Plan G8 zakłada rozwój energii jądrowej
2006-03-19 18:10
Najbardziej uprzemysłowione państwa świata zrzeszone w G8 są przygotowane, aby poprzeć szeroką ekspansję energii atomowej. Zapowiadają także zainwestowanie miliardów dolarów, aby zwiększyć podaż gazu i ropy.
Przeczytaj także: Katastofa w Czarnobylu - raport
Dokument „Plan działania” G8, który przedostał się do prasy i zostanie opublikowany 16 lipca w Sankt Petersburgu, twierdzi: „Wierzymy, że rozwój energii atomowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego na świecie”.Szkic planu wzywa do „rozwoju i wprowadzania innowacyjnych systemów energii atomowej z naturalnymi barierami bezpieczeństwa”, które zapobiegną użyciu materiału nuklearnego do produkcji broni i spełnią wymogi ochrony środowiska.
Silne poparcie państw zrzeszonych w G8 dla energii nuklearnej, zostało natychmiast pozytywnie przyjęte przez tę branżę przemysłu. W ciągu dwóch dekad po katastrofie w Czarnobylu na Ukrainie w 1986 roku branża ta przechodzi okres ożywienia. „To bardzo zachęcające informacje dla przemysłu jądrowego” – powiedział Philip Dewhurst, przewodniczący brytyjskiego Związku Przemysłu Atomowego.
Jednak grupy związane z ochroną środowiska ostro skrytykowały plan G8, mówiąc, że oznacza on odstąpienie od wysiłków grup mających na celu przyczynianie się do ochrony energii i zatrzymania zmian klimatycznych, ogłoszonych na szczycie w Gleneagles w lipcu.
„Mówi się o podaży, podaży i jeszcze większej podaży.” – powiedział Stephen Kretzmann, prezes Oil Change International, amerykańskiej grupy nacisku, która rozprowadziła projekt planu – „Nie przedstawia się nowej wizji (wydajności energetycznej), o której z pewnością starają się mówić ludzie w tym kraju”.
Plan G8 zakłada, że do roku 2030 szacunkowe wydatki potrzebne na inwestycje sięgają 17 miliardów dolarów, żeby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię i stworzyć „odporny na szok” system światowej podaży.
Plan wzywa do gwałtownej ekspansji produkcji i rafinacji ropy i gazu oraz produkcji petrochemicznej. Mówi, że powinny zostać wdrożone technologie „czystego węgla”. „Powinniśmy zacząć myśleć i działać już teraz w sprawie udoskonalenia światowej architektury energetycznej [...] żeby zapobiec możliwym niszczycielskim konfliktom napędzanym przez destrukcyjną rywalizację o źródła energii” czytamy w projekcie.
Chociaż plan może zostać zmieniony przez lipcem, widać, że państwa zrzeszone w G8 poważnie myślą o energii jądrowej jako sposobie na rozwiązanie światowych problemów energetycznych.
Przeczytaj także:
Jaki wpływ na gospodarkę i rynek pracy mają elektrownie jądrowe?
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
energia atomowa, G8, Plan działania G8, rynek energii, gaz, energia nuklearna, ropa naftowa, rozwój energii jądrowej