Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków
2016-12-10 00:23
![Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków [© Wolfilser - Fotolia.com] Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Boze-Narodzenie/Poznaj-tradycje-bozonarodzeniowe-Europejczykow-185284-200x133crop.jpg)
Szopka © Wolfilser - Fotolia.com
Przeczytaj także: Poznaj najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe
Święta za Odrą
Świąteczne drzewko przywędrowało do nas właśnie od ludów germańskich, które już 300 lat temu wieszały pod sufitem gałązki jemioły, sosny lub świerka. Miały one symbolizować zwycięstwo życia nad śmiercią, dnia nad nocą oraz światła nad ciemnością.
A inne tradycje bożonarodzeniowe Niemców? To m.in. organizowanie kiermaszy bożonarodzeniowych, podczas których można zaopatrzyć się w ozdoby i świąteczne prezenty, ale także skosztować gorącego wina z korzennymi przyprawami oraz specjalnie przygotowywanych na Boże Narodzenie pierników.
Czechy i Słowacja jak Polska
Boże Narodzenie u naszych południowych sąsiadów nie odbiega bardzo od naszej tradycji. Czesi i Słowacy, podobnie jak my, spędzają święta w rodzinnym gronie, a do wigilijnego stołu zasiadają wraz z rozbłyśnięciem pierwszej gwiazdy. Wigilia jest jednak dniem wolnym od pracy.
Typowo świąteczną potrawą są „vánočky", czyli białe ciasto, przypominające wyglądem i smakiem naszą chałkę z bakaliami.
Świąteczna pasta
We Włoszech na wigilijnym stole królują typowo włoskie ciasta, a więc panettoni i pandoro, czyli babki z bakaliami, a także Panpepato (pierniki), Torrone (nugaty z okolicy Wenecji, nadziewane migdałami, czekoladą lub orzechami), marcepany oraz czekoladki i cukierki. Włosi zasiadają do 13 dań, których podstawą są ryby, owoce morza i oczywiście makarony (np. spaghetti, lasagne, tortellini, ravioli, gnocchi).
fot. Wolfilser - Fotolia.com
Szopka
Najbardziej charakterystyczną włoską tradycją jest tradycja wystawiania szopek.
Najbardziej charakterystyczną włoską tradycją, która rozpowszechniła się na cały świat, jest tradycja wystawiania szopek. Powstanie pierwszej przypisuje się samemu św. Franciszkowi z Asyżu, który w roku 1223 w miejscowości Greccio, przygotował inscenizację wydarzeń mających miejsce w noc Narodzin Syna Bożego. Na terenie pustelni ustawione zostały świece i pochodnie, jak również żłóbek oraz żywe zwierzęta. Okoliczni mieszkańcy wzięli też udział w Mszy Świętej odprawionej nad żłóbkiem.
Czytaj także:
- Ile kosztuje Boże Narodzenie? Od 0 do ponad 4000 zł
- Polowanie na prezenty pod choinkę rozpoczęte. Jak to robią Polacy?
Francja
A charakterystyczne tradycje bożonarodzeniowe we Francji? Dla wielbicieli choinek na pewno zaskoczeniem będzie fakt, iż to szopka, a nie choinka jest najważniejszym elementem dekoracyjnym! Symbolem są figurki Świętych, tzw. ‘snatons’ (mali święci), które zyskały na popularności podczas Rewolucji Francuskiej – zamykano wtedy kościoły, a inscenizacje narodzin Chrystusa zostały zakazane. Tradycyjną potrawą, a raczej deserem jest deser Bûche de Noël (dosłownie „świąteczna kłoda”), który do złudzenia przypomina polską roladę, podawane albo z kremem albo z lodami.
Hiszpania
Zacznijmy od tego, że w Hiszpanii w czasie Bożego Narodzenia nie daje się prezentów. Prezenty wręcza się dopiero 6 stycznia (na pamiątkę darów, które otrzymał Jezus od trzech Mędrców). Co nas czeka, jeśli zdecydujemy się spędzić Święta w tym kraju? Po pierwsze – nie podzielimy się opłatkiem podczas kolacji wigilijnej. Hiszpanie dzielą się turronem, czyli przysmakiem w rodzaju nugatu. Po drugie – ważną rolę odgrywa szopka, która jest przygotowywana przez domowników. Po trzecie – upominki można odnaleźć w….cieście! Podczas świąt przygotowuje się tradycyjne "ciasto Trzech Króli", a w nim zapieka się drobne upominki np. monety. Kto otrzyma ciasto bez upominku musi w następnym roku upiec takie samo ciasto. Jednak najciekawszym zwyczajem jest tzw. Urna Losu. Na czym ona polega? Otóż mieszkańcy mniejszych miejscowości gromadzą się wokół niej, każdy wrzuca do środka karteczkę ze swoim imieniem i nazwiskiem. Następnie losuje się po dwie kartki – ci, których imiona wylosowaliśmy będą naszymi najbliższymi przyjaciółmi przez cały nadchodzący rok.
![Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków cz. 2 [© k2photostudio - Fotolia.com] Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków cz. 2](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Boze-Narodzenie/Poznaj-tradycje-bozonarodzeniowe-Europejczykow-cz-2-185630-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)