eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRozwój zawodowy największym sukcesem Polaków?

Rozwój zawodowy największym sukcesem Polaków?

2017-01-19 09:59

Rozwój zawodowy największym sukcesem Polaków?

Wygrały osiągnięcia w życiu zawodowym © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK badania "Sukcesy i porażki Polaków 2016 r." wynika, że w kategoriach ubiegłorocznego sukcesu osobistego Polacy najczęściej postrzegają wydarzenia, które wywarły wpływ na ich rozwój zawodowy. Wśród sukcesów finansowych najczęściej wymieniamy udane próby oszczędzania pieniędzy. Niestety nie brakuje również ekonomicznych porażek. Tu najczęstszym scenariuszem okazuje się z kolei fiasko w gromadzeniu środków.

Przeczytaj także: Jeśli oszczędzanie pieniędzy to obligacje, nie lokaty

Celem badania zleconego Instytutowi ARC Rynek i Opinia przez BIG InfoMonitor oraz BIK, była odpowiedź na pytanie o zeszłoroczne sukcesy i porażki Polaków. Z deklaracji respondentów wynika, że Polacy w zdecydowanie największym stopniu są zadowoleni z osiągnięć, które wpływały na ich rozwój zawodowy. Na drugim miejscu pojawiły się sukcesy osiągane w życiu prywatnym, a na trzecim - osiągnięcia związane z edukacją. Za sukces uznawaliśmy również styl życia i realizację poważnych wydatków. Badanie dowiodło też, w jak dużym stopniu cenimy sobie zdrowie.

Rozwój zawodowy to jest to


Na zadane ankietowanym pytanie „Co uznałbyś za największy osobisty sukces 2016 r.?” najliczniejsza rzesza z nich (7 proc.), wymieniła nową pracę, 5 proc. sukcesy zawodowe w dotychczasowej firmie, a 3 proc. posiadanie satysfakcjonującej i dobrze wynagradzanej pracy.

Pojawienie się takich właśnie stwierdzeń nie jest jednak niczym bardzo zaskakującym. W dużej mierze sprzyjała im bowiem sytuacja na rynku pracy, jak chociażby pikujące do najniższego od ćwierćwiecza poziomu bezrobocie, czy wzrost wynagrodzeń. Dla 1 proc. badanych sukcesem okazało się również założenie w 2016 r. własnego biznesu. W rezultacie w czołówce Polaków mających poczucie osiągnięcia w minionym roku sukcesu aż 16 proc. wiązało go z życiem zawodowym.

Najbardziej ucieszyły narodziny dziecka, ale również pokonanie choroby i utrata wagi


Rozwój zawodowy to jednak nie wszystko, z czego się cieszymy. W otwartym pytaniu, w którym badani sami wymieniali osiągnięte sukcesy, liczne są także wydarzenia z życia prywatnego. Wysoko z 4 proc. udziałem w ogólnej licznie wskazań znalazły się narodziny dziecka, 3 proc. zdobyło posiadanie rodziny, 2 proc. znalezienie idealnego partnera, a 1 proc. zawarcie związku małżeńskiego. Razem 10 proc. wskazań.

fot. mat. prasowe

Sukcesy Polaków 2016

16% sukcesów osiągniętych przez Polaków w minionym roku ma związek z pracą.


Kolejnym ważnym punktem – budującym poczucie sukcesu jest też wykształcenie - osiągnięcia naukowe, zdanie matury, rozpoczęcie studiów, ich ukończenie, przejście rozwijających szkoleń czy kursów. Na ten element wskazało 6 proc. ankietowanych, a kolejne 2 proc. było z siebie dumnych po tym jak udało im się zdobyć prawo jazdy.

Znaczącym źródłem sukcesu jest również możliwość prowadzenia pożądanego stylu życia: podróżowanie, uprawienie hobby z sukcesami i możliwość życia „po swojemu”, łącznie elementy te dały 7 proc. wskazań.

Jak wynika z badań, satysfakcjonującą sprawą jest także dla wielu umiejętność zrealizowania znaczących wydatków wiążących się z poważnymi życiowymi decyzjami. Jak np. zakup mieszkania i budowa domu (łącznie 1 proc.), zakup samochodu - 2 proc., remont posiadanego lokum (2 proc.) oraz przeprowadzka (1 proc.). Są to wydarzenia, które mądrze przeprowadzone potrafią dać mnóstwo zadowolenia.

Ostatnia kategoria sukcesów to sukcesy związane ze zdrowiem. Zdobyły całkiem sporo, bo 4 proc. głosów ankietowanych. Polacy wymienili tu w pierwszej kolejności - pokonanie choroby, następnie – sukcesy w odchudzaniu, posiadanie dobrego stanu zdrowia oraz wyjście z nałogu.

