Europa: wydarzenia tygodnia 4/2017
2017-01-28 17:26
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 3/2017
- Najważniejsze problemy Unii Europejskiej w 2017 wg polskiego rządu. Są nimi: reforma Unii Europejskiej, Brexit, kwestie bezpieczeństwa i współpraca bilateralna. Według premier Beaty Szydło takie też będą główne tematy jej rozmów w Warszawie na początku lutego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wizyta Merkel planowana jest na początku lutego w Warszawie.
- Umiarkowany optymizm w europejskiej gospodarce. Wynika on z dobrych danych w USA i dzięki wyższemu popytowi na surowce w Chinach (to sugeruje poprawę prognoz dla globalnej gospodarki.
- Parlament Europejski o CETA. Komisja handlu międzynarodowego PE za zatwierdzeniem unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu (CETA). W przyszłym miesiącu europarlament ma głosować nad ratyfikacją porozumienia. Oznacza to, że nie uwzględniono stanowiska przeciwników w tym organizacji pozarządowych. Warto jednak dodać, że co prawda tymczasowe stosowanie umowy UE-Kanada (CETA) powinno rozpocząć się wiosną tego roku, chociaż pełne wejście w życie tego porozumienia będzie możliwe dopiero po ratyfikacji przez parlamenty państw członkowskich Unii.
- Zbliżają się do końca negocjacje porozumienia o wolnym handlu z Japonią. Nie wiadomo jednak czym się skończą, bo wiele będzie zależało o zmian gospodarczych w świecie, a wynikających z nowych elementów wprowadzonych przez D. Trumpa do amerykańskiej polityki.
- Brytyjski Sąd Najwyższy podtrzymał we wtorek wyrok Wysokiego Trybunału (High Court). Orzekł, że realizacji formalnego procesu wyjścia kraju z Unii Europejskiej niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu. Parlament musi się zgodzić na Brexit. Według brytyjskiego rządu to orzeczenie nie zmieni jego planów.
- Gdzie będzie stolica finansowa Europy po Brexicie? Wiele wskazuje na to, że będą to Niemcy. Świadczy o tym informacja, że niemiecki nadzór finansowy planuje rozmowy z zagranicznymi bankami nt. przeniesienia operacji do Niemiec.
- Francja za zbliżeniem z Rosją. Takie stanowisko kandydat prawicy w wyborach prezydenta Francji Francois Fillon zaprezentował podczas wizyty w Berlinie. Zapowiedział też, że Francja nie będzie przyjmowała uchodźców i nie zgodzi się na dalsze rozszerzanie UE.
- Unia Europejska vs Chiny. Unia nałożyła cła antydumpingowe na produkowane i sprowadzane do Europy z Chin i Tajwanu rury ze stali nierdzewnej oraz elementy wyposażenia do nich. Nakładając cła (rzędu nawet 65 proc.) Bruksela ma nadzieję na skuteczną obronę unijnego rynku przed dalekowschodnim importem dotowanych towarów. O taką ochronę do Brukseli występowała do Brukseli także Polska.
- Węgry a Rosja. Rząd w Budapeszcie nie ukrywa swojego zainteresowania ścisłą współpracą z Rosją i dalszego doskonalenia stosunków z administracją D. Trumpa. To wynika z ostatniej deklaracji ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto.
- Niemiecka demografia. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w Wiesbaden liczba ludności Niemiec wzrosła w końcu 2016 roku do najwyższego w dziejach poziomu 82,8 mln. Nie ulega wątpliwości, że stało się to w wyniku procesów imigracyjnych.
- Brytyjska gospodarka rozwija się. Według danych rządowego urzędu statystycznego PKB Wlk. Brytanii w IV kw. wzrósł o 0,6 proc. kw/kw, oraz o 2,2 proc. r/r
- Hiszpania wychodzi z kryzysu. Według Narodowego Instytutu Statystyki (INE) poziom bezrobocia spadł tam o 11,3 procent. Jednak w dalszym ciągu bez zatrudnienia wciąż pozostaje w Hiszpanii 4,2 mln ludzi. Największe trudności ze znalezieniem pracy mają młodzi mający poniżej 26 lat (poziom bezrobocia w tej grupie przekracza 42 procent).
