Dojazd do pracy, czyli Polak na luzie
2016-12-07 10:45
Dojazd do pracy © Rostislav Sedlacek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dojazd do pracy rowerem? Raczej nie
Spokój za kółkiem
Badanie „Dojazdy Polaków do pracy” to część projektu „Commute Survey”, w ramach którego PageGroup przebadało 11 krajów europejskim, w tym Polskę. Wynika z niego m.in., że dojazd do pracy zajmuje statystycznemu Kowalskiemu 41 minut, co jest wynikiem niemal identycznym jak średnia dla całej Europy (42 minuty). 4 na 10 z nas spędza w drodze do pracy więcej niż 45 minut.
Co dość zaskakujące, dojazd po pracy w polskim stylu nie powinien być kojarzony z nerwowością. Okazuje się bowiem, że kierując się do firmy odczuwamy spokój. Jedynie 23% z nas jest zestresowanych. To bardzo dobry wynik, który udało się pobić jedynie bardziej "wyluzowanym" Holendrom (19%). Średnia europejska to w tym przypadku 34%.
Jeżeli już się stresujemy, to najczęściej powodem tego są korki (80% wskazań) i wypadki (67%). Okazuje się też, że większą nerwowością niż kierowcy charakteryzują się użytkownicy komunikacji miejskiej, wśród których do stresu przyznaje się 35% osób. Wciąż jednak jest to mniejsza wartość niż średnia dla Europy (38%).
Czytaj także:
- Najtańsze OC dla młodego kierowcy. Jak obniżyć składki?
- Samochód zimą. O to trzeba zadbać
Czym do pracy, rodacy?
Autorzy badania pytali również o środki transportu, które najczęściej wybierają europejscy pracownicy. Okazało się, że z samochodu korzysta dwóch na trzech Polaków. Pozostali korzystają z transportu publicznego. Rower i pieszy spacer do pracy to stosunkowo rzadki scenariusz.
fot. mat. prasowe
Ile czasu spędzamy w drodze do pracy?
Samochodem najczęściej poruszają się pracownicy, którzy mają dzieci – więcej niż 8 na 10 osób z tej grupy podróżuje do pracy własnym autem, podczas gdy wśród pozostałych z takiego rozwiązania korzysta tylko co druga osoba. Jako główne powody wyboru prywatnego transportu, Polacy wskazując na szybkość (53%), niezależność jaką zapewnia samochód (44%) i ograniczone możliwości korzystania z transportu publicznego (43%).
fot. mat. prasowe
Ocena transportu
Ten ostatni jest w Polsce dobrze oceniany. 88% polskich ankietowanych, korzystających z transportu publicznego, uważa, że jest to skuteczna metoda dotarcia do biura. Z takim wynikiem Polska uplasowała się na trzecim miejscu wśród przebadanych krajów, za Austrią i Szwajcarią, które w Europie słyną z punktualnego i dobrze zorganizowanego transportu publicznego. Wśród osób mieszkających i pracujących w tej samej miejscowości odsetek pozytywnych odpowiedzi jest nawet wyższy i wynosi 92%, a w przypadku pracowników, którzy na dojazd poświęcają od 15 do 30 minut – aż 96%.
fot. mat. prasowe
Spóźnienia do pracy
Pracownicy, którzy korzystają z komunikacji publicznej, wybierają ją przede wszystkim ze względu na niskie koszty (60%). 4 na 10 preferuje taki rodzaj transportu z powodu problemów z parkowaniem, a dla 44% badanych jest to najszybszy sposób na dojazd do pracy.
fot. mat. prasowe
Ilu z nas odczuwa stres, podróżując samochodem?
O badaniu „Commute Survey”
Badanie „Commute Survey” (polska odsłona: „Dojazdy Polaków do pracy”), sprawdzające preferowany przez pracowników środek transportu oraz poziom stresu związany z dojazdem do pracy, zostało przeprowadzone przez PageGroup w 11 krajach europejskich. W ankiecie internetowej odpowiedzi udzieliło niemal 12 500 respondentów, w tym 1 072 osoby z Polski.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)