Co trzeci Polak bez osiągnięć w minionym roku


Jedna trzecia Polaków podsumowując 2016 r. nie ma jednak się czym pochwalić – wynika z badania BIG InfoMonitor i BIK. 16 proc. ma kłopot aby cokolwiek sobie przypomnieć, a 18 proc. mówi wprost, że żadne sukcesy w 2016 r. im się nie zdarzyły. Albo więc nie udało im się z powodzeniem zrealizować planów, albo nie postawili sobie żadnych celów, których osiągnięcie przyniosłaby satysfakcję.

Badanie pokazało, że szczególnie trudno coś pozytywnego przytoczyć osobom pomiędzy 55 a 65 rokiem życia. W tej grupie wiekowej niemal połowa (49 proc.) ankietowanych podsumowując 2016 r. nie wymienia słowa sukces. Po przeciwnej stronie jest grupa 18-24 latków, w której poczucie odniesionego sukcesu ma aż trzy czwarte ankietowanych.

Co oczywiste osiągane sukcesy to w dużym stopniu zależą od etapu życiowego. 25-39 latkowie dominują wśród deklarujących powodzenie w znalezieniu nowej pracy i czerpiących radość z narodzin dziecka. Osiągnięcia związane z edukacją w głównej mierze są udziałem 18-24 latków. 18-24 latkowie jednocześnie na równi z 40-54 latkami wysoko oceniają posiadanie satysfakcjonującej przynoszącej dochód pracy jak i zadowolenie z posiadanego hobby. Kategoria wiekowa od 55 do 65 lat najbardziej zauważalna jest gdy przywoływana jest satysfakcja z podróżowania.

Człowiek sukcesu potrafi oszczędzać


Co może zaskakiwać, w dzisiejszej konsumpcyjnej rzeczywistości, na liście 20. najczęściej wymienianych źródeł sukcesu nie ma wprost mowy o pieniądzach. Bo sukces finansowy i sukces w ogóle to dla 78 proc. Polaków zupełnie co innego – wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK. Gdy już pojawia się mowa o sukcesie finansowym w 2016 r., bezapelacyjnie na 1. pozycję wysuwa się oszczędzanie. „Udało mi się oszczędzić!” stwierdziło z radością 35 proc. ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Finansowe sukcesy Polaków

Ponad 1/3 Polaków zadowolona jest z tego, że udało się zaoszczędzić pieniądze.


Na kolejną pozycję listy sukcesów finansowych trafiło zadowolenie wynikające z wyższych niż oczekiwane zarobków – 26 proc. O sukcesie w postaci podwyżki wspomina 18 proc. badanych, o wygranej nagrodzie 17 proc. Jest też radość z udanych inwestycji i korzystnych transakcji oraz otrzymanej premii.

Tak jak za wyczyn Polacy poczytują oszczędzanie, tak brak oszczędności równa się finansowej porażce, taką opinię ma po 2016 r. aż 26 proc. respondentów, kolejnych 19 proc. ze smutkiem stwierdza, że oszczędziło mniej niż planowało również poczytując to sobie za klęskę. Trzecim punktem rankingu porażek finansowych 2016 r. jest dokonanie zakupu po zawyżonej cenie – 16 proc. oraz znów kłopoty z oszczędnościami, a konkretnie konieczność ich uszczuplenia – 14 proc. Po 13 proc. wskazań zdobyły też kłopoty ze spłatą kredytu oraz niższe od oczekiwanych zarobki. Dla co dziesiątej osoby dotkliwy okazał się brak podwyżki, a dla co dwunastej brak premii.

Bilans sukcesów i porażek finansowych minionego roku wychodzi jednak zdecydowanie na plus. Więcej jest osób, którym udało się zaoszczędzić, zarobić ponad oczekiwania, otrzymać podwyżkę i premię niż tych którym się tych celów osiągnąć nie udało.

fot. mat. prasowe

Finansowe porażki Polaków

Brak oszczędności równa się finansowej porażce, taką opinię ma po 2016 r. aż 26 proc. respondentów.


Optymistyczny jest również fakt, że z poczuciem spełnienia, przynajmniej w jednym z kilku ważnych obszarów życia, przeszło z 2016 r. do 2017 r. dwóch na trzech rodaków.

Informacje o badaniu
Badanie ARC Rynek i Opinia wykonane metodą Computer Assisted Web Interview, na panelu internetowym, na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku od 18 do 65 roku życia, N= 1000, grudzień 2016 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: