Outsourcing kadr i płac. Liczy się nie cena, a bezpieczeństwo
2016-12-14 13:06
Księgowość © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Płatności barterowe: Kryptowaluta nie jest środkiem płatniczym
Pod względem łatwości płacenia podatku Polska plasuje się na 58 miejscu na świecie - wskazuje ostatni raport Banku Światowego „Doing Business 2016”. Ten wynik znajduje potwierdzenie w zrealizowanym przez EY badaniu „Paradoksy outsourcingu”. 9 na 10 jego respondentów przyznaje, że polski system podatkowy zdecydowanie nie sprzyja prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponad połowa badanych uważa, że pozytywny wpływ na gospodarkę miałoby uszczelnienie systemu podatkowego, ale jednocześnie zaledwie 40% firm wierzy, że byłoby ono skuteczne.Uszczelnienie przez uproszczenie
Respondenci badania niemal jednogłośnie przyznają, że najprostszym sposobem byłoby uproszczenie podatków w taki sposób, aby przestały budzić wątpliwości. Jednocześnie jest to najlepiej oceniane rozwiązanie. Przedsiębiorcy opowiadają się również za:
- stworzeniem centralnego rejestru podatników (81 proc.),
- zaostrzeniem regulacji odnośnie wyprowadzania dochodów za granicę (69 proc.),
- wprowadzeniem centralnego rejestru faktur (57 proc.).
- W ostatnim roku wprowadzono liczne obowiązki podatkowe dla przedsiębiorstw – m.in. obowiązek opodatkowania w Polsce dochodów niektórych zagranicznych spółek, raportowanie cen transferowych czy Jednolity Plik Kontrolny. Dodatkowo Ministerstwo Finansów chce skupić więcej uwagi na kontroli podatkowej VAT i CIT. Wszystko to oznacza, że firmy mają coraz więcej raportów i obowiązków podatkowych. Nadrzędną kwestią jest bezpieczeństwo rozliczeń – mówi Marcin Jurczak, Partner, Lider Zespołu Usług Księgowych i Płacowych EY.
Bezpieczeństwo ponad cenę
W sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce zatrudnionych jest 170 tys. osób. Branża ta rośnie w tempie 15 proc. rocznie. Dla firm, które decydują się na outsourcing, najważniejszym kryterium wyboru usługodawcy jest zapewnienie przez niego bezpieczeństwa prawnopodatkowego (99 proc.) oraz kompletność dokumentacji – takiego zdania jest 98 proc. badanych. Natomiast tylko co 4. firma decyduje się na wybór firmy outscourcingowej ze względu na niską cenę usług.
fot. mat. prasowe
Ocena sposobów uszczelnienia systemu podatkowego
Księgowy czy specjalista IT?
Nowoczesne technologie i robotyka, które są coraz powszechniejsze w dużych firmach, powodują, że organizacje muszą dopasować się do nowych trendów i rozwiązań. Warto zdawać sobie sprawę, że coraz większą rolę w księgowości zaczną odgrywać specjaliści od IT.
– Jednolity Plik Kontrolny, listy płac w chmurze, elektroniczne raportowanie danych sprawiają, że podatki powoli stają się domeną IT i to właśnie specjaliści z tego obszaru będą odgrywać coraz większą rolę w wypełnianiu obowiązków księgowych. Firmy muszą mieć świadomość zmian, które zachodzą na rynku – mówi Dariusz Tłokiński, Starszy Menedżer, Zespół Usług Księgowych i Płacowych EY.
fot. mat. prasowe
Które argumenty za outsourcowaniem usług księgowych są ważne, a które nie?
- Technologia otworzy kolejne obszary, w których będziemy korzystać z aktywów, które nie są na naszym bilansie, a odgrywają kluczową rolę w naszym sukcesie (chociażby crowdsourcing). Obecnie możliwe jest stworzenie niepowtarzalnego produktu lub usługi korzystając z całego bogactwa ekosystemu biznesowego, w którym się obracamy. Umiejętne zorganizowanie technologicznego otoczenia zadecyduje, czy nasz finansowy back-office będzie efektywny jak nigdy wcześniej, czy raczej przyniesie nowe problemy w obrębie księgowości i podatków – podsumowuje Marcin Jurczak.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)