Biurowy Wrocław skutecznie broni 3. miejsca
2016-12-22 00:20
![Biurowy Wrocław skutecznie broni 3. miejsca [© eightstock - Fotolia.com] Biurowy Wrocław skutecznie broni 3. miejsca](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Biurowy-Wroclaw-skutecznie-broni-3-miejsca-186025-200x133crop.jpg)
Biurowiec © eightstock - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wrocław - trzeci rynek biurowy w Polsce
Wrocław to brązowy medalista polskiego rynku biurowego. Obecnie ustępuje jedynie Warszawie i Krakowowi. Pierwsze nowoczesne budynki biurowe zaczęły się tu pojawiać około dekadę temu.„ Warto tu wspomnieć chociażby takie inwestycje jak np. Centrum Biurowe Globis, Grunwaldzki Center, Bema Plaza, czy West House. Od tamtego czasu rynek rozwija się bardzo dynamicznie”, mówi Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu.
Wrocław wybierają zarówno lokalni, jak i międzynarodowi inwestorzy. Wśród tych pierwszych warto wspomnieć o rodzimym Archicomie, czy Vantage Development. Oko na stolicę Dolnego Śląska mają również Skanska i Vastint, a i rodzimi ogólnopolscy deweloperzy nie szczędzą jej atencji (Echo, LC Corp.)
Do końca września br. umowy podpisane na wrocławskie biura opiewały na 78 850 mkw. Tym co stymuluje Wrocław w roli jednego z biurowych liderów jest bez wątpienia - i nie inaczej niż w innych miastach - sektor usług dla biznesu. Żeby się tym przekonać, wystarczy popatrzeć na dane ABSL. Wynika z nich, że w mieście działa 111 centrów usług dla biznesu zatrudniających 34 200 osób. Wejścia nowych marek i rozwój firm już działających we Wrocławiu przekładają się na duże zapotrzebowanie na powierzchnie i pojawianie się nowych lokalizacji biurowych.
„Rozwija się zachodnia część miasta, między centrum a lotniskiem, wzdłuż ulicy Legnickiej i Strzegomskiej. Jest tu miejsce na nowoczesne, budowane w wielu etapach, parki biznesu. We Wrocławiu powstaje także Centralny Obszar Biznesu – zlokalizowany na granicy Starego Miasta i południowej części Wrocławia, w odległości ok. 300 m. od Dworca Głównego PKP i 15 minut spacerem od Rynku”, dodaje Katarzyna Krokosińska, dyrektor biura JLL we Wrocławiu.
fot. eightstock - Fotolia.com
Biurowiec
Wrocław jest trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie i Krakowie.
Pustostany i czynsze
Na koniec III kw. 2016 wskaźnik powierzchni niewynajętej wyniósł 10,2%. Należy jednak podkreślić, że znalezienie w krótkim czasie pustego biura o powierzchni 2 000-3 000 mkw. (średnia wielkość transakcji w ostatnim półtora roku to 1 600 mkw.) spełniającego wszystkie warunki stawiane przez wymagających najemców nie jest łatwe, ze względu na wciąż ograniczoną liczbę projektów będących w ofercie. Wiele firm przeprowadza konsolidacje, przenosi się ze starszych budynków do nowszych, z gorszej lokalizacji do lepszej.
Najwyższe, miesięczne czynsze transakcyjne za metr kwadratowy we Wrocławiu kształtują się na poziomie od 14 do 14,5 euro, natomiast średnie wahają się między 12 a 13 euro. Wrocław oferuje korzystne warunki dla najemców, którzy mogą oczekiwać atrakcyjnych pakietów zachęt ze strony właścicieli nieruchomości, szczególnie w przypadku podpisania umowy przednajmu.
![Usługi dla biznesu generują popyt na biurowce Wrocławia [© Patryk Michalski - Fotolia.com.jpg] Usługi dla biznesu generują popyt na biurowce Wrocławia](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Uslugi-dla-biznesu-generuja-popyt-na-biurowce-Wroclawia-230548-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)