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
Remanenty sprzed tygodnia wg dr Magdaleny A. Kolka cz. I. : O 47. ŚWIATOWYM FORUM EKONOMICZNYM W SZWAJCARSKIM KURORCIE W DAVOS.
W szwajcarskim kurorcie Davos zakończyła się kolejna edycja Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum). W trakcie WEF miało miejsce kilkadziesiąt ważnych wystąpień. Poznaliśmy też wiele przeglądowych raportów dotyczących kluczowych spraw współczesnego świata. Miało też miejsce wiele spotkań. Warto spojrzeć na tę ważną światową imprezę z większego dystansu, bez emocji. Co powinniśmy zapamiętać z tegorocznego WEF?
Zacznijmy od przypomnienia, że corocznym organizatorem WEF w Davos jest fundacja, którą w 1971 r założył prof. Klaus Schwab, ekspert w sprawach biznesu. Zgodnie z koncepcją założyciela WEF, w Davos corocznie spotykają się najważniejsi przedstawiciele świata gospodarki i polityki. Są tam też wybitni ludzie kultury oraz liczni przedstawiciele organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Jest to więc miejsce dla dialogu i debaty głównych przedstawicieli światowego społeczeństwa. Spotykają się, aby mówić na temat najważniejszych społecznych i ekonomicznych problemów współczesnego świata.
Jak zawsze w Davos główną grupę zabierających głos w dyskusji stanowią czołowi politycy i najbogatsi przedstawiciele wielkiego biznesu , W tym gronie było kilkudziesięciu przywódców w randze prezydentów i premierów. Była też czołówka najbogatszych. Nie będziemy ich wymieniać, natomiast chcemy zwrócić uwagę na wielkich nieobecnych. Do Davos nie przyjechali przedstawiciele nowej ekipy Białego Domu, kanclerz Niemiec A. Merkel i prezydent Francji Francois Hollande. Natomiast warte zauważenia jest pierwsza w historii obecność prezydenta Chin Xi Jinpinga.
Warto zwrócić na tegoroczne założenie programowe WEF. Mottem tegorocznego Forum to "Elastyczne i odpowiedzialne przywództwo". Inicjator Światowego Forum prof. Klaus Schwab w słowie wstępnym podkreślił, że globalizacja to kluczowy temat obrad, jednak "nie możemy się cofnąć, potrzebujemy absolutnie innowacyjnych pomysłów, żeby sprostać wyzwaniom tego świata". Otwierając Forum prezydent Szwajcarii Doris Leuthard doprecyzowała cele tegorocznego WEF mówiąc, że „bieda, zmiany klimatyczne i stabilizacja na świecie - to dziś największe problemy obecnych czasów, które wymagają odpowiedzialnego zarządzania, aby zabezpieczyć naszą przyszłość”.
Analizując sprawozdania analityków i obserwatorów WEF uważam za celowe zwrócić uwagę na główne tematy, a były nimi : sytuacja żywnościowa świata i światowe obszary biedy, walka z pogłębiającymi się nierównościami społecznymi, zapewnienie powszechnej opieki zdrowotnej i edukacji, czy ochrona klimatu. Ważnym tematem była też walka z terroryzmem. Mówiono o przemianach w gospodarce z uwzględnieniem nowych technologii.
Ja zwróciłam szczególną uwagę na przebieg dyskusji na następujące tematy:
- jaki będzie tworzący się nowy układ sił w świecie i jaką rolę będzie w nim miała Europa
- jakie będą tendencje i w jakim zmierzać będą przemiany w sytuacji politycznej i gospodarczej na Starym Kontynencie. Jak na to wpłynie europejski kryzys migracyjny.
- jak UE i Wielka Brytania rozwiążą sprawę Brexitu, jakie będą konsekwencje tego „rozwodu”.
- jakie będą w najbliższym okresie konsekwencje zmian w globalnej gospodarce pod wpływem korekty w amerykańskiej polityce, zapowiedzianych i realizowanych przez prezydenta D. Trumpa.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)