencji. Także teraz nie widzi przeszkód we wprowadzeniu w życie fuzji Pekao SA i BPH, ponieważ UniCredito, który jest właścicielem 52,9% akcji Pekao SA, ma teraz także 71%akcji BPH (które przed fuzją należały do HVB).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: