Regionalny rynek biurowy w 2016 roku
2017-02-07 00:16
Przeczytaj także: Biurowce w Warszawie powiększyły się o zaledwie 11 tys. m kw.
Jak podaje Cushman & Wakefield, zeszłoroczny wolumen zawartych w regionach transakcji najmu osiągnął stabilizację na poziomie 585 tys. m kw. Największy udział w tej wartości miał Kraków (188 tys. mkw.), a tuż za nim podążył Wrocław (120 tys. mkw.). U schyłku grudnia 2016 r. absorbcja netto okazała się pozytywna, sięgając około 380 tys. mkw., co względem 2015 roku oznacza 9-procentowy wzrost.- Polski rynek biurowy z impetem pędzi do przodu, czego doskonałym dowodem są dynamiczne i popularne wśród najemców regiony. Faworytami stawki pozostają niezmiennie Kraków, Wrocław i Trójmiasto, ale na brak popytu nie mogą narzekać również Łódź, Poznań czy Katowice. Z kolei Lublin i Szczecin to rynki, które charakteryzują się pokaźnym potencjałem wzrostowym. Za rozwój w regionach w znacznej mierze odpowiedzialna jest branża usług biznesowych. Obecnie polski sektor BPO/SSC to tysiąc firm, które dają zatrudnienie przeszło 200 tys. pracowników. Jesteśmy nadal atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu, zwłaszcza dla firm z sektora technologicznego i finansowego – mówi Krzysztof Misiak, Partner, Dyrektor Sekcji Miast Regionalnych w Cushman & Wakefield.
Powierzchnia nowej podaży sięgnęła w minionym roku 491 tys. mkw., co jest wynikiem o 34% lepszym od osiągniętego w poprzednim roku i o 75% lepszym w porównaniu ze średnią z lat 2011-2015 (280 tys. mkw.) Najbardziej na tym wzroście skorzystały rynek biurowy w Krakowie (149 tys. mkw.) oraz Wrocławiu (142 tys. m kw.).
Czytaj także:
- Czym polski rynek nieruchomości przyciąga inwestorów?
- Co może sprawić, że rynek biurowy wyhamuje?
– Silny popyt na nowoczesną powierzchnię biurową kreuje aktywność deweloperów w regionach. W tym roku, ze względu na wielkość powierzchni w budowie, spodziewamy się wysokiego poziomu podaży, porównywalnego do rekordowej wartości odnotowanej w 2016 r. Najwięcej nowych biur po raz kolejny powstanie w Krakowie, gdzie zasoby już w tym roku przekroczą 1 milion mkw. – mówi Kamila Wykrota, Partner, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych w Cushman & Wakefield.
fot. mat. prasowe
Podsumowanie 2016
Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w ośmiu głównych miastach regionalnych wyniosły 3,92 mln mkw.
Silna aktywność deweloperów nieznacznie wpłynęła na średnią stopę pustostanów, która wzrosła o 1,7 p.p. do 10,8%. Wzrost współczynnika powierzchni niewynajętej zanotowały Wrocław (z 8% do 12,5%) i Kraków (z 3,7% do 7,2%), natomiast spadek dotyczył Łodzi (6,2%) oraz Poznania (13,6%). Stawki czynszów w największych miastach regionalnych pozostały stabilne i wynosiły EUR 12-14,5 mkw./miesiąc. Najwyższe czynsze wywoławcze zarejestrowano w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.
fot. mat. prasowe
Roczna podaż powierzchni biurowej w miastach regionalnych (mkw.)
Rok 2016 był rekordowy pod względem wielkości nowej podaży dostarczonej na rynek w ośmiu głównych miastach regionalnych Polski.
– Ze względu na wysoki poziom powierzchni biurowej będącej na etapie realizacji na większości rynków regionalnych, deweloperzy i właściciele budynków mogą spodziewać się wzrostu oczekiwań najemców oraz zwiększenia pakietu zachęt. Taka sytuacja wystąpi zwłaszcza w przypadku budynków charakteryzujących się niższym standardem technicznym bądź mniej prestiżową lokalizacją – mówi Katarzyna Lipka, Associate Director z Działu Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield, autor raportu.
fot. mat. prasowe
Roczne wielkości popytu brutto i absorpcji netto (mkw.) w miastach regionalnych
Popyt na nowoczesną powierzchnię biurową na rynkach regionalnych utrzymał się na wysokim poziomie.
![5 pozytywnych trendów na rynku biurowców w Warszawie [© fanjianhua na Freepik] 5 pozytywnych trendów na rynku biurowców w Warszawie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/powierzchnie-biurowe/5-pozytywnych-trendow-na-rynku-biurowcow-w-Warszawie-262688-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)