Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu I 2017
2017-02-02 10:52
Przedsiębiorcy w zmiennych nastrojach © turgaygundogdu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu XI 2016
Znamy wyniki kolejnego, noworocznego Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców. Najnowsze wskazanie w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej osiągnęło 88,9 pkt (względem 92,4 pkt w grudniu minionego roku). Bardziej optymistyczne niż w grudniu okazały się natomiast prognozy odnośnie sytuacji w perspektywie nadchodzących 6 miesięcy – wskaźnik podskoczył bowiem z 84,3 pkt do 89,1 pkt.Styczniowe oceny kształtują się zgoła odmiennie niż te, które odnotowano w ostatnim miesiącu poprzedniego roku. W grudniu minionego roku odnotowano bowiem wzrost wskaźnika oceny bieżącej sytuacji biznesowej oraz spadek nastrojów względem nadchodzącego półrocza.
Ocena sytuacji bieżącej wyraźnie się obniżyła, zaś subindeks oceny sytuacji przyszłej istotnie wzrósł. W konsekwencji, ankietowani przedsiębiorcy najgorzej w historii badania (tj. do marca 2014 r.) oceniają aktualną zmianę koniunktury – wskaźnik bieżący spadł bowiem poniżej minimów z listopada ub.r., notując jednocześnie najgłębszy jednorazowy spadek od września 2016 r. W odniesieniu zaś do oceny perspektyw zmian uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu kolejnych 6 miesięcy, wskaźnik ten wzrósł najszybciej od maja 2016 r., osiągając jednocześnie najwyższy poziom od sierpnia minionego roku. Co więcej, po raz pierwszy od września 2015 r. wskaźnik oceny przyszłej osiągnął wyższą wartość niż wskaźnik oceny bieżącej.
Innymi słowy, po raz pierwszy od 16 miesięcy uczestniczący w badaniu przedsiębiorcy uważają, że w perspektywie najbliższego półrocza ich sytuacja biznesowa będzie się korzystniej zmieniać w stosunku do zmiany, jaką aktualnie odczuwają w porównaniu z poprzednim miesiącem.
fot. mat. prasowe
Główne wskazania Indeksu Optymizmu
Umiarkowanemu ograniczeniu uległy plany inwestycyjne przedsiębiorstw, zaś znacząco wzrósł odsetek firm planujących zwiększenie poziomu zatrudnienia. Wartości obu subindeksów – tj. inwestycyjnego oraz zatrudnieniowego – utrzymują się powyżej 100 pkt, co oznacza przewagę pozytywnych tendencji. W branży transportowej oraz handlowej można zaobserwować stabilizację w zakresie oceny sytuacji bieżącej. Wśród firm budowlanych nadal zaś przeważają negatywne nastroje, choć i tak są one znacznie lepsze od fatalnych ocen sprzed kilku miesięcy. Warta odnotowania jest również wyraźna poprawa oczekiwań na przyszłość w sektorze finansowym oraz profesjonalnych usług dla biznesu.
fot. mat. prasowe
Ocena ogólna bieżącej sytuacji biznesowej i przyszłej sytuacji w perspektywie 6 miesięcy
Indeks Optymizmu Przedsiębiorców
Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 12 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu. Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt, oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a kiedy przekracza 100 pkt – sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)