Inwestorzy patrzą nie tylko na wyniki finansowe
2016-12-09 10:08
Inwestor © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Przeczytaj także: Private equity w regionie CEE: optymizm i inwestycje w ESG
Najnowsza odsłona raportu potwierdza: inwestorzy, decydując się na zaangażowanie kapitału w daną spółkę, coraz częściej uwzględniają wskaźniki niefinansowe, a więc np. zrównoważony rozwój.Spółki pod specjalnym nadzorem
Szczególną niechęć inwestorów budzą spółki reprezentujące kontrowersyjne branże, jak np. hazardową, czy też podmioty, których działalność oparta jest o wykorzystywanie brudnej energii. Faktem jest jednak, że wartość aktywów w nich ulokowanych ciągle jeszcze jest imponująca (10 bilionów euro).
Inni inwestorzy przynajmniej starają się minimalizować ryzyko, respektując reguły Global Compact lub wytyczne ISO 26000. Wartość aktywów zarządzanych w ten sposób przewyższa obecnie 5 bln euro, ale wykazuje silną tendencję wzrostową.
Średnioroczny wzrost wartości aktywów inwestorów, którzy stosując strategię „zaangażowania oraz głosowania” aktywnie uczestniczą w podnoszeniu jakości zarządzania w obszarach niefinansowych, sięga obecnie 14%. Oznacza to, że o tyle właśnie wzrasta odsetek tych, którzy wspomagają spółki w przeglądzie i zmianie ich polityk oraz procedur w obszarach niezwiązanych z finansami, a więc np. w zarządzaniu personelem, relacjach z kontrahentami, czy też w działaniach na rzecz środowiska naturalnego.
Jeszcze inni inwestorzy podejmują w oparciu o dane finansowe i niefinansowe decyzje o zaangażowaniu kapitałowym w spółki tematyczne, np. te działające w branży odnawialnych źródeł energii czy wspierające osoby niepełnosprawne. Coraz szybciej rośnie również wartość aktywów zarządzanych zgodnie ze strategią określaną jako „zarządzanie z wpływem” (średnioroczny wzrost o 120%) oraz inwestowanie tematyczne (średnioroczny wzrost o 57%).
Spełniania standardów etycznych szansą dla spółek na przyciągnięcie stabilnego kapitału
Polskie spółki, które mają w planach skorzystanie z kapitału inwestorów z Europy Zachodniej mogą zwiększyć swoje szanse na pozyskanie środków poprzez zrozumienie i spełnienie wymagań międzynarodowych standardów etycznych takich jak: Global Compact, Wytyczne OECD dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych lub ISO 26000 czy Wytyczne ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka.
fot. mat. prasowe
Strategia zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju a wzrost wartości aktywów
– Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć świadomość istnienia tych standardów i powinny nauczyć się z nich korzystać, jeśli chcą wyjść na rynki zagraniczne. W krajach takich jak Norwegia, fundusze emerytalne w swoich strategiach inwestycyjnych muszą uwzględniać wyłącznie spółki, które spełniają standardy etyczne. W Stanach Zjednoczonych te wymagania są jeszcze bardziej restrykcyjne – tłumaczy Robert Sroka, menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć EY.
Analiza spółek pod kątem spełniania wymagań etycznych, społecznych i środowiskowych jest szczególnie popularna wśród inwestorów francuskich i holenderskich.
fot. mat. prasowe
Wzrost analizy opartej na normach w Europie
Rośnie popyt na odpowiedzialne produkty inwestycyjne
Do tej pory inwestowanie oparte na danych finansowych uzupełnione o informacje niefinansowe było domeną wyłącznie dużych graczy. W ciągu ostatnich dwóch lat, udział inwestorów nieinstytucjonalnych biorących pod uwagę dane środowiskowe i stosujących kryteria etyczne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych wzrósł do ponad 22%. A to świadczy o tym, że zaczyna się tworzyć rynek na produkty i usługi finansowe w obszarze odpowiedzialnego inwestowania.
fot. mat. prasowe
Wzrost analizy opartej na normach w poszczególnych krajach
Dlaczego odpowiedzialne inwestowanie staje się coraz bardziej popularne?
Inwestorzy biorący pod uwagę dane niefinansowe przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, jako główny argument podają odpowiedzialność wobec klientów oraz spełnianie obowiązków powierniczych. Znaczna część inwestorów stosuje takie strategie, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne oraz zapewnić stabilny wzrost w długim horyzoncie czasowym. Dla przykładu, spółka, która dba o pracowników będzie miała niższe koszty związane z rotacją, mniejsze ryzyko strajku czy mniej wypadków. A to wpływa także na większe zaangażowanie pracowników i zatrzymanie oraz przyciąganie talentów. Wysoki poziom zarządzania środowiskowego to mniejsze koszty surowców i opłat środowiskowych.
fot. mat. prasowe
Jaki % inwestorów bierze pod uwagę SRI w spółkach?
Odpowiedzialne inwestowanie w Polsce
W Polsce rynek odpowiedzialnych inwestycji rozwija się bardzo powoli. Zaledwie kilka funduszy inwestycyjnych stosuje jakiekolwiek formalne kryteria etyczne lub środowiskowe. Najbardziej popularne są strategia wykluczenia oraz analiza oparta na normach. Warto zauważyć, że kilka podmiotów stosuje strategię inwestowania tematycznego. Tego typu inwestycje są nakierowane przede wszystkim na wspieranie przedsięwzięć ekologicznych.
- Obserwujemy ciągły wzrost liczby inwestorów, którzy rozważnie wybierają spółki do swojego portfolio. Wynika to ze wzrostu świadomości różnego rodzaju ryzyk, na jakie narażone są firmy, które takich norm nie spełniają. Branie pod uwagę nie tylko danych liczbowych z raportów finansowych spółek, ale uwzględnianie danych niefinansowych staje się standardem na rynku. W Polsce takie myślenie nie jest jeszcze powszechne, ale z roku na rok rośnie liczba świadomych inwestorów – podsumowuje Robert Sroka.
fot. mat. prasowe
Strategia zrównoważonego i odpowiedzialnego inwestowania w Polsce
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)