eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCzy nowy zasiłek socjalny w Niemczech powstrzyma emigrację?

Czy nowy zasiłek socjalny w Niemczech powstrzyma emigrację?

2016-12-15 12:41

Czy nowy zasiłek socjalny w Niemczech powstrzyma emigrację?

Niemcy © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie niektóre z badań pokazują, że Polacy coraz rzadziej myślą o emigracji zarobkowej, to jednak spora grupa nas nosi się z zamiarem wyjazdu za chlebem. 17% widziałoby się w Niemczech. Za wyborem tego kierunku przemawia przede wszystkim łatwość znalezienia pracy (41%), bliskie sąsiedztwo Polski (40%) oraz wyższe płace (31%). Widać zatem, że wbrew temu o czym mówią niektórzy, to nie zasiłek socjalny, ale aspekt zawodowy jest najsilniejszym magnesem, który ciągnie nas za Odrę.

Przeczytaj także: Praca w Niemczech pierwszym wyborem emigrujących Polaków

Tak dobrze jak obecnie nie było na niemieckim rynku pracy już od wielu lat. Statystyki Eurostatu wskazują, że stopa bezrobocia u naszych zachodnich sąsiadów sięga obecnie 4,1%, co plasuje ich na pozycji europejskiego wicemistrza, tuż za Czechami. O nowe miejsca pracy w Niemczech też raczej nie ma się co martwić - gospodarka tego kraju jest silna, a wzrost PKB - stabilny.

Z punktu widzenia Polaków wyjazd do Niemiec jest atrakcyjny głównie ze względu na łatwość znalezienia pracy. Liczy się również bliskość geograficzna i - rzecz zupełnie jasna - atrakcyjne wynagrodzenie.

Zasiłek socjalny bez znaczenia?


Na początku grudnia w Bundestagu została przyjęta ustawa przewidująca zmiany w polityce socjalnej Niemiec. Przewiduje ona, że niepracujący cudzoziemcy z krajów Unii Europejskiej, dopiero po 5 latach nabędą praw do zasiłku socjalnego. Dla osób opłacających składki i pracujących legalnie w Niemczech przez przynajmniej 6 miesięcy, zostaną zachowane wszystkie uprawnienia.
Polscy częściej stawiają na ciężką pracę, a nie podejmują decyzji o wyjeździe ze względu na zasiłek socjalny. To oznacza, że nowe regulacje przyjęte przez niemiecki parlament, nie powinny spowodować zmniejszenia poziomu emigracji z Polski. To co może ją zahamować to dalsza poprawa sytuacji na polskim rynku pracy oraz zwiększenie zagrożenia terrorystycznego u naszych zachodnich sąsiadów – podkreśla Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service.

Demografia powoduje zapotrzebowanie na kadry


Według prognoz Boston Consulting Group w 2020 r. w Niemczech będzie brakowało 2,4 mln pracowników, a w 2030 r. aż 10 mln. Dziś co piąty mieszkaniec RFN ma ponad 65 lat i grupa ta stale rośnie. Federalny Urząd Statystyczny przewiduje, że w 2050 r. już co trzeci z Niemców należeć będzie do pokolenia 65+. Z tego powodu coraz większe znaczenie będą mieli imigranci, którzy zapełnią lukę na tamtejszym rynku pracy.

fot. mat. prasowe

Z jakiego powody był(a)by Pan(i) skłonny/-a wyjechać do Niemiec?

Powodem, który skłoniłby respondentów do wyjazdu za granicę, jest łatwość znalezienia pracy.


Niemieckie firmy od dawna szukają w Polsce przedstawicieli niemal wszystkich zawodów: od inżynierów i specjalistów IT po pielęgniarki i opiekunki osób starszych, pracowników branż hotelarskiej i gastronomicznej.
Obecnie obserwujemy największe zapotrzebowanie na pracowników, którzy mogą podjąć pracę w logistyce i produkcji. Wielu Polaków pracuje także w branży budowlanej, gdzie zatrudnienie znajdują nie tylko pracownicy fizyczni, ale także kierownicy budowy i inżynierowie – mówi Marek Truskolaski, Prezes Work Service Express.

Informacje o badaniu
Badanie na zlecenie Work Service przygotował instytut Millward Brown. Zrealizowano je na próbie N=634 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i miejsca zamieszkania). Wykluczono z niej: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: