Europa: wydarzenia tygodnia 48/2016
2016-12-04 11:44
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 47/2016
- Brexit-u ciąg dalszy. Wielka Brytania i Unia Europejska okopują się przed trudnymi negocjacjami Brexit-owymi. UE unika rozmów przed złożeniem formalnego wniosku przez Londyn. Główne problemy to status unijnych obywateli w Wielkiej Brytanii i brytyjski dostęp do unijnego, jednolitego rynku. Jest szansa na porozumienie, bo brytyjski minister ds. Brexitu stwierdził, że Londyn jest gotów rozważyć płacenie Unii Europejskiej za dostęp do jednolitego rynku. Byłoby to rozwiązanie do tego, które dotyczy krajów zrzeszonych z UE w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Przykładem krajów, które płacą za dostęp do jednolitego rynku i wielu różnych unijnych programów, są Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Np. Norwegia rocznie wpłaca do budżetu UE ok. 450 mln euro.
- Niemcy obejmują przewodnictwo w G20. Tworzy go 19 największych gospodarek świata i Unia Europejska. Najbliższy szczyt przywódców grupy odbędzie się w lipcu w Hamburgu. Przewiduje się , że obrady skoncentrują się na problematyce nacjonalizmu i protekcjonizmu.
- Europejski Budżet. Parlament Europejski przyjął przyszłoroczny budżet UE. Przyjęto w nim zwiększenie wydatków na bezpieczeństwo oraz kryzys migracyjny. Za priorytety uznano wspieranie konkurencyjności i wzrostu gospodarczego.
- Europejski rynek pracy. Według Eurostat-u stopa bezrobocia w strefie euro w październiku była na poziomie 9,8 proc. (we wrześniu było to 9,9 proc.). Warto przypomnieć, że rok temu wskaźnik ten wynosił 10,6 proc.
- Zasiłki socjalne w Niemczech. Decyzją Bundestagu niepracujący cudzoziemcy z krajów Unii Europejskiej nabywają praw do zasiłku socjalnego dopiero po pięciu latach legalnego pobytu w Niemczech.
- Decyzja KE w sprawie gazociągu Opal korzystna dla Rosji. Umożliwia ona Gazpromowi zwiększenie przesyłu gazu Europy, z pominięciem Ukrainy. Będzie on dostarczał gaz z Nord Streem-u do Czech i innych krajów Środkowej Europy. Uderza to w polityczne i ekonomiczne interesy Ukrainy. Andrzej Duda i Petr Poroszenko przyjęli w tej sprawie wspólne oświadczenie.
- Zrównoważony budżet Niemiec. Niemiecki parlament zatwierdził projekt budżetu na 2017 rok. Budżet jest zrównoważony podobnie, jak w poprzednich latach. Uwzględniono w nim zwiększone wydatki na integrację imigrantów i bezpieczeństwo. W budżecie poważną pozycję zachowały wydatki na cele socjalne.
- Grecja w kłopotach. Cd. Rosną szanse na zakończenie sukcesem negocjacji między władzami Grecji a kredytodawcami. Ich zakończenie stworzy szansę do wypłaty kolejnych pożyczek. Będą też możliwości do kontynuowania dyskusji o restrukturyzacji długu. Porozumieniu w tej sprawie przeciwne są Niemcy.
- Wybory we Francji. Prawybory we francuskiej centroprawicy wygrał były premier Francois Fillon. W programie wyborczym ma reformy gospodarcze i porozumienie polityczno-gospodarcze z Rosją. Poglądy dot. Rosji ma zbliżone do wyborczych poglądów D. Trumpa.
- Inflacja w Niemczech. Listopadowy zharmonizowany indeks cen konsumenckich (HICP) licząc m/m pozostał bez zmian i w listopadzie br.
- Unia planuje zniesienie wiz dla Ukraińców. Według szacunków, w Polsce jest ok. 1 mln. Ukraińców. Stanowią oni poważną grupę pracowników na naszym rynku. Jeśli zostaną zniesione wizy, powstanie poważna luka (jesteśmy w kryzysie demograficznym), bo wielu z nich przeniesie się w głąb UE (znacznie wyższe zarobki (3-4 razy wyższe). Polska straci argument, aby oni pracowali i żyli w Polsce.
- Szwajcaria z energią atomową. W referendum postanowiono o odstąpieniu od przyspieszonego wyłączenia wszystkich działających tam elektrowni atomowych.
- Atak hakerski na niemiecki Telekom. To był atak na największego operatora telekomunikacyjnego. W wyniku ataku problemy z dostępem do internetu, łączności telefonicznej i telewizji kablowej miały setki tysięcy klientów Deutsche Telekom.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
NIE LUBISZ PARKOWAĆ? MOŻESZ ZROBIĆ TO SMARTFONEM... DOŚWIADCZENIA KONCERNU MERCEDES-BENZ...
Smartfon już nie służy tylko do dzwonienia, przeglądania informacji w sieci ale także może nam pomóc otworzyć samochód bez użycia kluczyka, pozwala sprawdzić ile mamy paliwa a także może zostać wykorzystany przy parkowaniu. Jak to działa?
- W momencie kiedy chcemy zaparkować ustawiamy w samochodzie opcje wyszukaj miejsce parkingowe. Jadąc wzdłuż samochodów nasz komputer pokładowy będzie szukał dogodnego miejsca, do tego służą mu czujniki, sensory, kamery. Samochód widzi wolną przestrzeń między pojazdami i w momencie kiedy oceni, że znalazł dobre miejsce daje znać kierowcy – mówi newsrm.tv Aleksander Rzepecki, specjalista PR, Mercedes-Benz Polska.
W przypadku Mercedes-Benz Klasy E kierowca za pomocą komputera musi potwierdzić zgodę na rozpoczęcie manewru i decyduje też, czy chce być w aucie podczas parkowania. Jeżeli wybrana zostanie opcja zdalna, kierowca może wysiąść i później włączyć odpowiednią aplikację w smartfonie. – Bardzo ważne są tutaj względy bezpieczeństwa, to znaczy, że kierowca cały czas jest odpowiedzialny za manewr, który wykonuje samochód. Nie może się od niego oddalić. Co więcej cały czas musi dawać znać komputerowi poprzez smartfona, że kieruje tym samochodem – dodaje Aleksander Rzepecki.
Kierowca może też cały czas przerwać manewr. Jeżeli nie ma takiej potrzeby to wystarczy tylko wykonywać odpowiednie ruchy na ekranie telefonu. Natomiast samochód sam zacznie parkować.
Aleksander Rzepecki, specjalista PR, Mercedes-Benz Polska
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)