Cyberataki w Europie: Polska najbezpieczniejsza w UE?
2017-01-23 12:08
Cyberbezpieczeństwo na świecie © fot. mat. prasowe
Cyberataki oszczędzają polskich użytkowników? Na to wygląda. Z zestawienia przygotowanego przez Check Point Software Technologies wynika, że Polska to jedno z najbezpieczniejszych państw naszego kontynentu. Plasujemy się na wysokiej, czwartej pozycji, tuż za Mołdawią, Białorusią i Litwą. Raport wskazuje również najbardziej popularne typy zagrożeń. Numerem jeden tradycyjnie już okazał się Conficker, który odpowiadał za co piąty atak.
Przeczytaj także: Zagrożenia internetowe: co przyniosła II poł. 2016 r.?
Z zestawienia przedstawionego przez Check Point wynika, że jeżeli chodzi o cyberataki, to najbezpieczniejszymi miejscami w Europie są Mołdawia, Białoruś oraz Litwa. Polska ustępuje im zaledwie o krok, zajmując silną, czwartą pozycję, co jednocześnie oznacza, że udało nam się awansować na miejsce wicelidera Unii Europejskiej. Powody do zadowolenia są, ale tylko połowiczne. Zdaniem ekspertów Check Point, spadkowa tendencja to jedynie okresowa zmiana będąca następstwem Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra, podczas których hakerzy najwyraźniej odpoczywali.Tak czy inaczej, polskie komputery, z indeksem sięgającym 36,3, okazały się bardziej bezpieczne niż maszyny z Luksemburga (49,2), Niemiec (49,3) czy Francji (51,5). Interesujące jest to, że w ostatnim miesiącu najwięcej ataków na polskich internautów pochodziło z polskich IP. Czyżby Polak Polakowi wilkiem?
Na drugim biegunie grudniowego zestawienia znalazły się Holandia (56,4), Gruzja (87,6) oraz Macedonia z indeksem na poziomie 100. Podkreślić należy, że taki wynik macedońskiej sieci nie oznacza nic innego niż to, że wszystkie przeprowadzane cyberataki są skuteczne. W Macedonii naprawdę nie ma spokoju.
fot. mat. prasowe
TOP 10 najbezpieczniejszych krajów w grudniu 2016
Check Point - jak co miesiąc – zaprezentował również listę najbardziej powszechnych typów malware. Numerem jeden na świecie jest jak zwykle Conficker, robak pozwalający na zdalne operacje i ściąganie malware. Zainfekowana maszyna jest kontrolowana przez botnet kontaktujący się z sererem C&C w celu uzyskania wskazówek od atakującego. Zmiany nastąpiły za to na pozycji 2 i 3. Obecnie zajmują je Nemucod i Slammer, które zdetronizowały Cryptowalla i Cutwaila.
W Polsce wciąż istnieje wyraźne zagrożenie ransomware. Najpowszechniejszym typem malware jest Cryptowall, czyli trojan szyfrujący pliki w celu okupu. Na drugim miejscu znalazł się Ponmocup, będący botnetem aktywnym od 2006 i kontrolującym około 2,4 mln urządzeń na całym świecie. Miejsce trzecie przypadło Confickerowi, wspomnianemu już wcześniej, robakowi atakującemu systemy operacyjne z rodziny Windows.
fot. mat. prasowe
Mapa zagrożeń
Grudniowy spadek zagrożeń potwierdza ogólne trendy w cyberprzestrzeni – w grudniu 2015 roku również odnotowano spadek (9%) aktywności cyberprzestępców. Analitycy firmy Check Point spodziewają się znaczących wzrostów zagrożeń już w pierwszych miesiącach bieżącego roku.
Przeczytaj także:
Ataki hakerskie: w Polsce co drugi atak jest skuteczny
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo w internecie, zagrożenia internetowe, cyberzagrożenia, cyberataki, ataki hakerskie, ataki internetowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)