Polski, czyli zagraniczny rynek ubezpieczeń
2016-12-19 13:46
W ubezpieczeniach nadal dominuje zagraniczny kapitał © thodonal - Fotolia.com
Przeczytaj także: Światowy rynek ubezpieczeń 2016
Polski rynek ubezpieczeń znajduje swoją charakterystykę w statystykach udostępnianych przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Wynika z nich m.in., że w minionym roku kapitał zagraniczny był odpowiedzialny za przeszło 70% całkowitego kapitału podstawowego działających w Polsce towarzystw ubezpieczeniowych. Rok wcześniej wynik ten wynosił 69,6%. Różnica pomiędzy rekordowym, 2009 rokiem, w którym udział inwestorów zagranicznych sięgnął 82,2%, jest więc znaczący. Jeszcze trwalsza tendencja spadkowa dotyczy liczby wszystkich ubezpieczycieli z działu I (ubezpieczenia na życie) oraz działu II (ubezpieczenia majątkowe i pozostałe ubezpieczenia osobowe).„Pod koniec 2015 r. działało 57 takich towarzystw ubezpieczeniowych, które były zarejestrowane w Polsce i objęte kontrolą KNF-u. Dziesięć lat wcześniej, ubezpieczenia można było kupić od 71 firm” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Rynek ubezpieczeń z polskim kapitałem to przede wszystkim kontrolowane przez Skarb Państwa PZU Życie oraz PZU S.A. Oprócz nich dominacja krajowego kapitału widoczna jest w przypadku:
- PKO Życie TU S.A. (Dział I)
- Pocztowe TUnŻ S.A. (Dział I)
- TUW Rejent - Life (Dział I)
- TUnŻ Warta S.A. (Dział I)
- TUW - Cuprum (Dział II)
- KUKE S.A. (Dział II)
- Link4 TU S.A. (Dział II)
- TUW Medicum (Dział II)
- Partner TUiR S.A. (Dział II)
- PKO TU S.A. (Dział II)
- T.U.W. Pocztowe (Dział II)
- TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych (Dział II)
- TUW TUW (Dział II)
- TUZ TUW (Dział II)
- TU Zdrowie S.A. (Dział II)
Jak widać, w powyższym zestawieniu nie znajdziemy już TUW SKOK i TU SKOK Życie. Według ostatnich opracowań KNF-u, w podmiotach tych przeważa już obcy kapitał.
Osoby, które chciałyby wspierać poczynania krajowych ubezpieczycieli, mają więc z czego wybierać. Problem polega jednak na tym, że wśród rynkowych liderów, polski kapitał (jako dominujący) reprezentuje tylko państwowe PZU. Pozostali wiodący ubezpieczyciele są kontrolowani przez takich potentatów europejskiego i światowego rynku jak na przykład Talanx International (TUnŻ Europa, Open Life TU Życie, TUiR Warta), Munich Re (STUnŻ Ergo Hestia, STU Ergo Hestia), Aviva Group Holdings (Aviva TUnŻ), Metropolitan Life Insurance Company (MetLife TUnŻiR), NN Continental Europe Holdings (Nationale - Nederlanden TUnŻ), Allianz SE (TUiR Allianz Polska), Vienna Insurance Group (Compensa TU VIG) i Generali Group (Generali T.U.).
fot. mat. prasowe
Polski rynek ubezpieczeń
Trudno oczekiwać, że opisywana sytuacja na krajowym rynku ubezpieczeń niebawem ulegnie zmianie. Grupa PZU wprawdzie posiada możliwości przejmowania zagranicznych konkurentów, ale wszystko wskazuje na to, że plany państwowego ubezpieczyciela są inne. Jak wiadomo, PZU zostało zaangażowane w plan repolonizacji sektora bankowego. Taka kontrowersyjna i ryzykowna inicjatywa raczej nie będzie sprzyjała przejmowaniu kolejnych konkurentów.
„Mimo tego, warto obserwować poczynania największego krajowego ubezpieczyciela, bo próba połączenia działalności bankowej i ubezpieczeniowej w ramach jednej grupy finansowej jest ciekawym eksperymentem. Wcześniej takie przedsięwzięcia nie były zbyt udane. Wystarczy przypomnieć na przykład połączenie Travellers Group i Citicorp oraz przejęcie Dresdner Banku przez Allianz” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)